Egzotarium w Sosnowcu, czyli nowoczesny budynek pełen atrakcji. Powstało Centrum Edukacji Ekologicznej

2024-03-25 13:19

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu to nowoczesny obiekt prezentujący w Polsce rośliny i zwierzęta z odległych stron świata. Przeszklony budynek powstał w miejscu poprzedniego, który po latach po prostu przestał się sprawdzać. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Spis treści

  1. Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu. Flora i fauna w szklanym gmachu
  2. Edukacja o roślinach i zwierzętach, a potem odpoczynek w kawiarni
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu. Flora i fauna w szklanym gmachu

Otwarte 4 grudnia 2023 r. Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu to przykład tego, jak ciekawie można edukować na temat świata flory i fauny w XXI w. Gruntowna modernizacja dawnego Egzotarium oznaczała w praktyce niemalże budowę nowego obiektu od zera. Samorządowa inwestycja trwała trzy lata i kosztowała 64 mln zł, ale na efekty chyba warto było czekać – obiekt przyciąga tysiące odwiedzających miesięcznie.

– W środku przede wszystkim mamy trzy główne strefy: strefę tropikalną, śródziemnomorską oraz pustynną – kaktusiarnię. Na samym dole mamy piękne akwaria – mówi dyrektor Egzotarium Marlena Siwiec.

Nowe Egzotarium to nowoczesny, przeszklony gmach zaprojektowany przez biuro R'House z dbałością o ekologię. Budynek wykorzystuje fotowoltaikę, posiada system odzysku wody deszczowej i jest w dużej mierze zautomatyzowany, co pozwala obniżyć zużycie energii.

– Choć obiekt był ikoną miasta, przez wiele lat nie był modernizowany. To zmieniło się kilka lat temu. Najpierw ruszyła przebudowa pobliskiego parku, który dzisiaj jest ogrodem botanicznym i mieści wiele niespotykanych gatunków roślin i zwierząt. W 2019 roku ogłoszono za to przetarg na przebudowę samego Egzotarium, a stary budynek zrównano z ziemią rok później – przypomina urząd miasta.

Edukacja o roślinach i zwierzętach, a potem odpoczynek w kawiarni

W budynku Egzotarium znalazło się miejsce nie tylko na egzotyczne zwierzęta i rośliny, ale także edukację, która jest przecież główną misją placówki. Na pierwszym piętrze znajdują się sale do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą, minikino oraz przestrzeń wystawiennicza. Po intensywnym zwiedzaniu goście mogą odpocząć w kawiarni. Jest również sklep z pamiątkami.

– Celem projektu Egzotarium jest stworzenie przestrzeni miejskiej o nowych walorach, oraz miejsca spotkań aktywizującego mieszkańców – tłumaczą na swojej stronie projektanci gmachu. – Nowy budynek będzie stanowił centrum wiedzy, edukacji w zakresie bioróżnorodności oraz ochrony ginących gatunków. Unikatowy charakter założenia polega na połączeniu ogrodu botanicznego i zoologicznego. Podziwiać będzie można obok rodzimych eksponatów również te pochodzące z biotopu tropikalnego, basenu morza śródziemnego, pustynnego.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej