Wieżowiec Skyliner góruje nad Rondem Daszyńskiego. Film

2021-10-13 13:04
Skyliner
Autor: Karimpol Wieżowiec Skyliner został oddany do użytku 21 stycznia 2021 roku

Skyliner to 195-metrowy wieżowiec, który wyrósł w centrum Woli, przy rondzie Daszyńskiego. Jest to jeden z najwyższych wieżowców w Warszawie. Biurowiec został oddany do użytku 21 stycznia 2021. Inwestorem jest firma Karimpol, a projekt architektoniczny powstał w pracowni APA Wojciechowski. Zobacz film oraz zdjęcia wieżowca Skyliner.

Spis treści

  1. Skyliner - 195-metrowy wieżowiec w centrum Woli
  2. Skyliner dostępny dla wszystkich
  3. SkyBar w wieżowcu Skyliner
  4. Szybkobieżne windy w Skylinerze
  5. Skyliner - budynek proekologiczny
  6. Gdzie powstał wieżowiec Skyliner?

Skyliner to kolejny biurowiec, który powstał na Woli. To w ostatnich latach najdynamiczniej zmieniająca się dzielnica stolicy. Tu właśnie w 2016 roku, jako jeden z pierwszych, został oddany do użytku Warsaw Spire – wciąż najwyższy biurowiec w Warszawie. Nieopodal powstaje 310-metrowy Varso Tower projektu Normana Fostera. Z końcem 2018 roku ruszyła też budowa ostatniego etapu Generation Park. Tuż obok powstaje inwestycja Ghelamco Poland wieżowiec Warsaw UNIT. Wśród największych planowanych inwestycji w tym rejonie jest projekt Towarowa 22. Skyliner natomiast jest oddalony od jednego z wieżowców The Warsaw Hub jedynie o 14 m.

Skyliner - 195-metrowy wieżowiec w centrum Woli

W 195-metrowym wieżowcu Skyliner powstał prawie 44 tys. m² powierzchni biurowej oraz 3 tys. handlowej. Zaprojektowano w nim aż 21 wind, z czego 8 wjeżdża na najwyższe piętra. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Warbud.

Z kondygnacji biurowych, które powstały na 30 poziomach wieżowca, będzie można podziwiać panoramę Warszawy. Projektant zadbał o to stosując np. bezszprosowe połączenia okien we wszystkich narożnikach budynku. Dzięki temu wnętrza wieżowca będą odpowiednie doświetlenie.

Skyliner
Autor: materiały prasowe Skylaner - na wysokości 165 m powstanie ogólnodostępny SkyBar

Skyliner dostępny dla wszystkich

Jednym z założeń projektantów było, aby budynek został otwarty dla osób z zewnątrz, dlatego na czterech najniższych kondygnacjach znajdą się ogólnodostępne punkty usługowe, detaliczne oraz sale konferencyjne. Będą tu również kawiarnie, miejsca spotkań i wypoczynku. W tą usługowo-handlową część budynku wkomponowano również szerokie schody, które pną się z poziomu lobby aż do trzeciego piętra. Mają one pełnić funkcję deptaka dostępnego zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. Dodatkowo nad częścią usługową, która jest lekko wysunięta w stosunku do wieży, zaprojektowano zielony dach.

SkyBar w wieżowcu Skyliner

Na poziomie około 165 m (41. i 42. kondygnacja) znajdzie się ogólnodostępny Skybar, w którym przy dobrej kawie i ciastku będzie można podziwiać czterech strona świata panoramę Warszawy. Będzie on doświetlany przeszklonym pióropuszem biurowca. Do SkyBaru będzie można wjechać jedną z 21 wind.

W podziemiach wieżowca powstało 5 kondygnacji garażowych. Łącznie w biurowcu jest 428 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 500 dla rowerów. Wjazdy na parkingi znajdują się od ul. Prostej i Towarowej.

Szybkobieżne windy w Skylinerze

Biurowiec Skyliner wyposażono w 21 szybkobieżnych wind poruszających się z prędkością 4 i 7 m/s. Dzięki temu, podróż z lobby do Skybaru na najwyższej kondygnacji zajmuje zaledwie 24 sek. Windy - oprócz nowoczesnego wykończenia spójnego z lobby Skylinera - wyposażono w szereg innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią wysoki komfort użytkowy. Ich układy mechaniczne i sterowania zminimalizują drgania oraz hałas w trakcie przemieszczania się pomiędzy piętrami. System windowy w Skylinerze został dostarczony przez firmę Kone.

Skyliner
Autor: materiały prasowe Zdjecie z budowy Skylanera
Skyliner
Autor: materiały prasowe Wieżowiec Skyliner będzie miał 45 kondygnacji naziemnych

Skyliner - budynek proekologiczny

Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Fasady wykonano z materiałów redukujących nadmierne przegrzanie oraz utratę ciepła. Wody deszczowe zostaną wykorzystane do podlewania roślin w budynku. Zaprojektowano również wentylację z systemem odzyskiwania ciepła, technologię chłodzenia neutralną dla powłoki ozonowej, energooszczędne oświetlenie, kontrolę źródeł zanieczyszczenia powietrza. Na dachu budynku zostaną zainstalowane panele solarne.

Gdzie powstał wieżowiec Skyliner?

  • Nazwa inwestycji: Skyliner
  • Lokalizacja: Warszawa, rondo Daszyńskiego
  • Funkcja: komercyjna
  • Inwestor: Karimpol
  • Projektant: APA Wojciechowski
  • Liczba kondygnacji: 45 (30 biurowych, 4 handlowo-usługowe, 5 garażowych, 2 Skybar’u, 4 techniczne)
  • Powierzchnia całkowita: 44 000 m²
  • Powierzchnia biurowa: 40 870 m²
  • Powierzchnia handlowo-usługowa: 3130 m²
  • Liczba miejsc postojowych: 428 dla samochodów osobowych oraz 500 dla rowerów
  • Rozpoczęcie budowy: I kwartał 2016
  • Oddanie do użytku: styczeń 2021
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej