Do 2030 na wszystkich budynkach miejskich Warszawy pojawi się fotowoltaika

2022-03-22 11:38
żłobek w Warszawie
Autor: mat. prasowy Jeden z warszawski żłobków z palenami fotowoltaicznymi na dachu

Warszawa zdecydowała - do końca 2030 roku wszystkie budynki należące do miasta będą wyposażone w panele fotowoltaiczne. Na pierwszy plan idą żłobki, potem szkoły, przychodnie, szpitale itd. Inwestycje w fotowoltaikę będą prowadzone w ramach Programu Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej.

Warszawa zdecydowała!

Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej stanowi realizację jednej z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego, która przybliży miasto do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Program zakłada m.in., że do końca 2030 wszystkie miejskie budynki Warszawy, w przypadku których istnieje taka możliwość, zostaną wyposażone w panele PV. Pozwoli to przede wszystkim zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych – do 2030 r. emisja CO2 w stolicy spadnie łącznie o niemal 87 tys. ton, czyli tyle ile pochłania niemal 20 tys. ha lasu. Dodatkową korzyścią dla miasta są oszczędności finansowe – w latach 2022-2030 dzięki fotowoltaice wyniosą łącznie ponad 70 mln zł. Dzięki programowi Warszawa stanie się też bezpieczniejsza energetycznie.

Na ostatniej sesji Rada Miasta Warszawy zadecydowano o przyznaniu 60 mln zł na program fotowoltaiczny w latach 2022-2024. Inwestycje, które zostaną zrealizowane w tym czasie ponad dwukrotnie zwiększą moc produkcyjną miasta w zakresie prądu – z obecnych 9,3 do 21,3 MW.

Jeśli chcemy uniezależnić Europę od ropy i gazu, musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii. W Warszawie robimy to od lat. Już ponad 140 miejskich budynków posiada panele fotowoltaiczne. Postanowiliśmy do 2030 roku takie instalacje zamontować na wszystkich miejskich obiektach - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Chcemy, by Warszawa była coraz bardziej niezależna od paliw kopalnych. Chcemy oszczędzać energię i walczyć z ociepleniem klimatycznym. Chcemy, żeby powietrze w Warszawie było jak najczystsze. Temu służy ten program – dodał prezydent.

Fotowoltaika na budynkach Warszawy

Program zakłada, że w pierwszej kolejności inwestycje w fotowoltaikę dotyczyć będą żłobków. Już teraz takie instalacje funkcjonują w sześciu takich placówkach, a montowane są w kolejnych dwóch. Dzięki programowi w ciągu najbliższych dwóch lat pojawią się natomiast na dachach w kolejnych 47 lokalizacjach. Tym samym do końca 2023 r. z paneli słonecznych korzystać będą wszystkie miejskie żłobki.

Na drugi ogień mają iść szkoły przychodnie, szpitale, domu kultury, ośrodki pomocy społecznej, następnie parkingi, zajezdnie autobusowe itp. Zakłada się, że w latach 2022-2024 będzie to aż 200 lokalizacji. Montaż pierwszych paneli fotowoltaicznych ma się rozpocząć jeszcze w 2022.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej