Dawna fabryka Wigencja w Łodzi dziś jest teatrem i biblioteką. Widowiskowa modernizacja za 42 mln zł

2024-03-26 13:22

Renowacja fabryki Wigencja w Łodzi pozwoliła przemienić zaniedbany obiekt przemysłowy w żyjące miejsce wypełnione kulturą. Spektakularna przemiana stuletniego zabytku to część programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Murator remontuje: Podłoga z paneli w jodełkę
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Dawna fabryka Wigencja w Łodzi jak nowa. Wprowadził się tu Teatr Pinokio
  2. Niełatwy remont za 42 mln zł. Pomogły fundusze unijne
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Dawna fabryka Wigencja w Łodzi jak nowa. Wprowadził się tu Teatr Pinokio

Łódź pełna jest budynków poprzemysłowych czekających na swoją drugą szansę. W ramach trwającego od kilku lat programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi odrestaurowano już wiele budynków, ale jedną z najciekawszych i najbardziej widowiskowych przemian przeszła dawna fabryka Wigencja. Ceglany budynek z początków XX w. po gruntownej renowacji za 42 mln zł stał się prawdziwą perełką, w której dziś działa m.in. Teatr Pinokio, a także biblioteka. Nie zabrakło również pomieszczeń na inne cele.

– Powstało tu kreatywne miejsce dla najmłodszych. Przede wszystkim przeniesiono znany łódzki teatr dla dzieci Pinokio. Duża kubatura wnętrz pozwoliła na utworzenie dwóch profesjonalnie wyposażonych scen dla 150 oraz 52 widzów – podaje miasto. – Poza tym zmieściły się też: pracownie twórcze, studio nagrań, profesjonalne sale warsztatowe, biblioteka i przestrzeń na restaurację rodzinną.

Stuletnia fabryka przy ul. Sienkiewicza 75/77 stała się nowoczesnym, komfortowym obiektem dostępnym dla każdego. Większość robót budowlanych przeprowadzono w 2022 r., zaś w 2023 r. nowa Wigencja rozpoczęła działalność kulturalną.

W trakcie modernizacji zadbano o wyeksponowanie przeszłości budynku. Zachowane elementy zabytkowe zajmują łącznie powierzchnię ok. 2 tys. m², w co wliczają się m.in. oryginalne ściany czy drewniane belki. Dawne pomieszczenia zyskały nowe funkcje: tkalnia stała się zapleczem z biurami i garderobami, a w przędzalni ulokowała się główna scena.

– Na terenie zrewitalizowanej fabryki posadzono 10 klonów polnych, 5 klonów zwyczajnych, 7 śliw wiśniowych. Powstało również przebicie do pobliskiego OFF Piotrkowska – podkreśla miasto.

Niełatwy remont za 42 mln zł. Pomogły fundusze unijne

Modernizacja tak dużego obiektu nie była ani prosta, ani tania. Ostatecznie inwestycja zamknęła się w kwocie 42 mln zł, co oznacza, że był to jeden z najdroższych elementów programu rewitalizacji Łodzi. Dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego miastu udało się udźwignąć ten koszt.

Wyzwań było jednak więcej, głównie z uwagi na szeroki zakres prac i nie najlepszy stan budynku. Fabryka zyskała nową funkcję, co wiązało się z koniecznością zaprojektowania tej przestrzeni od zera przy jednoczesnym stosowaniu się do wytycznych konserwatora zabytków.

– Z jednej strony musimy dbać o zachowanie historycznej tkanki, z drugiej mierzymy się z trudną logistyką budowy w centrum miasta – mówił w trakcie budowy Tomasz Cichocki, przedstawiciel odpowiedzialnej za remont firmy Mostostal Warszawa.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej