Wieżowiec Skyliner prawie gotowy. Oddanie do użytku na początku 2021 roku. Film

Skyliner
Autor: Karimpol Wieżowiec Skyliner zostanie oddany do użytku na początku 2021 roku

Skyliner to 195-metrowy wieżowiec, który wyrósł w centrum Woli, przy rondzie Daszyńskiego. Będzie to jeden z najwyższych wieżowców w Warszawie. Inwestorem jest firma Karimpol, a projekt architektoniczny powstał w pracowni APA Wojciechowski. Na biurowcu zakończyły się już prace elewacyjne - te na szczycie, tzw. pióropusza, wykonywała brygada alpinistów. Zobacz film oraz najnowsze zdjęcia z budowy wieżowca Skyliner.

Spis treści

 1. Skyliner - 195-metrowy wieżowiec w centrum Woli
 2. Skyliner dostępny dla wszystkich
 3. SkyBar w wieżowcu Skyliner
 4. Szybkobieżne windy w Skylinerze
 5. Skyliner - budynek proekologiczny
 6. Kiedy Skyliner zostanie oddany do użytku?
 7. Gdzie powstaje wieżowiec Skyliner?

Skyliner to kolejny biurowiec, który powstaje na Woli. To w ostatnich latach najdynamiczniej zmieniająca się dzielnica stolicy. Tu właśnie w 2016 roku, jako jeden z pierwszych, został oddany do użytku Warsaw Spire – wciąż najwyższy biurowiec w Warszawie. Nieopodal powstaje 310-metrowy Varso Tower projektu Normana Fostera. Z końcem 2018 roku ruszyła też budowa ostatniego etapu Generation Park. Tuż obok powstaje inwestycja Ghelamco Poland wieżowiec Warsaw UNIT. Wśród największych planowanych inwestycji w tym rejonie jest projekt Towarowa 22. Skyliner natomiast jest oddalony od jednego z wieżowców The Warsaw Hub jedynie o 14 m.

Aktualnie (15 października) trwa demontaż rusztowań z najwyższego punktu Skylinera - tzw. pióropusza obudowanego szkłem i ścianą żelbetową. Pióropusz jest rodzajem świetlika, który będzie doświetlał dwukondygnacyjny bar (SkyBar) umiejscowiony poniżej. Prace na szczycie wykonuje brygada alpinistów. Ten etap jest skomplikowany nie tylko ze względu na wysokość, ale też z powodu ilości instalacji, połączeń elewacji i elementów dachowych. Dodatkowym utrudnieniem jest kształt dachu i jego duży kąt nachylenia.

Wewnątrz budynku kontynuowane są prace wykończeniowe i instalacyjne. Gotowy jest już showroom na wysokości 120 metrów.

Skyliner - 195-metrowy wieżowiec w centrum Woli

W 195-metrowym wieżowcu Skyliner powstanie prawie 44 tys. m² powierzchni biurowej oraz 3 tys. handlowej. Zaprojektowano w nim aż 21 wind, z czego 8 wjedzie na najwyższe piętra. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Warbud.

Z kondygnacji biurowych, które powstaną na 30 poziomach wieżowca, będzie można podziwiać panoramę Warszawy. Projektant zadbał o to stosując np. bezszprosowe połączenia okien we wszystkich narożnikach budynku. Dzięki temu wnętrza wieżowca będą odpowiednie doświetlenie.

Skyliner
Autor: materiały prasowe Skylaner - na wysokości 165 m powstanie ogólnodostępny SkyBar

Skyliner dostępny dla wszystkich

Jednym z założeń projektantów było, aby budynek został otwarty dla osób z zewnątrz, dlatego na czterech najniższych kondygnacjach znajdą się ogólnodostępne punkty usługowe, detaliczne oraz sale konferencyjne. Będą tu również kawiarnie, miejsca spotkań i wypoczynku. W tą usługowo-handlową część budynku wkomponowano również szerokie schody, które pną się z poziomu lobby aż do trzeciego piętra. Mają one pełnić funkcję deptaka dostępnego zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. Dodatkowo nad częścią usługową, która jest lekko wysunięta w stosunku do wieży, zaprojektowano zielony dach.

SkyBar w wieżowcu Skyliner

Na poziomie około 165 m (41. i 42. kondygnacja) znajdzie się ogólnodostępny Skybar, w którym przy dobrej kawie i ciastku będzie można podziwiać czterech strona świata panoramę Warszawy. Będzie on doświetlany przeszklonym pióropuszem biurowca. Do SkyBaru będzie można wjechać jedną z 21 wind.

Skyliner
Autor: materiały prasowe Budowa Skylanera zakończy się w 2020 roku

Szybkobieżne windy w Skylinerze

Biurowiec Skyliner wyposażono w 21 szybkobieżnych wind poruszających się z prędkością 4 i 7 m/s. Dzięki temu, podróż z lobby do Skybaru na najwyższej kondygnacji zajmuje zaledwie 24 sek. Windy - oprócz nowoczesnego wykończenia spójnego z lobby Skylinera - wyposażono w szereg innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią wysoki komfort użytkowy. Ich układy mechaniczne i sterowania zminimalizują drgania oraz hałas w trakcie przemieszczania się pomiędzy piętrami. System windowy w Skylinerze został dostarczony przez firmę Kone.

W podziemiach wieżowca ma powstać 5 kondygnacji garażowych. Łącznie w biurowcu będzie 428 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 500 dla rowerów. Wjazd na parkingi zaprojektowano od ul. Prostej i Towarowej.

Skyliner
Autor: materiały prasowe Wieżowiec Skyliner będzie miał 45 kondygnacji naziemnych

Skyliner - budynek proekologiczny

Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Fasady wykonano z materiałów redukujących nadmierne przegrzanie oraz utratę ciepła. Wody deszczowe zostaną wykorzystane do podlewania roślin w budynku. Zaprojektowano również wentylację z systemem odzyskiwania ciepła, technologię chłodzenia neutralną dla powłoki ozonowej, energooszczędne oświetlenie, kontrolę źródeł zanieczyszczenia powietrza. Na dachu budynku zostaną zainstalowane panele solarne.

Kiedy Skyliner zostanie oddany do użytku?

Budowa wieżowca zakończy się w grudniu 2020 roku, a pozwolenie na użytkowanie budynek uzyska na początku 2021 roku.

Gdzie powstaje wieżowiec Skyliner?

 • Nazwa inwestycji: Skyliner
 • Lokalizacja: Warszawa, rondo Daszyńskiego
 • Funkcja: komercyjna
 • Inwestor: Karimpol
 • Projektant: APA Wojciechowski
 • Liczba kondygnacji: 45 (30 biurowych, 4 handlowo-usługowe, 5 garażowych, 2 Skybar’u, 4 techniczne)
 • Powierzchnia całkowita: 44 000 m²
 • Powierzchnia biurowa: 40 870 m²
 • Powierzchnia handlowo-usługowa: 3130 m²
 • Liczba miejsc postojowych: 428 dla samochodów osobowych oraz 500 dla rowerów
 • Rozpoczęcie budowy: I kwartał 2016
 • Zakończenie budowy: 2020 rok
 • Oddanie do użytku: początek 2021
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej