Grant OZE dla budynków wielorodzinnych. Ustawa przyjęta przez Sejm

2022-09-30 11:21
blok mieszkalny
Autor: gettyimages Od 13 grudnia 2021 można składać wstępne wnioski oraz wnioski o dofinansowanie w formie dotacji na inwestycje w ramach I naboru w pilotażowym programie priorytetowym pn. „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (ang. Energy Performance Contract) Plus”

Wprowadzenie grantów na inwestycje w OZE w budownictwie wielorodzinnym zakłada przyjęta przez Sejm Ustawa o poprawie warunków mieszkaniowych. Dofinansowanie wyniesie do 50% kosztów inwestycji w instalacje OZE w budynkach wielorodzinnych. Będzie to podobny poziom, jaki właściciele domów jednorodzinnych dostają z programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Ale zasady dotyczące grantów OZE będą inne.

Sejm przyjął 29 września 2022 ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych ustawę o wsparciu poprawy warunków mieszkaniowych. Ustawa związana jest z wdrażaniem KPO. Chodzi o poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i rozwój budownictwa mieszkaniowego dla osób o niższych dochodach.

Grant OZE dla wspólnot i spółdzielni

O grant OZE w wysokości 50% poniesionych kosztów może starać się właściciel lub zarządca budynku, który zrealizuje zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii, wraz z niezbędną infrastrukturą. W ustawie nie ma określonej minimalnej ani maksymalnej mocy instalacji OZE, ale zaznaczone jest, że musi ona produkować energię na potrzeby budynku wielorodzinnego.

Grant OZE będzie można uzyskać także w przypadku modernizacji instalacji OZE, przy zwiększeniu jej mocy o co najmniej 25%.

W przypadku inwestycji towarzystw budownictwa społecznego (TBS) czy społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM), możliwe będzie uzyskanie grantu OZE również na etapie budowy. Grant w wysokości 50% kosztów instalacji OZE ma dotyczyć mikro- lub małej instalacji OZE przyłączonej do sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji, ale nie więcej niż 5% wartości całego przedsięwzięcia. 

Wysokość grantu wyniesie 50% poniesionych kosztów. Pieniądze mają pochodzić z funduszy KPO.

Jeśli w budynku są lokale użytkowe wysokość dofinansowania będzie proporcjonalnie pomniejszona o powierzchnię tych lokali. Grant OZE nie przysługuje, jeśli na realizowaną inwestycję pozyskano pieniądze z innych programów.

Wniosek o przyznanie grantu OZE należy złożyć w banku BGK do 30 czerwca 2026 roku.

Może zainteresuje Cię także:

Zmiany w premii termomodernizacyjnej i grant MZG

Fundusze będą również udostępniane w ramach wyższej premii termomodernizacyjnej i grantu na pokrycie kosztów termomodernizacji budynków wielorodzinnych. Dotyczy to wszystkich budynków wielorodzinnych, niezależnie od ich właścicieli. Z rozwiązania skorzystają przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe.

Premia termomodernizacyjna dla termomodernizacji i inwestycji w OZE ma wynieść 31% (obecnie 21%). Premia dotyczy spłaty kredytu zaciągniętego w BGK. Taki kredyt musi pokrywać co najmniej połowę kosztów inwestycji.

Ustawa także ma przyśpieszyć głęboką termomodernizację oraz budowę przez samorządy mieszkań o podwyższonej efektywności energetycznej w zasobach gminy MSZ, czyli chodzi przede wszystkim o mieszkania komunalne.

Zapis w ustawie mówi o premii MZG (mieszkaniowy zasób gminy) i grancie MZG.

Inwestorowi realizującemu przedsięwzięcie termomodernizacyjne lub remontowe w mieszkaniowym zasobie gminy przysługuje premia MZG w wysokości 50% kosztów przedsięwzięcia. Warunkiem uzyskania premii MZG jest obowiązująca na terenie gminy uchwała antysmogowa.

W przypadku zabytków wysokość premii MZG wyniesie 60%.

Dodatkowo inwestor, czyli gmina lub spółka, w której gmina ma większościowe udziały, może się starać o grant MZG,  który wyniesie 30% kosztów inwestycji przy wymianie ogrzewania na OZE, kogenerację, gaz lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. 

Podobnie, jak w przypadku grantu OZE, jeśli w budynku są lokale użytkowe wysokość dofinansowania będzie proporcjonalnie pomniejszona o powierzchnię tych lokali.

Wniosek o przyznanie premii MZG wraz z grantem MZG inwestor składa do BGK do 30 czerwca 2026.

Może zainteresuje Cię także:

100 mln na nowe granty OZE

Na wspieranie instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych rząd ma przeznaczyć 100 mln złotych. Pieniądze mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy. Program ma obowiązywać do połowy 2026 roku.

Przypomnijmy, że dwa lata temu, NFOŚiGW wprowadził program wsparcia dla instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych. Nie cieszył się on zainteresowaniem ze względu na obowiązujące wtedy przepisy o prosumentach w Ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła pojęcie prosumenta zbiorowego, co może zmienić podejście wspólnot i spółdzielni.

Z drugiej strony mamy też nowe zasady rozliczeń net billing, które zmniejszyły zainteresowanie prosumenta indywidualnego do instalacji OZE. Świadczy o tym mniejsze zainteresowanie dotacjami z programu Mój Prąd 4.0.

Czytaj więcej:

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej