Kamień węgielny na budowie biurowca Spark

2017-05-30 18:34
Biurowiec Spark
Autor: Skanska Projekt architektoniczny kompleksu przygotowała pracownia projektowa Kuryłowicz & Associates

Trwa budowa I etapu budowy kompleksu Spark, który powstanie na rogu ulic Okopowej i Towarowej w Warszawie, na tzw. Serku Wolskim. Generalnym wykonawcą jest Skanska. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia projektowa Kuryłowicz & Associates.

Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach. Finalnie powstaną trzy budynki biurowe, w tym 130-metrowa wieża, o łącznej powierzchni 70 000 m². Projekt konstrukcji budynków i instalacji przygotowało Buro Happold. Inwestorem jest firma Skanska Property Poland, która odpowiada również za komercjalizację obiektów.

W I etapie inwestycji Spark firma Skanska wybuduje 9-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni najmu 12 300 m². Budynek powstanie w obrębie al. Solidarności i ulic Okopowej, Wolskiej i Karolkowej na warszawskiej Woli. Będzie w nim 86 miejsc parkingowych.  Spark został zaprojektowany z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Będzie miał certyfikat „obiekt bez barier”. Do współpracy przy projektowaniu zostały zaproszone fundacje – Na Miejscu oraz Project for Public Spaces – które specjalizują się w planowaniu przyjaznej przestrzeni miejskiej. Dzięki konsultacjom ekspertów z fundacjami oraz okolicznymi mieszkańcami powstał projekt uwzględniający potrzeby matek z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych. Biurowiec ma być certyfikowany na poziomie LEED Platinium, a oddanie do użytkowania zaplanowano na I kwartał 2018.

W ramach inwestycji od strony ul. Okopowej powstanie Plac Kercelak czyli skwer, na którym znajdzie się mała architektura zaprojektowana wspólnie z mieszkańcami w ramach projektu Nowa Towarowa. Dziedzińce wewnętrzne pomiędzy budynkami będą powiązane z al. Solidarności i ul. Wolską. W ten sposób powstanie wspólna przestrzeń o charakterze publicznym. Dodatkowo na tarasie pierwszego budynku będą ule, którymi zaopiekują się profesjonalni pszczelarze.


Nazwa inwestycji: Spark
Lokalizacja: zbieg ul. Okopowej i Towarowej, Warszawa
Funkcja: biurowa
Inwestor: Skanska Property Poland
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Projektant: Kuryłowicz&Associates
Całkowita powierzchnia kompleksu: 70 000 m²
Powierzchnia biurowa (I etap): 12 300 m²
Liczba kondygnacji: 9 (I etap)
Rozpoczęcie budowy: II kwartał 2016 ((I etap)
Zakończenie budowy: I kwartał 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej