Dopłaty do prądu. Zamiast dopłat do rachunków będzie zerowa akcyza i niższy VAT?

2021-11-25 12:27

Dopłaty do rachunków za prąd mają być realizowane w ramach szerszego pakietu rozwiązań antyinflacyjnych. Premier ogłosił właśnie, jak będą wyglądały dopłaty do prądu.

Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach ogłosimy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności" - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 25 listopada.

Spis treści

  1. Dopłaty do prądu w ramach tarczy antyinflacyjnej
  2. Dla kogo dopłaty do prądu?
  3. Od kiedy dopłaty do rachunków za prąd?

Dopłaty do prądu w ramach tarczy antyinflacyjnej

Rażący wzrost cen nie tylko energii, ale tak naprawdę wszystkiego, rząd próbuje obronić nowym projektem, zapowiadanym już od jakiegoś czasu. Będzie to tzw. tarcza antyinflacyjna, która ma być rekompensatą za coraz droższe życie Polaków. Z zapowiedzi rządu projekt tarczy antyinflacyjnej zakładał właśnie realizowanie  dopłat do prądu czy bon energetyczny, ale też pojawiały się inne pomysły na złagodzenie skutków rosnących cen. Są to np. obniżka akcyzy na nośniki energii czy obniżenie VAT na wybrane towary. 25 listopada na konferencji prasowej szef rządu ogłosił jak ma wyglądać tarcza antyinflacyjna, która ma kosztować budżet państwa 10 miliardów złotych.

Dla kogo dopłaty do prądu?

W zapowiedziach wsparcie w formie rekompensaty za prąd miało trafić do najuboższych gospodarstw domowych, najbardziej narażonych na ubóstwo energetyczne. Rząd planował przeznaczyć na dopłaty do prądu ok. 1,5 mld zł. Miały być nimi objęte gospodarstwa domowe, w których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Rządowy projekt dopłat do prądu zakładał, że wsparcie ma wahać się od 324 zł do 876 zł w skali roku.

Na konferencji prasowej 25 listopada Mateusz Morawiecki zapowiedział zniesienie akcyzy na energię elektryczną oraz obniżenie podatku VAT - z 23% do 5% na 3 miesiące. Te działania wchodzą w szerszy plan tarczy antyinflacyjnej. Nie zostało powiedziano wprost, że rząd wycofał się z zapowiadanych (22 listopada) dopłat za prąd na rzecz obniżek podatkowych w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Od kiedy dopłaty do rachunków za prąd?

Terminy ogłoszone przez premiera 25 listopada na konferencji prasowej dotyczą obniżek podatków na energię elektryczną. Zniesienie akcyzy na energię elektryczną i niższy VAT ma obowiązywać od stycznia 2022 do końca marca 2022.

Zapowiadane wcześniej dopłaty do prądu, nazywane również dodatkiem energetycznym, w postaci dopłat do rachunków za prąd miały obowiązywać także od początku przyszłego roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej