Lampy UV-C - specjalistyczne oświetlenie dezynfekujące. Czy lampy UV-C są skuteczne? Jak dobrać je do pomieszczenia?

2021-01-20 9:30 Materiał partnerski na podstawie materiałów firmy Luxiona
lampy UV
Autor: Luxiona Odkażanie powietrza promieniowaniem UV-C jest bardzo skuteczną metodą na stworzenie środowiska bez zanieczyszczeń biologicznych, takich jak bakterie, wirusy, grzyby

Lampy UV-C wykorzystują promieniowanie krótkofalowe do dezynfekcji powietrza z bakterii, wirusów, grzybów, w tym wirusa wywołującego Covid 19. Jakie są rodzaje lamp UV-C? Jak takie lampy odkażające dobrać do pomieszczenia?

Spis treści

 1. Jak działają lampy UV-C?
 2. Skuteczność lamp UV-C
 3. Zastosowanie lamp UV-C
 4. Kryteria doboru lamp UV-C
 5. Rodzaje lamp UV-C
 6. Wyposażenie dodatkowe opraw UV-C

Jak działają lampy UV-C?

Technologia lamp bazuje na promieniowaniu UV-C (promieniowanie krótkofalowe długości 280 -100 nm). Badania wykazały, że promieniowanie o długości fali 250-265 nm ma właściwości bakteriobójcze. Skutecznie niszczy wszelkiego typu bakterie, wirusy, pleśń i grzyby, a także eliminuje konieczność stosowania środków chemicznych. Najskuteczniejsze działanie bakteriobójcze wykazuje właśnie promieniowanie typu UV-C. Ten typ promieniowania zmienia budowę białek cytoplazmatycznych oraz kwasów nukleinowych, co w konsekwencji prowadzi do zmiany w budowie DNA drobnoustroju i jego zniszczenia. Przy wykorzystaniu tej metody warto pamiętać, że efekt przynosi tylko odpowiednia dawka promieniowania.

Źródłem promieniowania nadfioletowego w lampie bakteriobójczej jest promiennik bakteriobójczy TUV. Do wytworzenia promienników TUV wykorzystuje się specjalne szkło kwarcowe o wysokim współczynniku transmisji dla promieniowania bakteriobójczego. Szkło kwarcowe absorbuje niepożądane promieniowanie UV o długości fali poniżej 200 nm. Dlatego też promienniki te wytwarzają znikomą ilość ozonu i to tylko podczas pierwszych 100 godzin świecenia. Promienniki TUV najskuteczniej działają właśnie w zakresie 250-270 nm.

Lampy bakteriobójczych UV-C należy stosować ściśle według zaleceń producentów. Ponieważ ich silne działanie nie jest obojętne dla człowieka, w czasie dezynfekcji pomieszczenia nikt nie może w nim przebywać. Wyjątek stanowią tu oprawy przepływowe, których konstrukcja jest zamknięta i proces dezynfekcji odbywa się w wewnętrznej komorze.

Skuteczność lamp UV-C

Dezynfekcja lampami emitującymi promieniowanie UV-C jest bardzo skuteczna. Eliminuje zarówno z powietrza, jak i wszystkich powierzchni zanieczyszczenia biologiczne, jak bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Oczyszczanie powietrza promieniami UV jest bardziej ekonomiczne i efektywne niż innymi metodami polegającymi np. na jego filtrowaniu.

lampy uv-c w zakładzie produkcyjnym
Autor: Luxiona Lampy UV-C mają uniwersalne zastosowanie. Można je stosować wszędzie tam, gdzie wymagane jest środowisko wolne od bakterii i wirusów

Zastosowanie lamp UV-C

Lampy UV-C przeznaczone są głównie do tzw. pomieszczeń czystych (clear room), czyli wszędzie tam, gdzie wymagana jest higiena i kontrolowane parametry środowiskowe. A są to m.in. różnego typu laboratoria, szpitale (sale operacyjne, gabinety zabiegowe) czy gabinety lekarskie. Zastosowanie lamp UV-C może być jednak bardziej wszechstronne, zwłaszcza w dobie epidemii koronawirusa. I tak naprawdę mogą być stosowane, w trosce o zdrowie, wszędzie: w biurach, fabrykach, magazynach, placówkach oświatowych, budynkach użyteczności publicznej itp.

Kryteria doboru lamp UV-C

Podstawowym kryterium doboru lampy UV-C jest wielkość pomieszczenia. Warto też wziąć pod uwagę parametry powietrza (wilgotność i poziom zapylenia). Aby osiągnąć skuteczność dezynfekcji, dobieramy:

 • do pomieszczenia o powierzchni do 6 m² - lampę o mocy 15 W
 • do pomieszczenia o powierzchni do 10 m² - lampę o mocy 2x15 W
 • do pomieszczenia o powierzchni do 12 m² - lampę o mocy 30 W
 • do pomieszczenia o powierzchni do 18 m² - lampę o mocy 2x30 W
lampy UV do pomieszczeń czystych
Autor: Luxiona Lampy UV-C sprawdzają się głównie w tzw. pomieszczeniach czystych

Rodzaje lamp UV-C

W zależności od sposobu działania, ale też konstrukcji lampy UV-C możemy podzielić je na 3 typy:

 • lampy UV-C bezpośredniego działania - określane skrótem NBV. Są niebezpiecznie dla zdrowia ludzi. W trakcie pracy tych lamp, trzeba bezzwłocznie opuścić odkażane pomieszczenie,
 • lampy przepływowe - urządzenia z wymuszonym obiegiem powietrza, ze szczelnie zamkniętą komorą dezynfekcji - ponieważ proces dezynfekcji odbywa się wewnątrz opraw, są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia,
 • lampy przepływowe dwufunkcyjne - łączą właściwości dwóch poprzednich modeli. Wyposażone są w dodatkowy promiennik. Skutecznie dezynfekcją powietrze bez szkody dla ludzi (komora przepływowa UV-C), ale przystosowane są także do odkażania bezpośredniego (promiennik bezpośredniego działania). Oddziaływanie dezynfekcyjne zewnętrznego promiennika jest analogiczne jak w standardowych lampach NBV.

Lampy UV-C możemy podzielić również ze względu na sposób montażu. Mamy tutaj do wyboru lampy przeznaczone do podwieszenia pod sufitem, także do montażu sufitowego lub ściennego, jak również mobilne lampy na statywie.

POLECANY PRODUKT
Oprawa bakteriobójcza AIRSTREAM UV-C

Autor: Luxiona

Oprawa bakteriobójcza z wymuszonym obiegiem powietrza, przeznaczona na świetlówki T8 i przystosowana do montażu naściennego. Wyposażona w zamkniętą komorę do dezynfenkcji, która odbywa się dzięki przepływowi powietrza. Całkowicie bezpieczna dla ludzi.

 • konstrukcja chroniąca przed osadzaniem się kurzu
 • powłoka antybakteryjna
 • moc 2 x 30 W lub 2 x 36 W
 • wymienny filtr powietrza zapobiegający dostawaniu się pyłków do wnętrza komory dezynfekującej
 • wymiana filtra bez konieczności otwierania oprawy

Oprawa wyprodukowana przez Luxiona Poland - firmę z systemem zarządzania jakością dla produkcji Wyrobów Medycznych ISO 13485 - certyfikat z zakresu projektowania i wytwarzania opraw oświetleniowych użytku medycznego.

Wyposażenie dodatkowe opraw UV-C

Większość modeli lamp UV-C można wyposażyć w dodatkowe, przydatne funkcje, np. timer, który zlicza godziny pracy świetlówek, umożliwia też opóźnione włączanie i wyłączanie lampy, a także cykliczne wyłączanie lub włączanie zasilania. Opcjonalnym wyposażeniem jest też czujnik ruchu, który wyłącza oprawę w momencie wykrycia obecności człowieka, czy system sygnalizacji informujący o przepaleniu źródeł światła. Do lamp UV-C dostępne są też różnego typu stojaki czy mobilne statywy.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej