Mieszkanie Plus Jarocin – porównaj plany z wybudowanymi domami

2019-02-13 17:21
Mieszkania czynszowe w Jarocinie
Autor: materiał prasowy Osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus Jarocin - wizualizacja. Poniżej zdjęcia już zrealizowanych obiektów.

Mieszkania Plus w Jarocinie to pierwsze mieszkania czynszowe na wynajem, których budowa wpisuje się w rządowy program Mieszkanie Plus. Przedsięwzięcie zrealizuje spółka BGK Nieruchomości. W ramach Mieszkania Plus Jarocin planowane jest wybudowanie ok. 360 mieszkań. Trwa ich budowa.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (JTBS) informowało, że w Jarocinie i jego okolicach powstanie 400 mieszkań czynszowych, a może nawet 540, wszystko zależy od zainteresowania inwestycją. Najnowsze dane dotyczą 366 mieszkań. Mieszkanie Plus ma na celu stworzenie możliwości dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych.

Problemy i budownictwo mieszkaniowe w statystyce

  • W Polsce może brakować nawet 3 mln mieszkań.
  • Na 1000 Polaków przypadają 363 mieszkania (w UE 435).
  • Jedna osoba zamieszkuje średnio 27,6 m2 (w UE 40 m2).
  • Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione, niedoświetlone, w których brakuje łazienki lub przecieka dach.
  • Od 2007, dzięki pomocy państwa, powstało w Polsce prawie 19 000 lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych, kolejnych 6700 jest w realizacji.
  • W roku 2018 BGK przyznał 174 mln zł wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota ta wesprze inwestycje o wartości 449,5 mln zł.
  • Od początku trwania rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli od 2007 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na ponad 1,22 mld zł. Pozwoliło to na współfinansowanie inwestycji mieszkaniowych o wartości prawie 3,58 mld zł.
  • W ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus do końca 2019 roku będzie 100 tys. mieszkań (oddanych i w przygotowaniu łącznie).

Pod budowę mieszkań przeznaczonych zostało blisko 9 ha działek w Jarocinie i okolicach. W ramach pierwszego etapu ma powstać 258 lokali w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce oraz w Siedleminie. Mieszkania będą miały metraże 36,6 (dwupokojowe) i 55,1 m² (trzypokojowe) i zostaną wykończone „pod klucz”. Pierwsze lokale miały być gotowe w grudniu 2017, ale nastąpiło to dopiero w II kwartale 2018. Cena za czynsz kalkulowana jest od 10 zł/m² w okolicach Jarocina, do 11-12 zł w centrum miasta.

Mieszkanie Plus Jarocin
Autor: mieszkanieplus.gov.pl Tak wygląda osiedle programu Mieszkanie Plus Jarocin w tzw. realu

Pierwsze mieszkania plus w Jarocinie to zabudowa segmentowa. Projekt powstał w lokalnym biurze projektowym Leszek Skrzypczak. Konstrukcja budynków jest prosta, niewymagająca dużych nakładów finansowych, nie tylko w trakcie budowy, ale również podczas użytkowania. Części wspólne budynków, m.in. klatki schodowe, zostały zaprojektowane tak, aby koszty eksploatacji były jak najniższe. Działki na których powstają osiedla mają pełną i funkcjonalną infrastrukturę, co również obniży koszty budowy. W ich okolicach są szkoły i przedszkola, które gotowe są na przyjęcie większej liczby wychowanków. Realizacja projektu ma być dowodem na to, że można budować taniej, zachowując dobry standard.

Mieszkanie Plus jarocin
Autor: mieszkanieplus.gov.pl Mieszkanie Plus Jarocin - pierwszy etap budowy już zakończony

O mieszkanie może się ubiegać każdy, kto spełni warunki wyszczególnione w programie Mieszkanie Plus. Przede wszystkim kandydat nie może być właścicielem innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście. Preferowane są rodziny z dziećmi. Przyszły najemca musi wykazać, że stać go na terminowe wnoszenie opłat za czynsz, a na start będzie musiał wpłacić kaucję w wysokości 12-krotności czynszu (około 6600 zł). Potencjalni najemcy nie muszą być mieszkańcami gminy. Władze miasta Jarocin liczą na to, że inwestycja przyciągnie nowych ludzi, nawet z całej Polski. W związku z tym opracowywany jest kolejny projekt, który zakłada wybudowanie na terenie gminy hali przemysłowej o powierzchni około 5000 m². Następnie mają się rozpocząć poszukiwania inwestora, który stworzy stanowiska pracy na tyle atrakcyjne, że ludzie będą chcieli przyjechać do Jarocina nawet z odległych miejscowości.

Mieszkania czynszowe w Jarocinie
Autor: materiał prasowy Mieszkanie Plus Jarocin - makieta wnętrza budynku

Cała inwestycja ma nie obciążyć budżetu państwa – to główne założenie. W połowie listopada JTBS oraz Fundusz Municypalny FIZ AN (Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych), zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Banku Gospodarki Krajowej (BGK) zawarły umowę o realizacji pierwszego etapu inwestycji. Powołano spółkę celową. Samorząd wniesie nieruchomość gruntową, a Fundusz Municypalny pieniądze, w przypadku pierwszego etapu prac będzie to prawie 36 mln zł. JTBS będzie spłacał zobowiązania przez okres 25 lat.

Program Mieszkanie Plus rozwija się

Władze Jarocina kuszą Mieszkaniem Plus, licząc przede wszystkim na to, że młodzi mieszkańcy nie będą opuszczać miasta w poszukiwaniu własnego M, liczą też na nowych obywateli. Ale inne miasta też zaczynają licytować się liczbą mieszkań oferowanych w ramach Mieszkania Plus.

W Katowicach szykowanych jest ok. 1000 tanich mieszkań na wynajem. Na pierwsze 500 lokali w ramach Mieszkanie Plus Katowice mają wskazane lokalizacje przy ul. Górniczego Dorobku, w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki oraz na Borowcu. Gdy ogłoszono nabór w ramach Mieszkania Plus Gdynia, na pierwsze 172 lokale zgłosiło się 750 chętnych. Osiedle zlokalizowane jest na obrzeżach Gdyni, przy ul. Puszczyka w dzielnicy Kacze Buki. W Gdyni pierwszeństwo będą miały młode rodziny z dziećmi. Pierwsze inwestycje w ramach Mieszkanie Plus Wałbrzych to osiedle wybudowane przy ul. Husarskiej w dzielnicy Podzamcze oferują 192 mieszkania „pod klucz”. W Wałbrzychu preferencje dostają osoby gwarantujące stabilne uiszczanie czynszów. Największa jak dotąd inwestycja to obecnie Osiedle Nowe Jeziorki powstające na 15 ha położonych granicy Warszawy i gminy Lesznowola. Nowe Jeziorki Warszawa to pierwsze warszawskie przedsięwzięcie w ramach Programu Mieszkanie Plus. Na osiedlu ma powstać 2700 mieszkań!

„Mieszkanie plus”. Rusza konkurs dla architektów i projektantów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej