Rekompensaty za prąd. Rząd ogłosił tarczę antyinflacyjną i obniżki cen prądu

2021-11-25 12:56

Rekompensaty za prąd mały być odciążeniem dla gospodarstw domowych najbardziej wrażliwych na ubóstwo energetyczne. Tymczasem, zamiast dopłat do rachunków, ma być zerowa akcyza i niższy VAT - ogłosił na konferencji prasowej 25 listopada premier Mateusz Morawiecki. Dopłaty do rachunków za prąd mają być realizowane w ramach szerszego pakietu rozwiązań antyinflacyjnych. Dowiedz się więcej.

Aktualności - zapowiedź rządu w sprawie obniżki cen prądu

Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej byłoby przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach ogłosimy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności" - powiedział Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej 25 listopada. Dodał, że zniesiona zostanie całkowicie akcyza na energię elektryczną. Ma być również zniesiony VAT - z 23% do 5% na trzy miesiące, poczynając od stycznia 2022.

Spis treści

  1. Wzrost cen prądu, a rekompensaty za prąd
  2. Dla kogo rekompensaty za prąd?
  3. Kiedy projekt rekompensat za prąd zacznie obowiązywać?
  4. Jaki miał być program rekompensat, który wycofano?
EKG 2021. Dawid Zieliński - Prezes Columbus Energy. Czy fotowoltaika uratuje Polaków przed horrendalnymi cenami prądu?

Wzrost cen prądu, a rekompensaty za prąd

Podwyżki cen prądu w 2022 roku są nieuniknione. A to za sprawą m.in. nowej pozycji na rachunkach za prąd. Chodzi o tzw. opłatę mocową, która w 2022 roku wynosić ma od 2,37 do 13,25 zł netto miesięcznie dla gospodarstw domowych i innych mniejszych odbiorców. Dla pozostałych - 0,1026 zł za kWh pobraną między godzinami 7 i 22 w dni robocze.

Czytaj też:

Trzeba dodać, że wpływ na wciąż rosnące rachunki za prąd, mają rosnące koszty emisji gazów cieplarnianych. A to dlatego, że w naszym kraju wciąż hołubiona jest energia powstająca z węgla. Jednak problem wzrostu cen za prąd zauważalny jest nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. A to dlatego, że koniec lockdownów przyniósł zwiększone zapotrzebowanie firm i mniejszych gospodarstw na energię elektryczną.

Przypomnijmy, że już w 2020 roku obiecano pierwsze rekompensaty. Niestety w 2021 obwieszczono, że jeszcze nie czas na taką zapomogę. Uzasadniono to tym, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało projekt dotyczący rekompensat ze względu na negatywne opinie na jego temat. Równolegle rozpoczęto prace nad nowym projektem, które wciąż trwają. Ministerstwo Klimatu obiecuje, ze dokładne informacje na temat nowego projektu rekompensat za prąd pojawią się wkrótce.

Dla kogo rekompensaty za prąd?

Rząd planuje przeznaczyć na dopłaty do prądu ok. 1,5 mld zł. Z dodatkowych pieniędzy mają skorzystać najbiedniejsze gospodarstwa zagrożone ubóstwem energetycznym, czyli takie, których udział kosztów energii w dochodzie rozporządzalnym wynosi mniej więcej 10%. Lista takich gospodarstw ma powstać na podstawie informacji jakimi dysponują miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej.

Zgodnie z najnowszymi ustaleniami nowym dodatkiem energetycznym mają zostać objęte również gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe na ubóstwo energetyczne, w których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Mają być to osoby:

  • pobierające dodatek mieszkaniowy, zasiłek stały, zasiłek okresowy,
  • emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury,
  • emeryci i renciści pobierający świadczenie równe najniższej emeryturze,
  • posiadacze Karty Dużej Rodziny wychowujący przynajmniej trójkę dzieci,
  • osoby z najniższymi dochodami tj. 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub poniżej 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Rządowy projekt dopłat do prądu zakłada, że wsparcie ma wynosić od 324 zł do 876 zł w skali roku.

Czytaj też:

Kiedy projekt rekompensat za prąd zacznie obowiązywać?

Powołując się na informacje podane przez Business Insider, informujemy, że nowe przepisy dotyczące rekompensat mają obowiązywać od 2022 roku.

Odpowiedni projekt ustawy jest przygotowany i czeka na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu - ogłosił w połowie września 2021 minister klimatu Michał Kurtyka w Radiu Plus.

Jaki miał być program rekompensat, który wycofano?

W 2020 roku Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt ustawy o rekompensatach z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej. Jak wspominaliśmy wyżej, ustawa ta została wycofana. Jakie były jej założenia?

Rekompensaty za prąd według pierwszego projektu miały być przyznawane odbiorcom indywidualnym, którzy w 2019 roku nie przekroczyli II progu podatkowego, czyli kwoty 85,528 zł, czyli 7127 zł brutto miesięcznie, a zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii elektrycznej tego odbiorcy w 2020 roku jest wyższe niż 63 kWh.

Wprowadzenie progu dochodowego miało na celu wyeliminowanie sytuacji, w której dofinansowanie otrzymywaliby zamożni odbiorcy końcowi. Odbiorcy zostali podzieleni na cztery grupy ze względu na zużycie energii: pierwsza miała otrzymać 34,08 zł, druga 82,60 zł, trzecia 190,86, a czwarta 306,85 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej