Ratusz w Strzelinie odbudowano z wojennych zniszczeń. Powrócił na mapę miasta i służy mieszkańcom

2024-03-25 12:19

Odbudowany ratusz w Strzelinie w woj. dolnośląskim to dziś prawdziwa ozdoba miasta. To dobry przykład tego, że odbudowę miasta ze zniszczeń drugiej wojny światowej można z powodzeniem kontynuować i w XXI w. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Ratusz w Strzelinie odbudowano 75 lat po wojnie. Znów służy mieszkańcom
  2. Odbudowa mimo pandemii, wojny w Ukrainie i drożyzny
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Ratusz w Strzelinie odbudowano 75 lat po wojnie. Znów służy mieszkańcom

Powojenna odbudowa na ogół przebiegała w Polsce w latach 50. i 60. XX w., niekiedy tylko rozciągając się także na lata 70. Nic jednak oczywiście nie stoi na przeszkodzie, żeby kontynuować odbudowę także w XXI w. – o ile tylko jest chęć i uda się zdobyć fundusze. Ciekawym przykładem takiej odbudowy jest ratusz w Strzelinie, który powrócił na mapę miasta w 2023 r.

– Obecny wygląd nawiązuje do XVI-wiecznego ratusza. Mamy takie renesansowe attyki też, takie wieżyczki. Więc on troszkę wygląda jak taki pałacyk środku miasta – wskazuje w mediach społecznościowych Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina.

Uroczyste otwarcie odtworzonego ratusza nastąpiło we wrześniu 2023 r., jednak sama odbudowa trwała długo i przebiegała etapami. Po zniszczonym przez Armię Czerwoną ratuszu została po wojnie tylko kamienna podstawa wieży. W latach 50. zdecydowano, że budynek nie powróci na mapę miasta. Resztka wieży niszczała aż do roku 2005, kiedy to odgruzowano i zabezpieczono zachowane piwnice. Następnie rozpoczęła się odbudowa samej wieży, zakończona w 2011 r.

Gotowa wieża została otwarta dla mieszkańców i turystów, nadal jednak była to tylko pozostałość po przedwojennym ratuszu. Dopiero w 2020 r. ogłoszono przetarg na odbudowę gmachu, czym zajęła się powołana przez miasto spółka celowa. Od lipca 2020 r. trwały roboty budowlane, zakończone otwarciem nowego ratusza, który znów służy urzędnikom i mieszkańcom.

Odbudowa mimo pandemii, wojny w Ukrainie i drożyzny

Nowy strzeliński ratusz ma powierzchnię użytkową ponad 3,1 tys. m², zaś całkowita kubatura obiektu wraz z wieżą to ponad 16 tys. m³. Inwestycja kosztowała 20 mln zł (w co wliczają się także koszty umeblowania pomieszczeń), a wykonawcą prac było konsorcjum firm Usługi Remontowo-Budowlane „Ciepły Dom” Dariusz Pożuczek z Karnkowa i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe MERKURY z Prudnika.

– Radni rady miejskiej w Strzelinie wyrazili zgodę na powołanie spółki, która miałaby prowadzić tę inwestycję. Miało to też znaczenie finansowe, ponieważ spółka komunalna może odliczać VAT. Cała inwestycja jest więc o 23 proc. tańsza. Spółka zaciągnęła kredyt w banku, który poręczyła gmina Strzelin – tłumaczy burmistrz miasta.

Dziś w odbudowanym gmachu o nowoczesnych wnętrzach działają obsługujące mieszkańców urzędy, co pozwoliło poprawić jakość obsługi oraz komfort petentów i urzędników. Inwestycja nie była jednak łatwa, gdyż odbudowa przypadła na okres największych zawirowań związanych z pandemią i agresją Rosji na Ukrainę. Wszystkie przeciwności losu udało się jednak przezwyciężyć.

– Kiedy ogłaszaliśmy przetarg, wybuchła pandemia. Mieliśmy dylemat co robić. Ale stwierdziliśmy, że jak nie nie teraz, to już chyba nigdy. (...) Po drodze wybuchła jeszcze wojna w Ukrainie. Brak materiałów budowlanych i wzrost cen. Takie mieliśmy po drodze problemy – podsumowuje burmistrz.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Ile jest w Polsce linii metra? Wykaż się wiedzą w quizie o metrze warszawskim

Pytanie 1 z 10
Ile linii metra ma obecnie Warszawa?
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej