Oto zwycięzcy Rankingu Muratora. Zobacz najciekawsze inwestycje 2023 r. w kategorii „Renowacje zabytków”

2024-04-05 11:50
Najciekawsze renowacje zabytków 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl

Ubiegły rok obfitował w imponujące renowacje historycznych budynków. Które najbardziej spodobały się naszemu jury? W ramach Rankingu Muratora wybraliśmy TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r. w kategorii „Renowacje zabytków”. Poznaj zwycięzców.

Spis treści

  1. Oto zwycięzcy Rankingu Muratora 2024 w kategorii „Renowacje zabytków”
  2. Jak wybraliśmy najciekawsze inwestycje 2023 r.?

Oto zwycięzcy Rankingu Muratora 2024 w kategorii „Renowacje zabytków”

Celem Rankingu Muratora jest wskazanie najciekawszych inwestycji publicznych minionego roku. Spośród budynków, dróg, linii kolejowych i innych obiektów, które opisywaliśmy w naszym serwisie, jury Muratora (nazwiska oceniających znajdziecie na końcu tekstu) wybrało te, które w naszej subiektywnej ocenie najbardziej zwracały uwagę i przyciągały wzrok. Dla jurorów liczyły się m. in. takie cechy jak innowacyjność, użyteczność i walory estetyczne. W każdej z czterech kategorii rankingu wyróżniliśmy 7 najciekawszych projektów. Zestawienie ma charakter subiektywny, jest wskazaniem managerów i redaktorów z Grupy Murator, dzień po dniu śledzących imponujące zmiany na placach budów w całym kraju. Wybrane przez nas obiekty podobają się i imponują nam po prostu najbardziej.

Które z inwestycji zakończonych w 2023 r. najbardziej spodobały się naszym jurorom? Zwycięzcy Rankingu Muratora 2024 w kategorii „Renowacje zabytków” to:

Wszystkie wyróżnione inwestycje mają kilka cech wspólnych, które zadecydowały o wygranej. To przede wszystkim połączenie dbałości o historyczny detal z nadaniem obiektowi nowej funkcji, dzięki czemu podupadający budynek mógł zyskać drugie życie. Jury zwróciło uwagę także na funkcjonalność – dzięki pracom remontowym udało się odzyskać dla mieszkańców i turystów miejsca przedtem niedostępne lub nieatrakcyjne. Jurorzy docenili także zadbanie o kwestie związane z dostępnością (m. in. udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami) oraz ekologią.

– W całej Polsce są tysiące bezcennych zabytków, które stopniowo niszczeją w oczekiwaniu na kogoś, kto przywróci im blask. Inwestycje wyróżnione w ramach Rankingu Muratora to przykłady tego, że przywrócenie takich budowli do życia jest możliwe i warte wysiłku. Serdecznie gratulujemy samorządom, które zdecydowały się podjąć wyzwanie i pokazały, że potrafią stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Mamy nadzieję, że nagrodzone inwestycje zainspirują kolejne miasta i gminy do renowacji swoich zabytków – mówi w imieniu jury Piotr Laskowski, redaktor naczelny Muratora.

Przypomnijmy, że Ranking Muratora obejmował cztery kategorie. Poza renowacjami zabytków wyróżniliśmy również:

W imieniu jury gratulujemy wszystkim uczestnikom. Pełną listę inwestycji, na które zwróciliśmy uwagę w tym roku, można zobaczyć na stronie Rankingu Muratora.

Jak wybraliśmy najciekawsze inwestycje 2023 r.?

Do udziału w Rankingu Muratora kwalifikowały się wszystkie inwestycje publiczne, które zostały zakończone lub wykonano przy nich decydujące postępy prac w 2023 r. W przypadku inwestycji etapowanych pod uwagę brano jedynie etap, który został sfinalizowany w minionym roku.

Spośród wielu projektów wybraliśmy po 10 najbardziej wyróżniających się w każdej z czterech kategorii (inwestycje drogowe, kolejowe, renowacje zabytków oraz samorządowe obiekty użyteczności publicznej). Następnie z każdej dziesiątki wyłoniliśmy w dyskusji TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Wyboru zwycięzców Rankingu Muratora dokonało jury w składzie:

  • Maciej Gładysiewicz, business unit director Grupy Murator,
  • Piotr Laskowski, redaktor naczelny murator.pl,
  • Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl,
  • Anna Dziedzic, wydawca,
  • Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca.

O swoich faworytach w głosowaniu mówią m. in.:

Maciej Gładysiewicz: „Wszystkie obiekty, na które zwróciliśmy uwagę, warte są najwyższego uznania, ale Pałac Marianny Orańskiej był od początku moim zdecydowanym faworytem. Obserwuję inwestycję prowadzoną pod egidą najpierw wójta, a dzisiaj burmistrza Kamieńca Ząbkowickiego od szeregu lat. Imponuje mi rozmach przedsięwzięcia, które ze względu na rozmiary założenia pałacowego prowadzone będzie jeszcze najpewniej przez wiele kolejnych kadencji lokalnego samorządu. Pamiętam to miejsce jeszcze jako ponure świadectwo częstej na Dolnym Śląsku degradacji setek podobnych zabytków. Dzisiaj stało się obowiązkową pozycją w kalendarzu odwiedzin najbardziej wymagających turystów z całej Polski”.

Przemysław Zańko-Gulczyński: „Gdybym miał wskazać jeden obiekt, którego przemiana zrobiła na mnie szczególne wrażenie, byłaby to zdecydowanie Bibliostacja Pobiedziska. Dla mniejszych miejscowości renowacja zabytków to nieraz spore wyzwanie, jednak w Pobiedziskach pokazano, że trudności da się przezwyciężyć. W zabytkowych murach działa dziś biblioteka nowoczesna, dostępna i po prostu piękna. Takim inwestycjom w kulturę można tylko przyklasnąć”.

Zachęcamy do śledzenia serwisów murator.pl, muratorplus.pl i architektura.muratorplus.pl, w których na bieżąco opisujemy ciekawe inwestycje z Polski i świata oraz radzimy w kwestiach związanych z budową, remontem i ogrodem.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej