The Bridge. Ghelamco wybuduje kolejny wieżowiec przy placu Europejskim. Wizualizacje

2021-01-27 12:31
The Bridge
Autor: Ghelamco Koncpcję wieżowca The Bridge wykonała pracownia UNStudio. To uznane na całym świecie biuro architektoniczne założone ponad 30 lat temu w Amsterdamie.

The Bridge to najnowszy projekt Ghelamco. 174-metrowy wieżowiec zostanie wzniesiony przy placu Europejskim w Warszawie. Koncepcja architektoniczna budynku powstała w holenderskiej pracowni UNStudio, przy współpracy z Polsko - Belgijską Pracownią Architektury Projekt. Zobacz wizualizacje wieżowca The Bridge.

Spis treści

  1. Jaki będzie wieżowiec The Bridge?
  2. Nowe funkcje placu Europejskiego
  3. O autorach koncepcji The Bridge
  4. Kiedy zakończy się budowa The Bridge?
  5. Gdzie powstanie wieżowiec The Bridge?
The Bridge
Autor: Ghelamco Wieżowiec The Bridge bedzie miał 40 pięter i 47 tys. m2 powierzchni biurowej

Jaki będzie wieżowiec The Bridge?

Wieżowiec będzie miał 174 metry wysokości. Zostanie połączony wspólnym lobby z budynkiem dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. W The Bridge, na 40 piętrach, powstanie 47 tys. m² powierzchni biurowej. W budynku będzie około 280 miejsc parkingowych oraz 147 miejsc dla jednośladów wraz z szafkami i prysznicami.

Wieżowiec wyposażony zostanie w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i proekologiczne. Powstaną w nim m.in. ładowarki do samochodów elektrycznych oraz specjalny parking dla elektrycznych rowerów i hulajnóg, z 20 miejscami do ładowania. Zostanie w nim także wdrożony system zabezpieczeń (opracowany przez Ghelamco), umożliwiający efektywne zarządzanie kontrolą dostępu oraz rozwiązania podnoszące jego bezpieczeństwo w razie epidemii (m. in. wirusobójcze lampy UV, które zostaną umieszczone w windach i centralach wentylacyjnych). Budynek będzie certyfikowany w systemach WELL i BREEAM – i Green Building Standard. Będzie posiadał także certyfikat „Obiekt bez barier”.

Nowe funkcje placu Europejskiego

Część placu Europejskiego zostanie wyłączona z użytku na czas prac budowlanych. Wciąż jednak będą tu funkcjonować popularne restauracje i kawiarnia. Działać będzie także fontanna.

W przyszłości od strony ul. Grzybowskiej, w miejscu, gdzie dotychczas znajdował się parking, powstanie mini park. W ten sposób wejście do The Bridge prowadzić będzie przez zielony skwer, a sam plac Europejski zbliży się do ulicy Towarowej i Grzybowskiej skąd przez lobby wieżowca będzie można przedostać się na jego główną część. Dodatkowe wejście na plac prowadzić będzie również przez bramę kamienicy przy ulicy Grzybowskiej 73, która wkrótce doczeka się gruntownego remontu.

Na parterze nowego wieżowca, od strony placu Europejskiego, w przyszłości powstanie kawiarnia. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji dawnego budynku wydawnictwa Bellony zaprojektowano restaurację z tarasem.

Po zakończeniu budowy na placu Europejskim zostanie nasadzona nowa zieleń. Forma użytkowa placu – zaprojektowana przez renomowaną belgijską pracownię Wirtz International – nie zostanie zmieniona.

O autorach koncepcji The Bridge

UNStudio to uznane na całym świecie biuro architektoniczne założone ponad 30 lat temu w Amsterdamie. Ma ono na swoim koncie wiele docenionych w międzynarodowych konkursach budynków. Wśród nich znajdują się takie ikony jak: Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, sieć metra w Doha w Katarze czy most wiszący Erasmusbrug w Rotterdamie. Z kolei pracownia Projekt to uznana w Polsce pracownia, która jest m.in. współprojektantem wieżowca Warsaw Spire oraz projektantem biurowca Warsaw UNIT.

The Bridge
Autor: Ghelamco Budowa wieżowca The Bridge ma się zakończyć pod koniec 2024 roku

Kiedy zakończy się budowa The Bridge?

Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 roku.

Gdzie powstanie wieżowiec The Bridge?

Budynek zostanie wzniesiony u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej, przy placu Europejskim. Tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej