Poznaj najciekawsze inwestycje 2023 roku w Rankingu Muratora. Kategoria „Inwestycje kolejowe”

2024-04-05 12:15
Najciekawsze inwestycje kolejowe 2023 roku – RANKING MURATORA
Autor: muratorplus.pl

Największy boom inwestycyjny na kolei dopiero przed nami, jednak bardzo wiele kolejowych przedsięwzięć już udało się zrealizować. Przyjrzeliśmy się tym, zakończonym w 2023 roku. Oto nasi faworyci w Rankingu Muratora - Najciekawsze inwestycje 2023 roku, w kategorii „Inwestycje kolejowe”.

Spis treści

 1. Oto zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje kolejowe”
 2. Jak wybraliśmy najciekawsze inwestycje 2023 r.?

Oto zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje kolejowe”

Celem Rankingu Muratora jest wskazanie najciekawszych inwestycji publicznych minionego roku. Spośród budynków, dróg, linii kolejowych i innych obiektów, które opisywaliśmy w naszym serwisie, jury Muratora wybrało te, które w naszej subiektywnej ocenie najbardziej zwracały uwagę i przyciągały wzrok. Dla jurorów liczyły się m.in. takie cechy jak innowacyjność, użyteczność i walory estetyczne, sposób budowania. W każdej z czterech kategorii rankingu wyróżniono 7 najciekawszych projektów.

W każdej z czterech kategorii rankingu wyróżniliśmy 7 najciekawszych projektów. Zestawienie ma charakter subiektywny, jest wskazaniem managerów i redaktorów z Grupy Murator, dzień po dniu śledzących imponujące zmiany na placach budów w całym kraju. Wybrane przez nas obiekty podobają się i imponują nam po prostu najbardziej.

Oto, wskazani przez nasze jury zwycięzcy Rankingu Muratora w kategorii „Inwestycje kolejowe"

 1. Dworzec Gdańsk Główny - modernizacja
 2. Budowa linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach
 3. Trzy nowe mosty kolejowe w Krakowie
 4. Most kolejowy nad Regalicą
 5. Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni
 6. Modernizacja węzła kolejowego Czechowice-Dziedzice
 7. Remont dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej

Kolej to ekologiczny środek transportu, dlatego kluczowe są inwestycje w tej branży. Wszyscy chcemy, by Polacy swobodnie mogli się przesiąść w szybkie, komfortowe i wygodne pociągi, a przyjazna infrastruktura zachęcała ich do tego – mówią członkowie jury Rankingu Muratora.

Naszym zdaniem, to właśnie rewitalizacja dworca kolejowego Gdańsk Główny zasłużyła na chlubne, pierwsze miejsce wśród innych ciekawych inwestycji kolejowych w 2023 roku. Remont tego obiektu trwał prawie cztery lata i był jednym z najdłuższych w historii PKP. Jednak efekty są spektakularne. Przebudowa tego prawie 123 - letniego budynku była ogromnym wyzwaniem, że względu na jego zabytkowy charakter. To jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce. Co roku 11,5 milionów pasażerów wyrusza z niego w podróże. Dworzec stał się bardziej przyjazny środowisku i bezpieczny. W budynku zamontowano pompy ciepła współpracujące z centralami klimatyzacyjnymi, a także energooszczędne oświetlenie. Częściowo odzyskuje się wodę deszczową i wykorzystuje tę zużywaną w umywalkach i prysznicach, która po podczyszczeniu, jest używana do spłukiwania m.in. toalet. Gdański Dworzec Główny wyposażono również w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który zoptymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Są tu także nowoczesne systemy bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że Ranking Muratora obejmował cztery kategorie. Poza inwestycjami kolejowymi wyróżniliśmy również:

W imieniu jury gratulujemy wszystkim uczestnikom. Pełną listę inwestycji, na które zwróciliśmy uwagę w tym roku, można zobaczyć na stronie Rankingu Muratora.

Jak wybraliśmy najciekawsze inwestycje 2023 r.?

Do udziału w Rankingu Muratora kwalifikowały się wszystkie inwestycje publiczne, które zostały zakończone w 2023 r. W przypadku inwestycji etapowanych pod uwagę brano jedynie etap, który został sfinalizowany w minionym roku.

Spośród wielu projektów wybraliśmy po 10 najbardziej się wyróżniających w każdej z czterech kategorii (inwestycje drogowe, kolejowe, renowacje zabytków oraz samorządowe obiekty użyteczności publicznej). Następnie z każdej dziesiątki wyłoniliśmy TOP 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Wyboru zwycięzców Rankingu Muratora dokonało jury w składzie:

 • Maciej Gładysiewicz, business unit director Grupy Murator,
 • Piotr Laskowski, redaktor naczelny murator.pl,
 • Artur Celiński, redaktor naczelny architektura.muratorplus.pl,
 • Anna Dziedzic, wydawca,
 • Przemysław Zańko-Gulczyński, wydawca.

Zachęcamy do śledzenia serwisów murator.pl, muratorplus.pl i architektura.muratorplus.pl, w których na bieżąco opisujemy ciekawe inwestycje z Polski i świata oraz radzimy w kwestiach związanych z budową, remontem i ogrodem.

O swoich faworytach w rankingu mówią:

Piotr Laskowski: Wyremontowany Dworzec Główny w Gdańsku to dobry przykład inwestycji, w której przywrócenie unikalnego, historycznego charakteru obiektu w udany sposób połączono ze stworzeniem komfortowej przestrzeni odpowiadającej współczesnym standardom pod względem wygody podróżnych i dbałości o środowisko.

Anna Dziedzic: Odnowiony w zgodzie z historią obiekt taki, jak Dworzec Główny w Gdańsku to przykład inwestycji, która nie tylko ładnie wygląda, ma piękną elewację i jest wizytówką Gdańska. To też obiekt bardzo funkcjonalny i klimatyczny. Wspaniały efekt, choć łyżką dziegciu pewnie jest fakt, że był to jednocześnie jeden z najdłużej remontowanych dworców w Polsce, bo remont trwał aż cztery lata. Moim zdaniem - warto było czekać.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej