Stara olejarnia, Szczecin. Grupa Arche zrewitalizuje industrialny zabytek na Golęcinie. Co tu powstanie?

2024-02-02 9:04
Stara olejarnia w Szczecinie przed remontem (2015 r.)
Autor: Szczecinolog/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/no changes Stara olejarnia w Szczecinie przekształci się w nowoczesny hotel od Grupy Arche.

Drugie życie otrzyma budynek tzw. starej olejarni. Szczecin sprzedał zabytek Grupie Arche, która znana jest z ciekawych rewitalizacji historycznych budynków, szczególnie poprzemysłowych. Teraz niszczejąca budowla zyska zupełnie nową funkcję. Co tu powstanie i dlaczego obiekt sprzedano tak tanio?

Spis treści

  1. Będzie remont starej olejarni. Szczecin doczeka się metamorfozy zabytku na Golęcinie
  2. Stara olejarnia sprzedana za 1% wartości. Dlaczego tak tanio?

Będzie remont starej olejarni. Szczecin doczeka się metamorfozy zabytku na Golęcinie

Stara olejarnia na Golęcinie przy ul. Dębogórskiej 31–33 przez lata popadała w ruinę. Rozpoczęta w 2005 r. próba remontu przez Fundację Balet powiodła się tylko częściowo, ale jego koszty przerosły inwestora i w 2013 r. obiekt wrócił w ręce miasta. Teraz pora na kolejną próbę, którą zamierza przeprowadzić Grupa Arche. Nowy właściciel nabył obiekt w listopadzie 2023 r.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

W pamiętającym wiek XIX industrialnym budynku powstanie hotel z częścią konferencyjną oraz eventową. Szczegółów jeszcze nie ujawniono, jednak zgodnie z umową obiekt ma być gotowy w ciągu 5 lat – w przeciwnym razie inwestor zapłaci kary. Pierwsze 2,5 roku firma przeznaczy na tworzenie projektów i prace zabezpieczające w obiekcie. Warto pamiętać, że budynek jest wpisany do rejestru zabytków, a zatem nad wszystkim będzie czuwał konserwator.

– Nasza firma zobowiązuje się do zachowania jej historycznego charakteru i wartości oraz do przeprowadzenia niezbędnych prac renowacyjnych zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – informuje na swojej stronie Grupa Arche.

Przypomnijmy, że Grupa Arche specjalizuje się w rewitalizacjach starych budynków i tworzeniu w nich hoteli. Ma na koncie prace m.in. w takich obiektach jak:

– Zabytkowe obiekty bardzo dobrze kumulują wartość, a po ich rewitalizacji tylko drożeją. Jednocześnie w przeciwieństwie do nowych, od razu mają w sobie dużą wartość historyczną, a to przyciąga inwestorów i turystów – tłumaczy w rozmowie z Newserią Biznes Władysław Grochowski prezes Grupy Arche SA.

Stara olejarnia sprzedana za 1% wartości. Dlaczego tak tanio?

Można powiedzieć, że Grupa Arche kupiła starą olejarnię w Szczecinie po niezwykle atrakcyjnej cenie. Miasto zastosowało bowiem (za zgodą rady miasta) 99-procentową bonifikatę, czyli sprzedało zabytek za 1% wartości, czyli 500 tys. zł. Dlaczego cena była tak niska? Oficjalnie podano, iż chodzi o wpis obiektu do rejestru zabytków. Najprawdopodobniej chodziło jednak o fatalny stan budynku, z którego zostały właściwie tylko gołe mury. Koszty remontu będą więc astronomiczne.

Z jednej strony tak niska cena sprzedaży to dla miasta strata, z drugiej jednak warto trzeźwo zauważyć, że uzyskanie wyższej kwoty było mało prawdopodobne. Zły stan zabytku powodował, że miastu przez lata nie udawało się go sprzedać, a gdy w 2005 r. w końcu się to udało, koniec końców olejarnia i tak powróciła do miasta. Lepiej więc chyba spojrzeć na zakup zabytku przez Grupę Arche jak na jedyną realną szansę na remont budynku w najbliższych latach.

– Kapitalna wiadomość. Stara Olejarnia z szansą na drugie życie! (…) Kto choć trochę orientuje się w branży doskonale wie, że trudno o solidniejszego inwestora. W obiekcie powstanie hotel z zapleczem eventowym i konferencyjnym. Nie mogę się doczekać efektów – napisał na Facebooku prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych
Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej