Mieszkanie Plus Jarocin. W 366 mieszkaniach zamieszkało prawie 1100 osób

2020-04-23 15:49
Mieszkanie Plus Jarocin
Autor: PFR Nieruchomości Tak wygląda osiedle Mieszkanie Plus w Jarocinie

Mieszkanie Plus Jarocin to pierwsze mieszkania czynszowe na wynajem, których budowa wpisuje się w rządowy program Mieszkanie Plus. Przedsięwzięcie realizowała spółka BGK Nieruchomości. W trzech lokalizacjach powstało 366 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. 22 czerwca 2020 roku klucze do mieszkań dostało 108 rodzin.

Spis treści

 1. O inwestycji Mieszkanie Plus Jarocin
 2. Mieszkanie Plus Jarocin -założenia projektowe
 3. Dla kogo Mieszkanie Plus?

O inwestycji Mieszkanie Plus Jarocin

Gmina Jarocin była jedną z pierwszych w Polsce, w których ruszyły inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. Pod budowę mieszkań przeznaczonych zostało blisko 9 ha działek w Jarocinie i okolicach. W trzech lokalizacjach powstało 366 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus powstało w Siedleminie – wsi położonej 4 kilometry od Jarocina. To tam, 28 kwietnia 2018, uroczyście wręczone zostały klucze do pierwszych 96 pierwszych mieszkań.

W 2018 roku w Jarocinie oddano też do użytkowania 42 mieszkania przy ul. Leszczyce oraz 120 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej.

W kwietniu 2020 roku dobiegła końca budowa 108 mieszkań w ramach drugiego etapu inwestycji przy ul. Siedlemińskiej. W czerwcu do gotowych mieszkań zaczęli się wprowadzać najemcy. Do dyspozycji mieli mieszkania 3-pokojowe (55 m²) oraz 2-pokojowe (35 m²). Czynsz wynosi 12,50 zł/m².

Mieszkanie Plus Jarocin
Autor: mieszkanieplus.gov.pl Tak wygląda osiedle programu Mieszkanie Plus Jarocin w tzw. realu

Mieszkanie Plus Jarocin -założenia projektowe

Pierwsze mieszkania plus w Jarocinie to zabudowa segmentowa. Projekt powstał w lokalnym biurze projektowym Leszek Skrzypczak. Konstrukcja budynków jest prosta, nie wymagała dużych nakładów finansowych w trakcie budowy. Części wspólne budynków, m.in. klatki schodowe, zostały zaprojektowane tak, aby koszty eksploatacji były jak najniższe. Działki na których powstały osiedla miały pełną i funkcjonalną infrastrukturę, co również obniżyło koszty budowy.

Mieszkanie Plus jarocin
Autor: mieszkanieplus.gov.pl Osiedle Mieszkanie Plus w Jarocinie

Dla kogo Mieszkanie Plus?

O mieszkanie mógł się ubiegać każdy, kto spełnił warunki wyszczególnione w programie Mieszkanie Plus. Przede wszystkim kandydat nie mógł być właścicielem innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście. Preferowane były rodziny z dziećmi. Przyszły najemca musiał wykazać, że stać go na terminowe wnoszenie opłat za czynsz, a na start musiał wpłacić kaucję w wysokości 12-krotności czynszu (około 6600 zł). Potencjalni najemcy nie usieli być mieszkańcami gminy.

Władze miasta Jarocin dzięki inwestycjom chcą przyciągnąć do Jarocina nowych ludzi, nawet z całej Polski. W planach jest kolejny projekt, który zakłada wybudowanie na terenie gminy hali przemysłowej o powierzchni około 5000 m² oraz poszukiwania inwestora, który stworzy stanowiska pracy na tyle atrakcyjne, że ludzie będą chcieli przyjechać do Jarocina nawet z odległych miejscowości.

Mieszkania czynszowe w Jarocinie
Autor: materiał prasowy Mieszkanie Plus Jarocin - makieta wnętrza budynku
Budownictwo mieszkaniowe w statystyce
 • W Polsce może brakować nawet 3 mln mieszkań.
 • Na 1000 Polaków przypadają 363 mieszkania (w UE 435).
 • Jedna osoba zamieszkuje średnio 27,6 m2 (w UE 40 m2).
 • Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione, niedoświetlone, w których brakuje łazienki lub przecieka dach.
 • Od 2007, dzięki pomocy państwa, powstało w Polsce prawie 19 000 lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych, kolejnych 6700 jest w realizacji.
 • W roku 2018 BGK przyznał 174 mln zł wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota ta wesprze inwestycje o wartości 449,5 mln zł.
 • Od początku trwania rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli od 2007 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na ponad 1,22 mld zł. Pozwoliło to na współfinansowanie inwestycji mieszkaniowych o wartości prawie 3,58 mld zł.
 • W ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus do końca 2019 roku będzie 100 tys. mieszkań (oddanych i w przygotowaniu łącznie).
Czytaj więcej