Mieszkanie Plus – konkurs na projekt domu modelowego rozstrzygnięty

2017-09-08 14:49
osiedle domy architektura
Autor: http://thinkstockphotos.com/

Zakończył się drugi i ostatni etap konkursu architektonicznego na koncepcje modelowego domu wielorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus, organizowanego przez BGK Nieruchomości. Znamy zwycięzców konkursu.

Ceremonia wyłonienia autorów najlepszych prac oraz ogłoszenie wyników konkursu na opracowanie projektu domu modelowego dla programu Mieszkanie Plus odbyło się 8 września 2017 roku w Rondzie Sztuki w Katowicach. Co ciekawe sąd konkursowy nie przyznał nagrody głównej.

W konkursie przyznano cztery równorzędne nagrody – każda o wartości 35 tys. zł:

  • Kuryłowicz & Associates
  • S.A.M.I. ARCHITEKCI Mariusz Lewandowski i Wspólnicy
  • Mateusz Gierszon z pracowni Ema Studio
  • Mateusz Herbst z pracowni Archibiuro.com

Wszystkie zwycięskie projekty będzie można zobaczyć  9 września na targach mieszkaniowych Muratora Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, które odbędą się na warszawskim Torwarze. Tego samego dnia o godzinie 12.00 odbędzie się uroczyste wręczenie nagród przedstawicielom zwycięskich i wyróżnionych pracowni. Zaraz potem (12.30-14.00) odbędzie się debata pokonkursowa, którą poprowadzi redaktor naczelny serwisu Muratorplus.pl Marek Wielgo, a udział wezmą: Grzegorz Muszyński członek zarządu BGK Nieruchomości, Kazimierz Kirejczyk prezes REAS, członkowie sądu konkursowego – Magdalena Wrzesień przedstawicielka Stowarzyszenia Architektów Polskich i architekt Stanisław Niemczyk oraz projektanci z pracowni architektonicznych, które zdobyły nagrody w trzecim etapie konkursu.

Jak przebiegały obrady jury i jakie pracownie zgłosiły się do konkursu Mieszkanie Plus opowiada członek sądu konkursowego – Witold Zandfos>>

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W czerwcu  wybrano 12 prac spośród 75 zakwalifikowanych. Ich autorzy stworzyli kolejne projekty. Pomysły oceniał sąd konkursowy pod przewodnictwem  Mirosława Barszcza, prezesa BGK Nieruchomości, byłego ministra budownictwa.W organizacji konkursu uczestniczyła Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Patronem medialnym konkursu jest m.in. serwis Muratorplus.pl.

Mieszkanie Plus to rządowy program, który został przyjęty wraz z uchwałą dotyczącą Narodowego Programu Mieszkaniowego dnia 27 września 2016 roku. Skierowany jest do wszystkich Polaków, jednak w pierwszej kolejności ma pomóc tym, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na rynkowych zasadach. Modelowe domy, które powstaną w ramach programu, mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie, a koszt ich budowy nie może przekroczyć 2 tys. złotych netto za m².

Więcej na temat II etapu konkursu i programu Mieszkanie Plus>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej