Samochody elektryczne - ile ich jest w Polsce? Najnowszy raport

2022-05-16 13:12
samochody elektryczne
Autor: gettyimages Przez pierwsze cztery miesiące bieżącego roku liczba elektrycznych aut zarejestrowanych w Polsce zwiększyła się o 7 768 sztuk, tj. o 44%

Samochody elektryczne, jako pojazdy zeroemisyjne i ciche, ograniczają zarówno zanieczyszczenia powietrza, jak i hałas. W Polsce samochodów elektrycznych przybywa z roku na rok. Na koniec kwietnia 2022 jest ich więcej o 44% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ile elektryków jeździ już po polskich drogach?

Spis treści

  1. Samochody elektryczne i rozwój elektromobilności
  2. Ile samochodów elektrycznych w Polsce?
  3. Ile stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Samochody elektryczne i rozwój elektromobilności

Wymogi dotyczące ograniczeń emisji z samochodów osobowych i zanieczyszczeń w miastach oraz zmniejszenia hałasu, które stawia Unia Europejska, są jednym z głównych motorów rozwoju rynku.Czy samochody elektryczne to pojazdy idealne? Z punktu widzenia miasta – tak, dla użytkowników – jeszcze nie. Mimo tego rynek samochodów elektrycznych na świecie rozwija się coraz dynamiczniej, co pokazują dane w zakresie elektromobilności, pochodzące od producentów samochodów, ale też od państw.

Ile samochodów elektrycznych w Polsce?

Po polskich drogach jeździ łącznie 46 552 samochody elektryczne (osobowe i użytkowe) - to dane z końca kwietnia 2022. Przez pierwsze 4 miesiące 2022 roku ich liczba elektryków zwiększyła się o 7768 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. - tak wynika z najnowszego raportu Licznik Elektromobilności, przygotowanego przez PZPM i PSPA.

Pod koniec kwietnia 2022 r. zarejestrowanych było 44 667 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 48% (21 450 szt.) tej części floty pojazdów, a pozostałą część (52%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) - 23 217 szt.

Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1885 szt. Warto dodać, że rośnie też liczba elektrycznych motorowerów i motocykli - na koniec kwietnia było to 13 321 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 379 750 szt. Z kolei park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 721 szt.

Tylko samochody elektryczne!

Coraz więcej krajów europejskich wyznacza datę (w niezbyt odległej przyszłości), po przekroczeniu której nie będzie możliwa sprzedaż samochodów benzynowych i diesli. Najwcześniej, bo już w 2032 r., zakaz ten wejdzie w Szkocji, a następnie w 2035 r. w Holandii i w 2040 r. we Francji.

Ile stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Wraz z flotą samochodów elektrycznych rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec kwietnia 2022 r. w Polsce dostępnych było 2166 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4217 punktów). Prawie 30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W samym tylko kwietniu 2022 uruchomiono 53 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (99 punktów).

Według prezesa PZMP Macieja Mazura, w ostatnim okresie wyraźnie wzrosły rejestracje samochodów elektrycznych, jednak bardzo mało mówi się o elektrykach ciężarowych, a te są przecież absolutnie niezbędne do funkcjonowania gospodarki. Zauważył, że dziś wielu producentów ma w ofercie elektryczne pojazdy ciężarowe, ale brakuje stacji ładowania.

Samochody elektryczne - stacja ładowania
Autor: Ekoenergetyka-Polska Stacja ładowania samochodów elektrycznych

MaB, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej