Mieszkanie Plus Jarocin. W 366 mieszkaniach zamieszkało prawie 1100 osób

2020-04-23 15:49
Mieszkanie Plus Jarocin
Autor: PFR Nieruchomości Tak wygląda osiedle Mieszkanie Plus w Jarocinie

Mieszkanie Plus Jarocin to pierwsze mieszkania czynszowe na wynajem, których budowa wpisuje się w rządowy program Mieszkanie Plus. Przedsięwzięcie realizowała spółka BGK Nieruchomości. W trzech lokalizacjach powstało 366 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. 22 czerwca 2020 roku klucze do mieszkań dostało 108 rodzin.

Spis treści

 1. O inwestycji Mieszkanie Plus Jarocin
 2. Mieszkanie Plus Jarocin -założenia projektowe
 3. Dla kogo Mieszkanie Plus?

O inwestycji Mieszkanie Plus Jarocin

Gmina Jarocin była jedną z pierwszych w Polsce, w których ruszyły inwestycje w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju. Pod budowę mieszkań przeznaczonych zostało blisko 9 ha działek w Jarocinie i okolicach. W trzech lokalizacjach powstało 366 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Pierwsze w Polsce osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus powstało w Siedleminie – wsi położonej 4 kilometry od Jarocina. To tam, 28 kwietnia 2018, uroczyście wręczone zostały klucze do pierwszych 96 pierwszych mieszkań.

W 2018 roku w Jarocinie oddano też do użytkowania 42 mieszkania przy ul. Leszczyce oraz 120 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej.

W kwietniu 2020 roku dobiegła końca budowa 108 mieszkań w ramach drugiego etapu inwestycji przy ul. Siedlemińskiej. W czerwcu do gotowych mieszkań zaczęli się wprowadzać najemcy. Do dyspozycji mieli mieszkania 3-pokojowe (55 m²) oraz 2-pokojowe (35 m²). Czynsz wynosi 12,50 zł/m².

Mieszkanie Plus Jarocin
Autor: mieszkanieplus.gov.pl Tak wygląda osiedle programu Mieszkanie Plus Jarocin w tzw. realu

Mieszkanie Plus Jarocin -założenia projektowe

Pierwsze mieszkania plus w Jarocinie to zabudowa segmentowa. Projekt powstał w lokalnym biurze projektowym Leszek Skrzypczak. Konstrukcja budynków jest prosta, nie wymagała dużych nakładów finansowych w trakcie budowy. Części wspólne budynków, m.in. klatki schodowe, zostały zaprojektowane tak, aby koszty eksploatacji były jak najniższe. Działki na których powstały osiedla miały pełną i funkcjonalną infrastrukturę, co również obniżyło koszty budowy.

Mieszkanie Plus jarocin
Autor: mieszkanieplus.gov.pl Osiedle Mieszkanie Plus w Jarocinie

Dla kogo Mieszkanie Plus?

O mieszkanie mógł się ubiegać każdy, kto spełnił warunki wyszczególnione w programie Mieszkanie Plus. Przede wszystkim kandydat nie mógł być właścicielem innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście. Preferowane były rodziny z dziećmi. Przyszły najemca musiał wykazać, że stać go na terminowe wnoszenie opłat za czynsz, a na start musiał wpłacić kaucję w wysokości 12-krotności czynszu (około 6600 zł). Potencjalni najemcy nie usieli być mieszkańcami gminy.

Władze miasta Jarocin dzięki inwestycjom chcą przyciągnąć do Jarocina nowych ludzi, nawet z całej Polski. W planach jest kolejny projekt, który zakłada wybudowanie na terenie gminy hali przemysłowej o powierzchni około 5000 m² oraz poszukiwania inwestora, który stworzy stanowiska pracy na tyle atrakcyjne, że ludzie będą chcieli przyjechać do Jarocina nawet z odległych miejscowości.

Mieszkania czynszowe w Jarocinie
Autor: materiał prasowy Mieszkanie Plus Jarocin - makieta wnętrza budynku
Budownictwo mieszkaniowe w statystyce
 • W Polsce może brakować nawet 3 mln mieszkań.
 • Na 1000 Polaków przypadają 363 mieszkania (w UE 435).
 • Jedna osoba zamieszkuje średnio 27,6 m2 (w UE 40 m2).
 • Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione, niedoświetlone, w których brakuje łazienki lub przecieka dach.
 • Od 2007, dzięki pomocy państwa, powstało w Polsce prawie 19 000 lokali socjalnych, komunalnych, mieszkań chronionych, miejsc w noclegowniach i schroniskach dla bezdomnych, kolejnych 6700 jest w realizacji.
 • W roku 2018 BGK przyznał 174 mln zł wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Kwota ta wesprze inwestycje o wartości 449,5 mln zł.
 • Od początku trwania rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, czyli od 2007 roku, Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał bezzwrotne dotacje na ponad 1,22 mld zł. Pozwoliło to na współfinansowanie inwestycji mieszkaniowych o wartości prawie 3,58 mld zł.
 • W ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus do końca 2019 roku będzie 100 tys. mieszkań (oddanych i w przygotowaniu łącznie).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej