Generation Park. Wieżowiec Generation Park Y osiągnął docelową wysokość

Generation Park
Autor: Skanska Wieżowiec Generation Park osiągną docelową wysokość

Generation Park powstaje tuż przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Skanska, która właśnie ukończyła prace konstrukcyjne na Generation Park Y. To najwyższy, bo 140-metrowy budynek w kompleksie. Projekt architektoniczny wieży Generation Park Y powstał w pracowni JEMS Architekci.

Generation Park Y to trzeci i ostatni etap budowy kompleksu

Generation Park powstaje na warszawskiej Woli. To właśnie tu w 2016 roku został oddany do użytku m.in. Warsaw Spire – aktualnie najwyższy biurowiec w Warszawie. Póki co najwyższy, bo tuż przy Dworcu Centralnym pnie się w górę Varso Tower, który ma być wyższy nawet od Pałacu Kultury i Nauki. Warto wspomnieć, że w najbliższej okolicy Generation Park powstają m.in Mennica Legacy Tower, The Warsaw Hub czy wieżowiec Warsaw UNIT (dawniej Spinnaker). Teraz czas na najwyższy budynek kompleksu Generation Park, który będzie miał 37 kondygnacji nadziemnych i 4 podziemne. Na tych najniższych powstaną parkingi dla samochodów (325 miejsca) i rowerów (187 miejsc). Wysokościowiec będzie miał 47 tys. m² powierzchni biurowej, a cały kompleks 88 tys. m². Najemcy będą mieli do dyspozycji aż sześć powierzchni typu sky-office (o podwójnej wysokości), na różnych piętrach. Dają one możliwość stworzenia niepowtarzalnych przestrzeni z wyjątkowym widokiem na Warszawę. Na 35 piętrze budynku, 127 metrów nad poziomem ulicy, powstanie zielony taras z widokiem na centrum Warszawy. Na dachu umieszczone zostaną ule dające schronienie miejskim pszczołom. Budynek będzie certyfikowany w systemie WELL i LEED. Planowany termin oddania biurowca do użytku to I kwartał 2021 roku.

Generation Park – kompleks biurowców na warszawskiej Woli

Budowa biurowców Generation Park trwa od listopada 2015. To kolejny zespół biurowców, wśród wieżowców Warszawy, który powstaje przy rondzie Daszyńskiego. Kompleks składać się będzie z trzech budynków, o łącznej powierzchni 88 tys. m². Dwa niższe 11-kondygnacyjne budynki będą miały metraż ok. 40 000 m². W całej inwestycji będzie 600 miejsc parkingowych oraz około 370 postojów dla rowerów. Z myślą o najbardziej wymagających najemcach, zaprojektowano tzw. skyoffice, czyli przeszklone wnętrza o wysokości dwóch kondygnacji, umieszczone na najwyższych piętrach budynków Generation Park. Pomiędzy obiektami należącymi do kompleksu zaprojektowano przestrzeń publiczną dla Warszawiaków. Będzie to wewnętrzny pasaż z zielenią, trawnikami i małą architekturą.

Generation Park został zaprojektowany zgodnie z filozofią Workplaces by Skanska

Kompleks Generation Park uzyskał certyfikację LEED na poziomie Platinum. Zielony charakter budynków w kompleksie potwierdzają zastosowane rozwiązania – np. system free cooling, wykorzystujący zimne powietrze pochodzące z zewnątrz do chłodzenia budynków w przejściowych okresach roku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, wykorzystanie energii w Generation Park będzie niższe min. o 25%, a zużycie wody min. o 60% w porównaniu do norm lokalnych.

W biurowcu dostępny będzie również system operacyjny Connected by Skanska, który ułatwi użytkownikom wykonywanie codziennych obowiązków. Mobilny dostęp pozwoli zrezygnować z tradycyjnych kart dostępu i wygeneruje wirtualne zaproszenie dla gościa. Z kolei system inteligentnego parkowania pokaże, jaka jest dostępność miejsc, rozpozna rejestracje i przydzieli pojazdom miejsca.

Firma Skanska jest również jednym z partnerów projektu realizowanego w okolicy ronda Daszyńskiego. Jest to placemakingowy projekt Nowa Towarowa, który ma na celu zagospodarowanie przestrzeni wzdłuż ulicy Towarowej, między pl. Zawiszy a rondem Kercelak. Do realizacji projektu zaproszeni zostaną mieszkańcy, we współpracy z architektami, ekspertami i specjalistami w dziedzinie placemakingu i nauk społecznych. W tym celu zaplanowano warsztaty, dyskusje i spotkania, dzięki którym powstanie plan zagospodarowania ul. Towarowej.

Nazwa inwestycji: Generation Park
Lokalizacja: Warszawa, przy rondzie Daszyńskiego
Funkcja: komercyjna
Inwestor: Skanska S.A.
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Projektant: JEMS Architekci
Powierzchnia całkowita całego kompleksu: 88 000 m²
Liczba miejsc parkingowych: 600 miejsc parkingowych, 370 postojów dla rowerów
Rozpoczęcie budowy: listopad 2015
Zakończenie III etapu budowy: I kwartał 2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej