Net-billing - nowy sposób rozliczania fotowoltaiki. Czy fotowoltaika dalej się opłaca?

2022-07-27 9:32
Net-billing
Autor: Getty Images Zmiany w systemie rolzliczania fotowoltaiki w net-billing od 1 lipca 2022. Czy fotowoltaika się opłaca?

Net-billing obejmuje nowych prosumentów, którzy dokonali zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku. Od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2024 weszliśmy w kolejny etap net-billingu. Zmienił się system rozliczania nadwyżki energii, a najważniejsze, że ma on być coraz bardziej opłacalny dla prosumentów. Jakie zmiany wniosło wprowadzenie nowego systemu net-billing? Czy fotowoltaika dalej się opłaca? Co z rozbudową instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022?

Ważne

Od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2024 nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Co to zmienia w net billing, czyli w nowym systemie rozliczania fotowoltaiki? Więcej szczegółów w artykule.

Spis treści

  1. Co to jest net-billing?
  2. Net-billing - ważne zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki od 1 lipca 2022
  3. Net-billing - czy korzystny dla prosumenta od 1 lipca 2022?
  4. Czy rozbudowa instalacji PV po 1 kwietnia oznacza utratę systemu opustów?
  5. Czy fotowoltaika w net-billingu się opłaca - podsumowanie

Co to jest net-billing?

Net-billing to rozliczanie kosztowe opierające się o wartość energii zakupionej i oddanej. Mówiąc prościej, prosumenci sprzedają nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną muszą płacić jak inni odbiorcy. To zupełnie nowy system rozliczeń za wyprodukowaną energię, który zaczął obowiązywać od 1 kwietnia 2022.

Od 1 lipca 2022 wchodzi w życie nowy model rozliczeń fotowoltaiki. Dowiedz się jakie zmiany czekają prosumentów.

Net-billing - ważne zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki od 1 lipca 2022

Przypomnijmy, ze zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021, najważniejszą zmianą w rozliczaniu fotowoltaiki po 1 kwietnia jest podział prosumentów na dwie grupy - „starych” i „nowych”. Ci pierwsi jeszcze przez 15 lat będą mogli korzystać z tzw. systemu opustów (net-metering). Jest to model rozliczeń prosumentów obowiązujący prosumentów, którzy założyli fotowoltaikę do 31 marca 2022 roku, w którym:

  • za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,8 kWh (instalacja o mocy do 10 kW),
  • za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,7 kWh (instalacja większa niż 10 kW).

„Nowi” prosumenci, czyli wszyscy, którzy korzystają z fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 roku z systemu opustów korzystać nie mogą. Rozliczenia przebiegają już na zasadach net-billingu, czyli:

  • sprzedaży nadwyżki energii do sieci,
  • opłatach za pobraną energię jak wszyscy odbiorcy prądu.

Nowych prosumentów od 1 lipca 2022 czeka ważna zmiana w rozliczaniu. Otóż, dokładnie od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2024 nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Czy to korzystna zmiana?

Net-billing - czy korzystny dla prosumenta od 1 lipca 2022?

Wiele osób twierdzi, że net-billing jest nieopłacalny, ale często towarzyszy temu brak wiedzy na temat tego, jak działa nowy system. Tymczasem Adam Bartoszek Vosti. z firmy Vosti twierdzi, że im więcej będzie edukacji rynku i merytorycznych publikacji pokazujących, jak działa system net-billing, tym szybciej fotowoltaika będzie się rozwijała.

W ostatnim czasie ceny energii znacząco wzrosły, a w 2023 mają być dubeltowe, dlatego nowy system – wbrew wcześniejszym opiniom i niepokojom, jest nadal opłacalny. Aktualna stopa zwrotu z fotowoltaiki w net-bilingu jest najkrótsza w historii. Można powiedzieć, że fotowoltaika dwa lata temu w systemie opustów, była mniej opłacalna, niż teraz w net-billingu - mówi Adam Bartoszek.

To, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na inwestycje w fotowoltaikę, to magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią, na które w 2022 roku można uzyskać dofinansowanie w programie Mój Prąd 4.0.

A kiedy od 1 lipca 2024 net-billing będzie oparty na rozliczeniu wartości nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumentów z zastosowaniem taryf dynamicznych wg cen godzinowych, te korzyści będą znacznie większe. Będziemy mogli magazynować energię, kiedy jest najtańsza i sprzedawać, gdy będzie najdroższa. To przyniesie klientom jeszcze więcej korzyści i pozwoli zarabiać.

Czy warto czekać te dwa lata na zakup magazynu energii? Niekoniecznie! To właśnie teraz najlepiej inwestować w te rozwiązania! Ceny są jeszcze atrakcyjne, popyt jest mniejszy, a inwestycję wspierają dofinansowania z programu Mój Prąd 4.0. - dodaje ekspert Vosti.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że do końca lipca obowiązuje tarcza antyinflacyjna i stawka VAT na prąd wynosi tylko 5%, od sierpnia znowu wzrośnie do 23%, a tym samym wzrosną nasze rachunki za energię elektryczną.

Trzeba zaznaczyć, że nowy system net-billing wymaga od prosumenta większej świadomości energetycznej, gdyż musi on dobrze kalkulować. W przyszłości magazyny energii będą pozwalały ładować tańszą energię w nocy, a sprzedawać droższą dzienną energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną wtedy, gdy zapotrzebowanie na rynku jest większe.

Ważne

"Stary" prosument może zmienić system rozliczeń z systemu opustów na net-billing, tylko na własne życzenie. W przypadku jeśli taka zmiana systemu rozliczeń nastąpi, prosument nie będzie mógł powrócić do poprzedniego systemu, tj. systemu rozliczeń na zasadzie opustów.

Czy rozbudowa instalacji PV po 1 kwietnia oznacza utratę systemu opustów?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że w przypadku rozbudowy istniejącej, czyli założonej przed 1 kwietnia 2022 roku instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń jest system opustów. Prosument musi jedynie poinformować operatora sieci o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji w terminie 14 dni od dnia dokonanej zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą w wysokości 1000 zł.

Czy fotowoltaika w net-billingu się opłaca - podsumowanie

Odpowiadając na pytanie czy fotowoltaika dalej się opłaca - oczywiście, że tak. Własna elektrownia fotowoltaiczna to w dalszym ciągu oszczędność oraz odciążenie od drastycznie rosnących rachunków za energię. Tylko w tym roku ceny prądu w gospodarstwach domowych dla taryfy G11 wzrosły o ok. 24%. Polacy wciąż będą się interesować fotowoltaiką, również ze względu na bardziej wyśrubowane normy energetyczne przy budowie nowych domów.

Polska zrezygnowała z importu gazu, ropy i węgla z Rosji. Ceny ogrzewania przy wykorzystaniu kotłów na propan, olej oraz pieców na węgiel, pellet oraz drewno wciąż rosną, poza tym piece na paliwo stałe mają być stopniowo wycofywane. Z analiz PORT PC najbardziej bezpieczne wydaje się inwestowanie w pompy ciepła, a że urządzenie działa na prąd, również w fotowoltaikę, która pokryje zużycie energii elektrycznej na ogrzanie domu. Jednak to dość kosztowna inwestycja, mimo dopłat rządowych.

Trzeba też dodać, że Polacy w 2022 roku nadal będą mogli korzystać z dofinansowań. Z początkiem nowego roku ruszyła już czwarta odsłona programu Mój Prąd, a wnioski można składać od 15 kwietnia oraz Czyste Powietrze czy Ulga Termomodernizacyjna, co z pewnością zachęci do inwestowania w odnawialne źródła energii.

Źródło: Vosti, gov.pl

Koszt ogrzewania domu pompą ciepła
Autor: PORT PCC Roczny koszt ogrzewania domu 100 mkw z obniżką VAT-u za I kwartał 2022 r. Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej