Bibliostacja Pobiedziska, czyli biblioteka w zabytkowym dworcu. Imponująca przemiana plus zmiana funkcji

2024-03-22 13:13

Bibliostacja Pobiedziska powstała w dawnym – i nadal czynnym – dworcu kolejowym w Pobiedziskach w woj. wielkopolskim. Zabytkowy ceglany obiekt odzyskał blask, a w środku zainstalowała się biblioteka miejska. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Bibliostacja Pobiedziska. Dworzec kolejowy połączył się z biblioteką
  2. Przy inwestycji za ponad 1,7 mln zł pamiętano o lokalnej historii
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Bibliostacja Pobiedziska. Dworzec kolejowy połączył się z biblioteką

Zabytkowy ceglany budynek, w którym dziś działa Bibliostacja Pobiedziska, był oryginalnie XIX-wiecznym dworcem kolejowym. Choć w obiekcie nadal znajduje się poczekalnia dla osób oczekujących na pociąg, pojawiła się także zupełnie nowa funkcja kulturalna. 2 września 2023 r. w budynku, po kompleksowym remoncie, otwarto bowiem nową siedzibę biblioteki miejskiej.

– Bibliostacja Pobiedziska działa w stałych godzinach, oferując atrakcyjny blisko 40-tysięczny księgozbiór oraz możliwość uczestnictwa w wielu stałych zajęciach, cyklicznych warsztatach oraz projektach. W siedzibie organizowane są liczne wydarzenia czytelnicze i kulturalne – informuje strona biblioteki.

Mimo historycznego „opakowania” nowa siedziba głównej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska im. Łukasza Opalińskiego jest w środku nowoczesna i komfortowa. Dwukondygnacyjny budynek oferuje 425 m² powierzchni na kulturę wypełnionej książkami i innymi zbiorami. W budynku powstała także multimedialna scena z trybuną, idealna do organizacji wydarzeń, a także kącik dla najmłodszych czytelników. Zadbano także o osoby z niepełnosprawnościami – budynek zyskał pętlę indukcyjną dla niedosłyszących oraz windę.

– Na dwóch poziomach znalazły się wypożyczalnie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnia, stanowiska komputerowe z dostępem do drukarki, multimedialna scena z trybuną, strefa wi-fi, przestrzeń dla dzieci z rodzicami, strefa seniora oraz sala warsztatowa i Laboratorium przyszłości ze studiem nagrań – podaje urząd miasta.

Przy inwestycji za ponad 1,7 mln zł pamiętano o lokalnej historii

Gdy mowa o zmianie funkcji budynku, który stanowił element krajobrazu miasta od ponad 150 lat, kluczowym zagadnieniem jest uwzględnienie w projekcie lokalnej historii. Pamiętano o niej, i to na kilka sposobów. Przede wszystkim remont zabytku pozwolił przywrócić mu blask, dzięki czemu XIX-wieczna budowla może w dobrym stanie służyć kolejnym pokoleniom.

Historię Pobiedzisk i okolic uwzględniono jednak także podczas urządzania wnętrz. Żeby dowiedzieć się więcej o lokalnej historii, wystarczy rozejrzeć się po pomieszczeniach.

– Powstały grafiki z wizerunkami osobistości związanych z Pobiedziskami, gabloty z artefaktami – podkreśla urząd miasta.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 1,7 mln zł, z czego ponad milion pokryło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania inwestycyjne trwały od października 2022 r. do października 2023 r. Projekt przebudowy dawnego dworca powstał w Pracowni Piotra Drojeckiego, a ostateczny kształt zyskał po konsultacjach z mieszkańcami oraz współpracy z pracownią Biedermann+Wide oraz Future Labs.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Jak będzie wyglądał nasz przegląd inwestycji i ich późniejszy wybór? Przez kolejne tygodnie na stronach muratorplus.pl i murator.pl i architektura.murator.pl będziemy publikować opisy poszczególnych inwestycji, które bierzemy pod uwagę w naszym rankingu. Przedstawimy Państwu po 10 propozycji w każdej z kategorii.

W marcu zbierze się nasze jury, w którym znajdą się redaktorzy, którzy opisują na co dzień różne inwestycje i mają na ich temat własne opinie: Maciej Gładysiewicz, manager online, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Murator.pl, Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl, Anna Dziedzic, wydawca i Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca. Po dyskusji i głosowaniu wybierzemy po siedem najciekawszych inwestycji minionego roku. Tak powstanie TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 roku Muratora.

Nie będziemy organizować plebiscytu z głosowaniem, ale jesteśmy otwarci na Państwa propozycje do naszego rankingu. Możecie je przysyłać do 22 marca na skrzynki pocztowe adziedzic2@grupazpr.pl (inwestycje drogowe i kolejowe) oraz pzanko@grupazpr.pl (inwestycje samorządowe i rewitalizacje zabytków). Prosimy też o kilka zdań uzasadnienia. Obiecujemy, że przyjrzymy się każdej propozycji.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej