Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych pewny! Znamy datę

2022-06-09 8:54
Zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym
Autor: Getty Images Zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035

8 czerwca 2022 posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali zakaz sprzedaży samochodów spalinowych, czyli wykluczenia desla i aut benzynowych z ruchu drogowego. Oznacza to, że od 2035 roku kupimy wyłącznie auto bezemisyjne. To koniec sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym. Niebawem ruszą negocjacje z państwami członkowskimi na temat szczegółów redukowania spalin.

Spis treści

  1. Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035
  2. Na rynku z roku na rok będzie coraz więcej aut bezemisiynych
  3. Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych to ważny krok

Po europejskich drogach od 2035 roku mają jeździć tylko auta zasilane energią elektryczną. Dzisiaj okazało się, że projekt został poparty przez Parlament Europejski. W głosowaniu 8 czerwca za przyjęciem zakazu głosowało 339 posłów, przeciw było 249, a 24 się wstrzymało.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035

Plan obcięcia emisji dwutlenku węgla dotyczy zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych. Pojazdy bezemisyjne mają zastąpić spalinowe do 2035 roku w 100%. Oznacza to, że za 13 lat nie kupimy już auta z silnikiem spalinowym.

Na rynku z roku na rok będzie coraz więcej aut bezemisiynych

Projekt przewiduje zaostrzenie obecnych norm. Oznacza to natychmiastowe obciążenie producentów aut obowiązkiem redukcji emisji spalin przez sprzedane samochody - o 20% do 2025 roku, 55% do 2030, aż w końcu 100% do 2035. Aby spełnić te wymogi producenci będą musieli stopniowo zwiększać sprzedaż samochodów elektrycznych.

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych to ważny krok

Wykluczenie z oferty handlowej koncernów motoryzacyjnych samochodów spalinowych to ważny krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej. Ekolodzy alarmują, ze jeżeli przed 2050 rokiem nie obniżymy znacząco emisji dwutlenku węgla, to zatrzymanie wywołanych przez człowieka zmian klimatu będzie coraz trudniejsze, co może doprowadzić do katastrofy klimatycznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej