Bon energetyczny - nowy projekt rządu gotowy! Dla kogo, na co, jakiej wartości i od kiedy?

2021-11-12 8:24
pieniądze
Autor: gettyimages Projekt bonu energetycznego jest już gotowy, szczegóły ma wkrótce przedstawić Ministerstwo Klimatu

Bonem energetycznym rząd próbuje zrekompensować podwyżki cen energii i paliw. To rodzaj tarczy antyinflacyjnej dla Polaków. Projekt bonu energetycznego jest już gotowy. Skorzystać z niego ma 1-1,5 miliona gospodarstw domowych. Dla kogo bon energetyczny? Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dopłatę do rachunków? Od kiedy i na co bon energetyczny?

Spis treści

  1. Czym jest bon energetyczny?
  2. Bon energetyczny oprócz rekompensat za prąd
  3. Na co bon energetyczny?
  4. Jakiej wartości bon energetyczny?
  5. Od kiedy bon energetyczny?

Czym jest bon energetyczny?

Bon energetyczny jest nowym projektem rządu, formą wsparcia, która ma zamortyzować gospodarstwom domowym drastyczny wzrost cen gazu, ciepła, prądu, paliw.

Projekt bonu energetycznego jest już gotowy, a jego szczegóły ma podać wkrótce Ministerstwo Klimatu - powiedział w Radiu Plus wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodał, że dopłaty obejmą 1,5-2 mln gospodarstw domowych, a koszt tego rozwiązania może sięgnąć 3 mld zł.

Bon energetyczny oprócz rekompensat za prąd

Trzeba też wiedzieć, że bon energetyczny nie jet tym samym, co rekompensaty za prąd, czyli przewidziane w 2022 dopłaty do rachunków za prąd. Mają z nich skorzystać najbiedniejsze gospodarstwa zagrożone ubóstwem energetycznym, czyli takie, których udział kosztów energii w dochodzie rozporządzalnym wynosi mniej więcej 10%. Lista takich gospodarstw ma powstać na podstawie informacji jakimi dysponują miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej. Szacuje się, że jest ich ok. miliona.

Na co bon energetyczny?

Bon energetyczny ma wesprzeć gospodarstwa domowe w opłacaniu coraz wyższych rachunków za utrzymanie domu czy mieszkania. Ministerstwo Klimatu tłumaczy jednak, że na ten moment założeniem tej formy wsparcia nie jest wiązanie jej z konkretnym celem czy rachunkiem. Na co będzie przeznaczony bon energetyczny, na ograniczenie których wydatków, o tym zdecydować mają sami obywatele.

Mamy już gotowy projekt rekompensat dla ubogich energetycznie, chociaż będzie to bardzo pojemna kategoria. Chcielibyśmy, aby dotyczyło to zdecydowanie ponad miliona gospodarstw domowych w Polsce. To jest kwota 1,5 mld zł, którą chcemy przeznaczyć od 1 stycznia 2022 r. Ale też premier zapowiedział, że ta kwota wzrośnie nawet do 3 mld zł, więc pewnie ten projekt będzie rozszerzany i niedługo będzie komunikowany co do szczegółów, to jest kwestia najbliższych dni - powiedział wiceminister Piotr Patkowski.

Jakiej wartości bon energetyczny?

Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że kwota wsparcia w postaci bonu będzie wpłacana co miesiąc, a jej wysokość będzie zależeć od wielkości gospodarstwa domowego. Na bon energetyczny docelowo rząd chce przeznaczyć do 3 mld zł.

Od kiedy bon energetyczny?

Rząd przygotował już projekt pomocowy dla gospodarstw domowych w formie bonu energetycznego. Szczegóły tego projektu mają być podane już w przyszłym tygodniu. Bon energetyczny ma być wdrożony o 1 stycznia 2022.

W tej chwili kończymy prace w zakresie pakietu antyinflacyjnego. Myślę, że na początku przyszłego tygodnia powinna być komunikacja w tym zakresie – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller odpowiadając na pytanie dziennikarzy, dotyczące zapowiadanych programów antyinflacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej