„Mieszkanie plus”. Ruszył konkurs dla architektów i projektantów

2017-03-22 15:31
Mieszkanie plus konkurs
Autor: Marzena Sarniewicz Od lewej: Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej; Stanisław Niemczyk, architekt; Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK; Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości; Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości

Do 22 czerwca 2017 r. można zgłosić swój projekt w konkursie architektonicznym na koncepcję modelowego domu wielorodzinnego w programie "Mieszkanie Plus". Rząd powierzył to przedsięwzięcie spółce BGK Nieruchomości, która przy organizacji tego konkursu architektonicznego współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Patronem medialnym konkursu jest m.in. serwis Muratorplus.pl

– Na potrzeby konkursu architekci mogą przyjąć dowolną technologię realizacji budynku. Nie ukrywamy jednak, że interesują nas przede wszystkim rozwiązania wykorzystujące częściową i pełną prefabrykację lub w inny sposób usprawniające wykonawstwo i ograniczające czasochłonność prac budowlanych – podkreślał Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości w czasie konferencji, która odbyła się 23 marca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W BGK Nieruchomosci nie wykluczają podjęcia współpracy także z innymi organizacjami zrzeszającymi architektów i urbanistów, np. ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Założenia konkursu  – „Mieszkanie plus”

Formuła konkursu jest otwarta tzn. może w nim wziąć udział zarówno renomowana pracowania, jak i student Wydziału Architektury. – Uważamy, że to ogromna szansa dla tych młodych architektów – powiedział na konferencji Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Modelowe domy mają być przyjazne lokalnej społeczności i rodzinie. Architekci mają pełną dowolność jeżeli chodzi o wykonanie projektu. Nie określono nawet minimalnych wielkości poszczególnych pomieszczeń. Bardzo ważna będzie liczba sypialni w mieszkaniu. Wskazane jest projektowanie mieszkań dla rodzin z dziećmi, np. część wspólna plus dwie, trzy czy cztery sypialnie. Dwupokojowe mieszkania raczej nie wchodzą w grę.

Koszt budowy mieszkań nie powinien przekroczyć 2 tys. zł netto za m² (stan deweloperski). Dopuszcza się kwotę wyższą o 10% w przypadku budownictwa energooszczędnego, jednak pod warunkiem, że koszty nadwyżki zwrócą się  w okresie 30 lat.

Przebieg konkursu – „Mieszkanie plus”

Konkurs ma przebiegać dwuetapowo. Do 22 czerwca 2017 uczestnicy mają zgłosić projekt modelowej zabudowy wielorodzinnej na przykładowej działce wskazanej przez organizatora. Do kolejnego etapu zakwalifikowanych zostanie 12 prac. Ich autorzy stworzą kolejny projekt, tym razem jednak pod konkretną działkę (bardzo prawdopodobne, że będzie to działka w Katowicach). Pomysły oceniać będzie Sąd Konkursowy pod przewodnictwem  Mirosława Barszcza, prezesa BGK Nieruchomości, byłego ministra budownictwa.

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 12 września 2017. Przewidziano trzy nagrody (50 tys., 40 tys. i 30 tys. zł) i trzy wyróżnienia po 20 tys. zł. Wszyscy nagrodzeni zostaną zaproszeni do dalszej współpracy przy realizacji kolejnych etapów programu „Mieszkanie plus”.

Przedstawiciele BGKN poinformowali, że aktualnie do projektu zgłosiło się 40 firm wykonawczych, które są gotowe wybudować osiedla w ramach projektu „Mieszkanie plus”. 27 kwietnia firmy te mają się spotkać z architektami zainteresowanymi udziałem w konkursie na projekt domu modelowego.

Przypomnijmy, że rząd przyjął uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej. Zgodnie z założeniami mają powstać tzw. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m². O takie mieszkanie ubiegać się mogą wszyscy obywatele, ale preferowane będą rodziny wielodzietne oraz te z niskimi dochodami. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez skarb państwa i gminy.
 

     Mieszkanie Plus – inwestycja pilotażowa w Jarocinie

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej