Quiz. Czy rozpoznasz te warszawskie wieżowce?

2019-02-06 23:11
Centrum Warszawy
Autor: Walter Herz

Warszawskie wieżowce należą do najwyższych w Polsce. W pierwszej 10 najwyższych budynków, aż 8 powstało w stolicy. Czy rozpoznasz je po fragmencie elewacji? Zadanie nie jest łatwe!

Warszawskie wieżowce

Pytanie 1 z 12
Jak się nazywa ten warszawski wieżowiec?
Zdjęcie

Prawdopodobnie jeszcze przez 4 lata najwyższym budynkiem w Polsce będzie Pałac Kultury i Nauki, który łącznie z iglicą mierzy 237 metrów. W 2020 r. zdetronizuje go 310-metrowy Varso Tower, który do tego czasu ma wybudować firma HB Reavis u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II (naprzeciwko Dworca Centralnego). Póki co, wiceliderem jest budynek biurowy Warsaw Spire (220 m), a na trzecim miejscu znajduje najwyższy budynek mieszkalny w Polsce Sky Tower we Wrocławiu (212 m).

Dla porównania, najwyższy budynek na świecie z funkcją mieszkalną to Burdż Chalifa w Dubaju. Ma 828 metrów i 206 pięter. Niewykluczone, że w 2020 r. i ten rekord zostanie pobity przez inny drapacz chmur - Dubai Creek Tower, który ma być o 100 m wyższy.

W najbliższych latach zwiększy się liczba wieżowców w Polsce, np. w Gdańsku dobiega końca budowa biurowca Olivia Star, która będzie najwyższym budynkiem w północnej Polsce (180 m wysokości). Z kolei wśród nowych wieżowców Warszawy znajdą się m.in. biurowce w okolicach Ronda Daszyńskiego: Spinnaker Ofice Tower , The Warsaw Hub, Skyliner, Generation Park. Do największych biurowców, które powstaną, zaliczać się też będzie Mennica Legacy Tower , Liberty Tower oraz Spark.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej