Konkurs architektoniczny na projekt modelowego domu jednorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus

2018-02-02 15:47
Budowa domu
Autor: MultiComfort Gotowe ściany prefabrykowane, zewnętrzne i wewnętrzne, dźwig transportuje na miejsce montażu

Dom modelowy ma być tani, szybki w budowie oraz dostosowany do potrzeb pięcioosobowej rodziny – to najważniejsze warunki konkursu architektonicznego, który ogłosiła 2 lutego 2018 r. spółka BGK Nieruchomości w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Może to być dom jednorodzinny szeregowy, bliźniaczy lub wolnostojący.

W BGK Nieruchomości, która zarządza Mieszkaniem Plus informują, że zaproszenie do udziału w tym konkursie architektonicznym adresowane jest do uczelni technicznych i instytutów naukowych, działających przy ośrodkach akademickich. Warunkiem przystąpienia do konkursu Mieszkanie Plus jest posiadanie przez przynajmniej jednego członka zespołu odpowiednich uprawnień projektowych.

Projekt domu modelowego dla rodzin z trójką dzieci

Zadanie polega na opracowaniu koncepcji architektonicznej modelowego domu jednorodzinnego w czterech kategoriach: dom szeregowy (jego powierzchnia użytkowa nie powinna przekroczyć 70m2), dom bliźniaczy (również do 70 m2), dom wolnostojący, dom wolnostojący w gminach wiejskich. W obu przypadkach powierzchnia użytkowa domu nie powinna przekroczyć 80 m2. Regulamin konkursu architektonicznego na projekt domu modelowego dla programu Mieszkanie Plus dopuszcza usytuowanie miejsca do spania dla rodziców w pokoju dziennym, natomiast dzieci powinny mieć swoją przestrzeń.

Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości zaznaczył, że projektowane w ramach konkursu architektonicznego Mieszkania Plus domy jednorodzinne mają być dostosowane do potrzeb rodziny w modelu 2+3.

Projekt domu modelowego jednorodzinnego - wybór technologii

Sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta Stanisława Niemczyka oceni nie tylko oryginalność i atrakcyjność rozwiązań architektonicznych, ale także funkcjonalność, trwałość, energooszczędność oraz możliwość szybkiej realizacji robót budowlanych. Z regulaminu konkursu architektonicznego na projekt domu modelowego dowiedzieliśmy się również, że „szczególnym przedmiotem zainteresowania organizatora konkursu są rozwiązania wykorzystujące częściową i pełną prefabrykację lub w inny sposób usprawniające wykonawstwo i ograniczające czasochłonność prac budowlanych”.

Ponadto preferowane mają być rozwiązania, które w sposób zdecydowany obniżą koszty budowy. Organizatorzy konkursu architektonicznego proszą o przedstawienie kosztów związanych z wykonaniem (wybudowaniem) budynku wraz z instalacjami wewnętrznymi, bez kosztów: wyposażenia wnętrz, zakupu działki, budowy sieci i przyłączy oraz zagospodarowania terenu wokół obiektu. W BGK Nieruchomości oczekują opracowania szacunkowego kosztorysu.

– Wierzymy, że w Polsce można budować estetyczniej, efektywniej i ekonomiczniej – stwierdził Grzegorz Muszyński.

Ściany z prefabrykatów
Autor: MultiComfort Montaż ścian w fabryce odbywa pod nadzorem jednostki certyfikującej i zakładowej kontroli produkcji

Kto skorzysta ze zwycięskiego projektu domu modelowego

Muszyński dodał, że przedsięwzięcie ma na celu poszerzenie oferty programu Mieszkanie Plus dla małych i średnich gmin, w których dominuje budownictwo jednorodzinne. Uczestnicy konkursu architektonicznego Mieszkanie Plus, których prace zostaną uznane za najlepsze, otrzymają zaproszenia do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji  budowlanej i wykonawczej określonych domów, według podanych wcześniej kategorii i sporządzonych projektów konkursowych. Dokumentacja ta będzie potrzebna do wykonania prototypów (budynków eksperymentalnych) określonych domów na działkach wybranych przez BGK Nieruchomości.

Spółka ma zamiar zlecić budowę ok. 20 domów eksperymentalnych w różnych kategoriach. Jeżeli wybrane prototypy okażą się atrakcyjne i spełnią oczekiwania to BGK Nieruchomości chciałby wybudować prototypowe osiedla przynajmniej w 10-ciu lokalizacjach.  Uczelnie będą towarzyszyć wykonawcy w procesie inwestycyjnym oraz prowadzić nadzory autorskie i czuwać nad właściwą realizacją. Docelowo najlepsze projekty będą miały szansę być wykorzystane i budowane w programie Mieszkanie Plus w całym kraju.

Regulamin konkursu architektonicznego na jednorodzinny dom modelowy w programie Mieszkanie Plus jest dostępny na stronie BGK Nieruchomości. Rejestracja zgłoszeń zakończy się 9 marca br., a 14 maja poznamy zwycięzców konkursu.

Konkurs architektoniczny Mplus
Autor:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej