BBGK Architekci zaprojektuje osiedla domów z prefabrykatów w programie Mieszkanie Plus

2018-12-17 19:34
BBGK Architekci
Autor: BBGK Nieruchomości Prawdopodobnie takie domy, zaprojektowane przez pracownię BBGK Architekci będą budowane w programie Mieszkanie Plus.

Projekt BBGK Architekci zwyciężył konkursie PFR Nieruchomości na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. BBGK Architekci może liczyć na zaproszenie do udziału w postępowaniu na wykonanie dokumentacji budowlanej, przetargowej i wykonawczej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

BBGK Architekci
Autor: BBGK Architekci Projekt BBGK Architekci - widok z lotu ptaka

Oprócz pracowni BBGK Architekci do finału konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 14 grudnia 2018, zakwalifikowały się także projekty firm Unihouse oddział Unibep z Bielska Podlaskiego, Urba Architects z Krakowa oraz HM Invest.

Sąd konkursowy nie przyznał pierwszej nagrody. Drugą – ze wskazaniem do realizacji – otrzymała warszawska pracownia BBGK Architekci. Trzecie miejsce przyznano firmie Unihouse, a wyróżnienie otrzymała Urba Architects. Na początku stycznia 2019 r. odbędzie się wystawa pokonkursowa wszystkich zgłoszonych prac.

Dlaczego wygrała BBGK Architekci?

Sąd konkursowy uznał projekt BBGK Architekci „za najbardziej elastyczny i dostosowany do współczesnych potrzeb i wymagań”. Według oceniających, „pracę charakteryzuje duża wrażliwość w kształtowaniu urbanistycznym zabudowy, wysoka skuteczność funkcjonalna i kultura kształtowania środowiska mieszkaniowego”. W spółce PFR Nieruchomości (wcześniej BGK Nieruchomości), która zarządza rządowym programem Mieszkanie Plus zwracają uwagę, że celem konkursu było wypracowanie nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą całemu rynkowi na zwiększenie liczby realizowanych inwestycji oraz obniżenie kosztów budowy.

– Rosnące ceny materiałów budowlanych, a także brak rąk do pracy to bariery z którymi mierzy się nie tylko program Mieszkanie Plus, ale cały rynek. Dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić konkursu na technologię, która naszym zdaniem, w prosty sposób może rozwiązać te problemy – mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. I dodaje, że prefabrykacja z powodzeniem sprawdza się na rynkach Europy Zachodniej czy w Skandynawii.

– Wierzę, że może stać się powszechna także w Polsce. Chcemy przenieść rodzimy rynek z epoki mieszkań budowanych w tradycyjnych, drogich technologiach do epoki nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania, ale szybciej i taniej – podkreśla Mirosław Barszcz.

Sprzeczna 4
Autor: BBGK Architekci BBGK Architekci zaprojektowała budynek Sprzeczna 4 . Prefabrykaty, z których powstał, zostały wyprodukowane we włocławskiej fabryce Budizol.

Prefabrykacja specjalnością BBGK Architekci

BBGK Architekci ma doświadczenie w projektowaniu budynków z prefabrykatów. Chlubą tej pracowni jest wielorodzinny budynek mieszkalny przy ul. Sprzecznej 4 na warszawskiej Pradze, który BBGK Architekci zaprojektowała dla firmy Budizol. Sprzedaż mieszkań w tym budynku trwała zaledwie 4 miesiące, i to mimo dość wysokiej jak na tę lokalizację ceny – 9-12 tys. zł za m². To w dużej mierze dzięki tej inwestycji, którą wyróżniono m.in. w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy, prefabrykacja przestaje się kojarzyć z wielką płytą z okresu PRL.

Kiedy na początku 2018 r. firmy REAS i Obido zapytały 1272 osoby zainteresowane zakupem mieszkania, czy wybraliby takie, które zbudowane jest w elementów prefabrykowanych, aż 72,4% zainteresowanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej.

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej