Park Legend. Nowa Słupia z wyjątkowym budynkiem, który bawi i uczy o legendach Gór Świętokrzyskich

2024-03-15 9:10

Jednym z ciekawszych obiektów otwartych w 2023 r. jest Park Legend. Nowa Słupia w województwie świętokrzyskim to miejsce zabawy i edukacji na temat legend Gór Świętokrzyskich. Na uwagę zasługuje jednak także sam budynek, nawiązujący do tradycyjnej zabudowy regionu. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

  1. Wyjątkowy Park Legend. Nowa Słupia z multimedialnym muzeum o ciekawej architekturze
  2. Park legend świętokrzyskich inspirowany tradycyjną zabudową
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Wyjątkowy Park Legend. Nowa Słupia z multimedialnym muzeum o ciekawej architekturze

Park Legend w Nowej Słupi w województwie świętokrzyskim to multimedialna atrakcja turystyczna, której założeniem jest przybliżenie odwiedzającym fascynującego świata legend Gór Świętokrzyskich. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii goście mogą poznać bliżej postacie takie jak m.in. zbój Madej, czarownice z Łysej Góry czy widmo husarza ukazujące się ponoć na zamkowych murach. Ścieżka edukacyjna pozwala również dowiedzieć się więcej o tym, czemu ludzkość w ogóle wymyśla mity i legendy. Obiekt oferuje także m.in. kino 3D oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, jak np. symulator lotu na miotle.

Budowa Parku Legend w Nowej Słupi kosztowała ok. 21 mln zł (z czego blisko 13 mln zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego) i zakończyła się w połowie 2023 r. Inwestorem był Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, zaś wykonawcą firma AgroBud. Projekt budynku jest bardzo ciekawy – dzięki rozbudowie amfiteatru istniejącego na terenie Centrum Kulturowo Archeologicznego w Nowej Słupi powstał obiekt łączący tradycyjną drewnianą zabudowę regionu z nowoczesnymi bryłami oraz przeszkleniami.

– Bryła budynku komponuje się z otoczeniem. Wyróżniają ją naturalne elementy użyte do jego budowy. Obicie ścian deską oraz wykorzystanie naturalnego kamienia przy elewacjach zewnętrznych sprawiają, że współgra ona z otaczającą go przyrodą - legendarnymi Gołoborzami oraz słynną Puszczą Jodłową – podkreśla Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Park legend świętokrzyskich inspirowany tradycyjną zabudową

Park Legend w Nowej Słupi zasługuje na uwagę nie tylko z powodu ciekawej oferty edukacyjnej budynku. Obiekt składa się z kilku brył, w których widać wyraźne inspiracje tradycyjnym budownictwem regionu Gór Świętokrzyskich. Wystarczy spojrzeć na dach budynku, który budzi skojarzenia z wiejskimi chatami czy stodołami. Nawiązaniem jest też wszechobecne w projekcie drewno – modrzew syberyjski. W środku kryje się jednak obiekt na wskroś nowoczesny, wykorzystujący stal, szkło i nowoczesne technologie.

Wewnątrz budynku układ pomieszczeń zaprojektowano tak, żeby odwiedzający prowadzeni byli wyznaczoną ścieżką edukacyjną. Poszczególne sale wyposażono w multimedialne, interaktywne atrakcje, których zadaniem jest przybliżyć eksponowaną tematykę w możliwie najciekawszy sposób.

– Gości przywita Pielgrzym, któremu głosu i wizerunku użyczył lider grupy TSA, Marek Piekarczyk. To on, jako głos i obraz, wraz z czarownicą będzie oprowadzał gości po salach. I to salach niezwykłych. W sali Sabatu Czarownic obejrzymy sabat na dookólnym ekranie. W sali legendy o dwóch siostrach, zobaczymy je w lustrze wody. W pewnym momencie w kolejnej sali otworzą się drzwi i wówczas przemówią do nas duch królowej Bony i Baldwina Ossolińskiego, pana na zamku Krzyżtopór. Oba zamki w miniaturze zresztą także zobaczymy. A chwilę potem wejdziemy do lochów Sandomierza, aby w technologii Peper’s Ghost, stosowanej na koncertach Madonny, zobaczyć ducha Haliny Krępianki. Chwilę potem zacznie cuchnąć siarką, zrobi się gorąco, zazgrzytają stare łańcuchy i otwarte zostaną wrota piekieł, gdzie wśród jęków potępionych zobaczymy samego Lucyfera oraz słynne Madejowe łoże – zachwala Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej