Varso Tower prawie gotowy. W lobby najwyższego budynku UE inwestor sadzi okazałe drzewa

2022-03-22 9:58
Varso Tower Warszawa
Autor: HB Reavis Varso Tower o wysokości 230 m, z iglicą 310 m

Varso Tower to warszawski wieżowiec na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Jest najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale i UE. Jedną z atrakcji Varso Tower będzie taras widokowy - najwyżej położony w Warszawie. Obecnie w lobby biurowca sadzone są drzewa wysokie na 12 m - to ostatnia prosta prac nad Varso Tower. Kiedy biurowiec będzie gotowy?

Spis treści

 1. Varso Tower to część kompleksu Varso Place
 2. Varso Tower z najwyższym punktem widokowym w Warszawie
 3. Varso Tower wyższy niż Pałac Kultury i Nauki
 4. Varso Tower - aktualności z budowy
 5. Kiedy koniec budowy Varso Tower?
 6. Tak zmieni się otoczenie ulicy Chmielnej w okolicy Dworca Centralnego
 7. Gdzie powstaje Varso Pleace?
 8. Quiz. Czy rozpoznasz te warszawskie wieżowce?

Varso Tower to część kompleksu Varso Place

Drapacz chmur  Varso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis. Kompleks Varso Place powstaje na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Jego projekt stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners pod kierownictwem jednego z najsłynniejszych światowych architektów – Normana Fostera.

W Warszawie jest już jeden budynek projektu Fostera – to biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego. Ponadto architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku.

Kosmiczny łącznik metra z biurowcem. Takiego jeszcze nie było!

Cały projekt Varso Pleace składa się z 3 oddzielnych etapów, które stworzą jednorodny kompleks. Wszystkie 3 budynki połączone będą wewnętrznym, ogólnodostępnym pasażem. Każdy będzie mógł spacerować około 200-metrowym krytym ciągiem, od przejścia podziemnego przy Dworcu Centralnym do ul. Chmielnej.

Budynki Varso Pleace zostały zaprojektowane w sposób kaskadowy. Taki zabieg był konieczny, aby nie odciąć dostępu światła do budynków mieszkalnych istniejących po przeciwnej stronie ul. Chmielnej. Dodatkowo pomiędzy dwoma niższymi biurowcami zachowano odstęp, który również ma doświetlać.

Całkowita powierzchnia biurowa i usługowa w budynkach wyniesie około 139 tys. m². Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso Tower wyniesie ok. 1500 m², a w niższych budynkach od średnio 950-1250 m² nawet do 4000 m². W kompleksie powstaną biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. 

Część podziemna wspólna dla wszystkich obiektów będzie miała cztery kondygnacje, na których znajdą się miejsca postojowe dla najemców oraz klientów części usługowej. Wszystkie trzy wjazdy do części podziemnej zaprojektowano od strony ul. Chmielnej. Z tej strony znajdzie się również strefa rozładunkowa dla części usługowej. W części podziemnej zaplanowano też pomieszczenia techniczne. Oznacza to, że wszystkie urządzenia, które zazwyczaj są montowane na dachach budynków, znajdą się na poziomie garaży. Dzięki temu na dachach biurowców można było zaprojektować tarasy dla najemców.

W Varso Place powstanie zielony, wewnętrzny plac z kawiarnią - będzie to tzw. strefa spotkań i odpoczynku. To właśnie tu będzie można odbyć podróż, jedną z dwóch panoramicznych wind, na taras widokowy na wysokość 230 m.

Varso Tower z najwyższym punktem widokowym w Warszawie

Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Zwiedzający będą mogli wjechać jedną z dwóch wind panoramicznych na górny taras wieży Varso Tower. Znajdzie się on na wysokości 230 m i będzie najwyższym punktem widokowym w Warszawie. Atrakcja ma być płatna. Zarówno na najwyższym tarasie, jak i w pasażu zaplanowano kawiarnię i restaurację. Na parterze powstaną również nieduże sklepy oraz punkty usługowe.

Varso Tower wyższy niż Pałac Kultury i Nauki

Przypomnijmy, że pięć lat temu firma HB Reavis wykupiła działkę od PKP, trzy lata trwały prace nad opracowaniem właściwego projektu. W końcu ruszyła budowa. Po latach zaniedbany teren w pobliżu Dworca Centralnego z dnia na dzień zyskiwał nowe oblicze.

Aktualnie dobiega końca budowa kompleksu trzech budynków pod nazwą Varso Pleace. Najwyższy, Varso Tower, ma wysokość 310 m wraz z 80-metrową iglicą. Wieżowiec ma 53 piętra i jest wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Obok wybudowane zostały już 2 niższe obiekty – 81-metrowy (Varso1) i 90-metrowy (Varso2).

  Varso Tower - aktualności z budowy

  Obecnie w lobby wieżowca sadzone są drzewa, które przyjechały ze szkółki z Holandii. To drzewa gatunku Bucida buceras, zwane czarną oliwką, wysokości 12 m. W sumie drzew ma być 12. Sadzone są w holu między najwyższym Varso Tower a kolejnymi budynkami kompleksu. Przestrzeń w tym miejscu będzie niczym miejski plac pod szklanym dachem.

  drzewa w Varso Tower
  Autor: HB Reavis Lobby Varso Tower zazielenia się. Sadzone są drzwa wysokie na 12 m
  drzewa w lobby Varso Tower
  Autor: HB Reavis Drzewa w holu Varso Tower sadzone są w żelbetowych kubikach głębokości 1,5 m. Będą dawać wrażenie jaby wyrastały z posadzki

  Kiedy koniec budowy Varso Tower?

  Oddanie do użytku Varso Tower planowane jest w połowie 2022, choć prace wykończeniowe w biurowcu mają być realizowane nieco dłużej. Również dłużej trzeba będzie poczekać na chyba największą atrakcję budynku, czyli taras widokowy. Udostępnienie tarasu zwiedzającym przewidywane jest w 2023.

  Tak zmieni się otoczenie ulicy Chmielnej w okolicy Dworca Centralnego

  Gdzie powstaje Varso Pleace?

  Chmielna Business Center
  Autor: Marzena Sarniewicz Kompleks biurowy którego inwestorem jest HB Reavis powstanie u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie
  • Nazwa inwestycji: Varso Tower
  • Lokalizacja: Warszawa, zbieg ulic Chmielnej i Jana Pawła II
  • Funkcja: biurowa
  • Generalny wykonawca: HB Reavis
  • Projektant: Foster and Partners – Norman Foster, Hermanowicz Rewski Architekci
  • Całkowita powierzchnia: ponad 139 tys m²
  • Wysokość Varso Tower (do ostatniej kondygnacji): 230 m
  • Całkowita wysokość Varso Tower: 310 m
  • Wysokość dwóch pozostałych budynków: 90 i 81 m
  • Rozpoczęcie budowy: listopad/grudzień 2016
  • Zakończenie budowy: 2019 (I etap), 2022(cały kompleks)
  • Koszt inwestycji: 0,5 mld euro

  Quiz. Czy rozpoznasz te warszawskie wieżowce?

  Warszawskie wieżowce należą do najwyższych w Polsce. W pierwszej 10 najwyższych budynków, aż 8 powstało w stolicy. Czy rozpoznasz je po fragmencie elewacji? Zadanie nie jest łatwe!

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej