Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich kupiony przez Grupę Arche. Będzie luksusowy hotel?
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich przez lata był w opłakanym stanie. Nieco ponad dekadę temu udało się go częściowo wyremontować, jednak przyszłość zabytku wciąż była niepewna. Teraz, po kilku latach starań, obiekt nabyła Grupa Arche, znana m.in. z widowiskowych renowacji historycznych budynków i przekształcania ich w hotele.
Spis treści
- Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich w końcu w rękach Grupy Arche
- Czy Pałac Donnersmarcków zmieni się w luksusowy hotel?
Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich w końcu w rękach Grupy Arche
Grupa Arche miała Pałac Donnersmarcków na oku już od kilku lat. W 2022 r. przejęła 90% udziałów w spółce Inspiration Point, która wówczas była właścicielem zabytku i przeprowadziła jego częściowy remont. Media donosiły wtedy, że można się spodziewać rychłego dokończenia remontu i przekształcenia obiektu w hotel.
Tak się jednak nie stało – spółka Inspiration Point zbankrutowała, pałac przejął syndyk masy upadłościowej i przyszłość zabytku znów stanęła pod znakiem zapytania. Przez jakiś czas mówiło się, że ponownie przejmie go miasto (które było właścicielem pałacu do 2005 r.), jednak i to nie doszło do skutku. Ostatecznie w grudniu 2024 r. Grupa Arche poinformowała, że nabyła cały zajmujący ponad 3,5 ha kompleks pałacowo-parkowy w Siemianowicach Śląskich (wraz z wyposażeniem budynków) za prawie 13,84 mln zł.
Kończymy rok z wyjątkowym prezentem! Z radością informujemy, że ARCHE S.A. nabyła prawa do nieruchomości przy ul. Fryderyka Chopina 11-17 i Śląskiej 53 w Siemianowicach Śląskich. Ten piękny kompleks pałacowo-parkowy, stanowiący zabytkowy Pałac Donnersmarcków, stanie się częścią naszych działań na rzecz rewitalizacji historycznych obiektów. Cieszymy się, że możemy przywracać takim miejscom życie i blask, łącząc przeszłość z przyszłością. To wspaniały akcent na zakończenie roku!
– poinformował nowy właściciel na Facebooku.
Czy Pałac Donnersmarcków zmieni się w luksusowy hotel?
Nabycie pałacu przez Grupę Arche to oczywiście dopiero początek – wszyscy są ciekawi, co dalej z budynkiem. Na ten moment ARCHE S.A. nie podaje, jakie ma plany wobec Pałacu Donnersmarcków. Pewną wskazówką może być jednak fakt, że Grupa Arche słynie z przekształcania historycznych budynków w luksusowe hotele. Taki los spotkał m.in.:
- Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie,
- zamek w Janowie Podlaskim,
- dawny klasztor urszulanek we Wrocławiu,
- fabrykę samolotów w Mielnie,
- Cukrownię Żnin,
- dwór Uphagena w Gdańsku.
Na tym jednak nie koniec, bo kolejne renowacje historycznych budynków już są realizowane lub przygotowywane. Grupa Arche pracuje m.in. nad takimi obiektami jak dawne robotnicze famuły przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, niszczejący od lat XIX-wieczny zabytek poprzemysłowy – stara olejarnia w Szczecinie, ogromna i częściowo już wyremontowana Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, mocno zaniedbany Fort Szczęśliwice w Warszawie oraz obiekty jednego z największych i najstarszych zakładów papierniczych w Polsce – Królewskiej Papierni w Konstancinie-Jeziornie.
W Grupie Arche ratujemy i rewitalizujemy nie tylko zabytki, ale i społeczności. Przywracamy do życia stare fabryki, zamki i pałace, chroniąc je tym samym przed zagrożeniami takimi jak pożary, wyburzenia czy naturalna degradacja
– podaje na swojej stronie Grupa Arche.
- Przejdź do galerii: Hotele w zabytkowych obiektach. Najciekawsze rewitalizacje w Polsce ‒ subiektywny przegląd
Autor: Alka Murat
Trzy budynki oferują pokoje, restauracje, przestrzenie konferencyjne, aquapark, spa i browar. Znajduje się tam również kino, centrum rehabilitacji oraz przystań jachtowa.