Rząd sfinansuje wykup mieszkań zakładowych. Gminy dostaną 50 mln złotych rocznie

2022-08-17 18:15

50 mln złotych rocznie przekaże rząd gminom, które zdecydują się na wykup dawnych mieszkań zakładowych od prywatnych inwestorów. Obecnie w całej Polsce jest takich mieszkań kilkanaście tysięcy. Dla najemców byłych mieszkań pracowniczych głównym problemem są drastyczne podwyżki czynszów, które zależą tylko i wyłącznie od decyzji prywatnych właścicieli tych nieruchomości.

Mieszkania zakładowe

Mieszkania pracownicze to pozostałość czasów PRL. Powstawały wtedy bloki mieszkalne dla pracowników przedsiębiorstw państwowych. Po prywatyzacji większość z nich zmieniła właściciela – przeważnie stawała się nim gmina, a mieszkania stawały się mieszkaniami komunalnymi.

W wyniku reprywatyzacji część mieszkań stało jednak wraz z lokatorami, własnością prywatnych podmiotów. Taka sytuacja spowodowała konflikty ze strony pracowników lub byłych pracowników, którzy chcieli dokonać wykupu mieszkania zakładowego. Okazywało się, że lokale podmiotom prywatnym były często sprzedawane bez ich wiedzy.

Takie mieszkania znajdują się w dawnych dużych ośrodkach przemysłowych, np. w woj. łódzkim czy na Śląsku.

Głównym problemem lokatorów byłych mieszkań zakładowych są wysokie czynsze. Prywatni właściciele nie chcą zawierać umów długoterminowych.

Wykup mieszkania od zakładu pracy (w dalszym ciągu właścicielami mieszkań zakładowych są spółki PKP, Poczta Polska, Lasy Państwowe itp.) reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa.

Teraz rząd postanowił zająć się kwestią wykupu mieszkań przez gminy od właścicieli prywatnych i umożliwienie późniejszego wykupu tego mieszkania lokatorom za nawet 5% wartości rynkowej lub wynajmu na preferencyjnych warunkach. 

Dofinansowania dla gmin na zakup byłych mieszkań pracowniczych

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda na konferencji prasowej w Zgierzu zapowiedział podwyższenie bezzwrotnego dofinansowania dla gmin – z 50% na 95% kosztów zakupu albo zakupu i remontu byłych mieszkań zakładowych. Oznacza to, że gmina będzie musiała pokryć tylko 5% rynkowej wartości nieruchomości.

Opracujemy rozwiązania prawne w ten sposób, że prywatnym właścicielom po prostu nie będzie się opłacało ich nie sprzedawać, zapowiedział Waldemar Buda.

Pieniądze w wysokości 95% wartości byłego mieszkania pracowniczego przekaże samorządom rząd z Funduszu Dopłat.

Gmina będzie mogła takie mieszkania sprzedać dotychczasowemu lokatorowi nawet za 5% wartości rynkowej (bez względu na staż pracy w zlikwidowanym zakładzie i najmu) lub wynająć po o wiele niższych niż rynkowych stawkach (takich jak w mieszkaniowym zasobie gminy). Lokatorzy będą mieli pierwszeństwo nabycia takiego lokalu.

Ostateczna decyzja co do przyszłości tych mieszkań, będzie należeć do gminy.

Możliwość wykupu mieszkań zakładowych jeszcze w tym roku

Projekt ustawy trafi do Sejmu już w drugiej połowie września 2022. Wejście w życie przepisów minister Buda zapowiedział na prawdopodobnie IV kwartał 2022. Oznacza to, że pod koniec roku gminy będą mogły składać wnioski o bezzwrotne dofinansowanie.

Co rok na wykup byłych mieszkań zakładowych przez gminy rząd chce przeznaczać przynajmniej 50 mln zł.

mieszkania zakladowe
Autor: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Źródło: www.gov.pl, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany