Prefabrykacja odkryta na nowo. Współczesna prefabrykacja to już nie wielka płyta. Relacja z wizyty w Szwecji

2017-04-10 16:53
Mieszkanie plus budownictwo prefabrykowane
Autor: Pekabex Sp. z o.o.

Mieliśmy okazję zobaczyć jak polska firma – Pekabex – z powodzeniem realizuje projekty mieszkaniowe w technologii współczesnej prefabrykacji w Skandynawii. Zwiedziliśmy trzy budowy i trzy zrealizowane inwestycje z prefabrykatów w Sztokholmie i jego okolicach.

Firma Pekabex jest gotowa aby zacząć w Polsce budowę inwestycji mieszkaniowych z prefabrykatów. Jej doświadczenie w tej dziedzinie pochodzi głównie ze Skandynawii. Firma przez wiele lat opracowywała technologie produkcji, montażu, organizacji placu budowy, ekonomicznych rozwiązań, a także logistyki.
– Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku skandynawskim jesteśmy w stanie zaproponować wykorzystanie nowoczesnych technologii na rynku krajowym – powiedział Michał Oskroba, kierownik projektu w firmie Pekabex.

Mieszkanie plus budownictwo prefabrykowane
Autor: Pekabex Budynki mieszkalne prefabrykowane Badstugan w Sztokholmie wybudowane przez firmę Pekabex

Przypomnijmy, że firma Pekabex powstała w 1972 roku i działała pod nazwą Poznański Kombinat Budowy Domów. Wtedy podobnych zakładów w Polsce było bardzo dużo. Większość blokowisk wybudowanych w technologii wielkiej płyty powstało właśnie w tym okresie. Pekabex jako jedna z nielicznych firm przetrwała kryzys jaki dotknął branżę na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Aktualnie ma cztery zakłady w Polsce – w Poznaniu, Bielsku-Białej, Gdańsku i podwarszawskim Mszczonowie. Na potrzeby rynku polskiego produkuje przede wszystkim prefabrykaty do budowy obiektów infrastrukturalnych i przemysłowych m.in. gazoport w Świnoujściu, tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku, Stadion Narodowy w Warszawie, dworce kolejowe - Poznań Główny i Łódź Fabryczna. Aktualnie firma wznosi z prefabrykatów najwyższy wieżowiec w Gdańsku – Olivia Star. Pekabex wytwarza również elementy stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Te jednak niemal w 100% wysyłane są na rynki zagraniczne – głównie do Skandynawii.

Współczesna prefabrykacja

To technologia polegająca na wytwarzaniu wielkowymiarowych elementów budowlanych sposobem przemysłowym, poza placem budowy. Poszczególne elementy powstają w halach fabrycznych, a następnie są transportowane samochodami, pociągami lub statkami, na miejsce budowy. Polscy inwestorzy coraz bardziej przekonują się do prefabrykacji. Zakres stosowania tej technologii w ostatnich latach znacznie się rozszerzył (stadiony, mosty). Teraz czas na budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Pierwsze osiedla mogą powstać w ramach programu "Mieszkanie plus", do którego swoją kandydaturę zgłosiła m.in. firma Pekabex.

Mieszkanie plus budownictwo prefabrykowane
Autor: Pekabex Wnętrze fabryki prefabrykatów firmy Pekabex

W Szwecji technologia współczesnej prefabrykacji jest bardzo popularna

Polacy nie lubią blokowisk z wielkiej płyty z czasów PRL, zraziliśmy się do budownictwa z prefabrykatów. Szwedzi nigdy nie zaprzestali budowy mieszkań w technologii prefabrykowanej. Cały czas ją udoskonalali i stosowali. Aktualnie technologia ta jest najbardziej popularnym systemem budowy mieszkań. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim mentalność Szwedów. Nie przywiązują się oni do domów i mieszkań, powstają za to całe osiedla pod wynajem. Najbardziej popularne metraże to 50-60 m². Mieszkanie na wynajem to, gotowe lokum wykończone pod klucz. Wystarczy wnieść kanapę, stół, krzesła, wyposażenie, dodatki i zamieszkać. Zazwyczaj w całym budynku są identyczne prefabrykowane łazienki, takie same kuchnie, garderoby i podłogi. Taka standaryzacja jest wręcz wygodna.

Ponadto budowa domów z prefabrykatów trwa krócej – Przykładowo 5-kondygnacyjny blok z dwiema klatkami powstaje w osiem do dziewięciu miesięcy. Mieszkania są w pełni wykończone – mówi Michał Oskroba, kierownik projektu w firmie Pekabex. – Do montażu konstrukcji potrzebne jest 5-6 osób – dodaje. Dla porównania czas budowy bloków mieszkalnych w technologii tradycyjnej jest co najmniej dwa razy dłuższy, a pracowników na budowie trzeba nawet cztery razy więcej.

W każdym szwedzkim budynku wielorodzinnym, bez względu na ilość pięter, jest winda i bardzo wąska klatka schodowa. Często też projektuje się zewnętrzne klatki schodowe. W efekcie w domach tych powierzchnia wspólna stanowi zazwyczaj zaledwie 6-7 proc. całej powierzchni. Wszystko to ma znaczący wpływ na cenę metra kwadratowego. W budynkach na wynajem często nie ma garaży podziemnych, co również daje znaczne oszczędności.

Zobacz jak mogą wyglądać elewacje budynków wielorodzinnych wzniesionych w technologii współczesnej prefabrykacji>>

Prefabrykacja to też bezpieczeństwo

Technologia prefabrykacji jest bezpieczniejsza od tradycyjnej, co Szwedzi bardzo sobie cenią. Statystyki potwierdzają, że najwięcej wypadków na budowach wydarza się na etapie wylewania betonu. W przypadku prefabrykacji nie ma tego problemu. Na budowie betonem wylewa się jedynie płytę denną, pozostałe prace odbywają się w fabryce.


Mieszkanie plus budownictwo prefabrykowane
Autor: Marzena Sarniewicz Zewnętrzna klatka schodowa w budynku mieszkalnym w Sztokholmie

– Na plac budowy dostarczamy gotowe płyty od razu z elewacją, ociepleniem, oknami, parapetami, puszkami elektrycznymi – wyjaśnia Michał Oskroba. Do łączenia elementów wystarczą operator dźwigu i robotnicy, którzy w odpowiednie miejsca wsuwają pręty zbrojeniowe i zalewają je betonem – dodaje. Warto podkreślić, że płyty te odlewane są w fabryce na specjalnych wibrujących stołach. Wibrowanie powoduje, że pęcherzyki powietrza uwalniane są z betonu, a dzięki temu płyty są bardzo gładkie, gotowe do malowania, nie wymagają tynkowania. – Beton odlewany w warunkach fabrycznych jest lepszej jakości, niż ten formowany na placu budowy – dodaje Michał Oskroba. W przypadku budownictwa prefabrykowanego nie ma typowych prac na wysokości, które stanowią bardzo duże zagrożenie i ryzyko wypadków. Na budowie mamy znacznie mniej sprzętu i ludzi.

Domy modułowe są alternatywą dla murowanych

Trzeba wiedzieć, że współczesna prefabrykacja mieszkaniowa to nie ta sama wielka płyta z której zbudowano np. Ursynów. Komunistyczne blokowiska powstały z prefabrykatów nieodpowiedniej jakości. Oszczędzano na materiale i nie dbano o jakość wykonania. W efekcie mamy uraz do prefabrykacji. To główne przyczyny dlaczego w Polsce „króluje” budownictwo tradycyjne. Tymczasem nie ma wątpliwości, że budowa domów z prefabrykatów trwa krócej, jest konkurencyjna cenowo i gwarantuje niższe koszty użytkowania. Jest ogromna różnica między tym, co było kiedyś, a tym, co jest teraz, począwszy od izolacyjności termicznej, poprzez akustyczną, po standard wykonania.

Firma Pekabex upatruje w programie „Mieszkanie plus” realną szansę na rozpoczęcie budowy obiektów mieszkaniowych w technologii nowoczesnych prefabrykatów na rynku krajowym. Jednak doświadczenie podpowiada, że nie ma tu miejsca na kompromisy. Jedynie jakość wykonania prefabrykatów i precyzja montażu, to droga do sukcesu. Nie możemy powielać błędów z czasów PRL, aby nie wpaść w „błędne koło”.

Mieszkanie plus budownictwo prefabrykowane
Autor: Pekabex Fabryki domów produkują elementy prefabrykowane, z których składane są domy.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej