Varso Tower oficjalnie najwyższym budynkiem w Polsce. Zakończyła się główna część prac konstrukcyjnych! Dużo zdjęć i filmów

2021-02-03 11:30
Varso Tower
Autor: HB Reawis Varso Tower osiągnął wysokość 230 m. Na fot. jeszcze bez iglicy, wraz z którą sięgnie 310 m.

Varso Tower to warszawski wieżowiec, który powstaje w kompleksie Varso Place. Drapacz chmur osiągnął wysokość 230 m i oficjalnie stał się najwyższym w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Trwa montaż iglicy. Przypomnijmy, że Varso Tower, ma być nie tylko wyższy od legendarnego Pałacu Kultury i Nauki (PKiN), ale też najwyższy w krajach Unii Europejskiej. Inwestycja powstaje w okolicy warszawskiego Dworca Centralnego. Kiedy koniec budowy Varso Tower?

Spis treści

 1. Varso Tower to część kompleksu Varso Place
 2. Varso Tower z najwyższym punktem widokowym w Warszawie
 3. Varso Tower wyższy niż Pałac Kultury i Nauki
 4. Varso Tower - aktualności z budowy
 5. Kiedy koniec budowy Varso Tower?
 6. Tak zmieni się otoczenie ulicy Chmielnej w okolicy Dworca Centralnego
 7. Montaż fasady Varso Tower
 8. Gdzie powstaje Varso Pleace?
 9. Quiz. Czy rozpoznasz te warszawskie wieżowce?

Varso Tower to część kompleksu Varso Place

Drapacz chmur  Varso Tower jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis. Kompleks Varso Place powstaje na działce u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie, naprzeciwko Dworca Centralnego. Jego projekt stworzyła renomowana pracownia Foster and Partners pod kierownictwem jednego z najsłynniejszych światowych architektów – Normana Fostera.

W Warszawie jest już jeden budynek projektu Fostera – to biurowiec Metropolitan przy pl. Piłsudskiego. Ponadto architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku.

Kosmiczny łącznik metra z biurowcem. Takiego jeszcze nie było!

Cały projekt Varso Pleace składa się z trzech oddzielnych etapów, które stworzą jednorodny kompleks. Wszystkie trzy budynki połączone będą wewnętrznym, ogólnodostępnym pasażem. Każdy będzie mógł spacerować około 200 metrowym krytym ciągiem, od przejścia podziemnego przy Dworcu Centralnym do ul. Chmielnej.

Budynki Varso Pleace zostały zaprojektowane w sposób kaskadowy. Taki zabieg był konieczny, aby nie odciąć dostępu światła do budynków mieszkalnych istniejących po przeciwnej stronie ul. Chmielnej. Dodatkowo pomiędzy dwoma niższymi biurowcami zachowano odstęp, który również ma doświetlać.

Całkowita powierzchnia biurowa i usługowa w budynkach wyniesie około 139 tys. m². Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso Tower wyniesie ok. 1500 m², a w niższych budynkach od średnio 950-1250 m² nawet do 4000 m². W kompleksie powstaną biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. 

Część podziemna wspólna dla wszystkich obiektów będzie miała cztery kondygnacje, na których znajdą się miejsca postojowe dla najemców oraz klientów części usługowej. Wszystkie trzy wjazdy do części podziemnej zaprojektowano od strony ul. Chmielnej. Z tej strony znajdzie się również strefa rozładunkowa dla części usługowej. W części podziemnej zaplanowano też pomieszczenia techniczne. Oznacza to, że wszystkie urządzenia, które zazwyczaj są montowane na dachach budynków, znajdą się na poziomie garaży. Dzięki temu na dachach biurowców można było zaprojektować tarasy dla najemców.

W Varso Place powstanie zielony, wewnętrzny plac z kawiarnią - będzie to tzw. strefa spotkań i odpoczynku. To właśnie tu będzie można odbyć podróż, jedną z dwóch panoramicznych wind, na taras widokowy na wysokość 230 m.

Varso Tower z najwyższym punktem widokowym w Warszawie

Na 49. i 53. piętrze Varso Tower znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Wszyscy Warszawiacy i turyści będą mogli wjechać jedną z dwóch wind panoramicznych na górny taras wieży Varso Tower. Znajdzie się on na wysokości 230 m i będzie najwyższym punktem widokowym w Warszawie. Atrakcja ma być płatna. Zarówno na najwyższym tarasie jak i w pasażu zaplanowano powstanie kawiarni i restauracji. Na parterze powstaną również nieduże sklepy spożywcze oraz praktyczne punkty usługowe tj. apteka, pralnia, drogeria, kwiaciarnia czy kiosk.

Varso Tower wyższy niż Pałac Kultury i Nauki

Przypomnijmy, że pięć lat temu firma HB Reavis wykupiła działkę od PKP, trzy lata trwały prace nad opracowaniem właściwego projektu. W końcu ruszyła budowa. Po latach zaniedbany teren w pobliżu Dworca Centralnego z dnia na dzień zyskiwał nowe oblicze.

Aktualnie na działce dobiega końca budowa kompleksu trzech budynków pod nazwą Varso Pleace. Najwyższy, Varso Tower, osiągnie wysokość 310 m, wraz z 80-metrową iglicą. Wieżowiec będzie miał 53 piętra i szklaną elewację. Według założeń inwestora 310-metrowy wieżowiec ma być wyższy od Pałacu Kultury i Nauki. Obok wybudowane zostały już dwa niższe obiekty – 81-metrowy (Varso1) i 90-metrowy (Varso2).

  Varso Tower - aktualności z budowy

  Z końcem grudnia 2020 zakończyły się prace związane z betonowaniem stropu na szczycie wieżowca Varso Tower. Wysokościowiec osiągnął 230 m, oznacza to, że oficjalnie przewyższył swoich sąsiadów z centrum stolicy – Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry), a także dotychczasowego lidera w tej kategorii – wrocławski Sky Tower (206 metrów).

  Przypomnijmy, że 21 marca 2019 przedstawiciele firmy HB Reavis (inwestor) i Warbud (generalny wykonawca) świętowali zawieszenie wiechy na pierwszym budynku kompleksu Varso Place, a z końcem sierpnia na Varso 2. Gotowy jest też środkowy z trzech budynków - Varso 1. W wieżowcu Varso 1 większość powierzchni zajmie hotel NYX. Projekt wieżowców powstał w pracowni HRA Architekci.

  Roboty budowlane nie ustają. W przyszłości będzie można wejść do kompleksu prosto z podziemia Dworca Centralnego.

  Kiedy koniec budowy Varso Tower?

  Zakończenie budowy Varso Tower planowane jest na I kwartał 2022 roku.

  Tak zmieni się otoczenie ulicy Chmielnej w okolicy Dworca Centralnego

  Montaż fasady Varso Tower

  Fasada Varso Tower będzie się składała z pięciu tysięcy szklanych modułów. Nad jej montażem czuwało 25 inżynierów i 50 instalatorów. Zobaczcie, jak wyglądał montaż fasady.

  Gdzie powstaje Varso Pleace?

  Chmielna Business Center
  Autor: Marzena Sarniewicz Kompleks biurowy którego inwestorem jest HB Reavis powstanie u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II w Warszawie
  • Nazwa inwestycji: Varso Tower
  • Lokalizacja: Warszawa, zbieg ulic Chmielnej i Jana Pawła II
  • Funkcja: biurowa
  • Generalny wykonawca: HB Reavis
  • Projektant: Foster and Partners – Norman Foster, Hermanowicz Rewski Architekci
  • Całkowita powierzchnia: ponad 139 tys m²
  • Wysokość Varso Tower (do ostatniej kondygnacji): 230 m
  • Całkowita wysokość Varso Tower: 310 m
  • Wysokość dwóch pozostałych budynków: 90 i 81 m
  • Rozpoczęcie budowy: listopad/grudzień 2016
  • Zakończenie budowy: 2019 (I etap), 2021 (cały kompleks)
  • Koszt inwestycji: 0,5 mld euro

  Quiz. Czy rozpoznasz te warszawskie wieżowce?

  Warszawskie wieżowce należą do najwyższych w Polsce. W pierwszej 10 najwyższych budynków, aż 8 powstało w stolicy. Czy rozpoznasz je po fragmencie elewacji? Zadanie nie jest łatwe!

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej