Nowa WIMA w Łodzi z ceglanymi murami i nadbudową symbolizującą nici

2024-11-29 13:10

Widzewska Manufaktura w Łodzi tzw. WIMA, zmienia się na naszych oczach. Trwa tam rewitalizacja poindustrialnego kompleksu. Rewitalizacja WIMY obejmuje cztery zabytkowe budynki. Powstanie tam prawie 34 tys. m2 powierzchni biurowej i ponad 400 mieszkań na wynajem To inwestycja Cavatiny.

Spis treści

  1. Przemiana Widzewskiej Manufaktury w Łodzi
  2. Modernizują skręcalnię i przewijalnię WIMY w Łodzi
  3. Tak będzie wyglądała Widzewska Manufaktura rewitalizowana przez Cavatinę
  4. Historia Widzewskiej Manufaktury (WIMA)
  5. Projekt Cavatiny w Łodzi w liczbach

Przemiana Widzewskiej Manufaktury w Łodzi

To inwestycja Cavatiny, która kupiła te industrialna perełkę w 2020 roku.  To obecnie jedna z najbardziej spektakularnych przemian, jakie możemy obserwować w Łodzi. Mowa o pracach na terenie WIMY - Widzewskiej Manufaktury w Łodzi przy ulicy Piłsudskiego 135. WIMA już wkrótce otrzyma nowe funkcje. Powstanie tam projekt mixed-use oferujący jednocześnie mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną.

Tak powstają ręcznie malowane naczynia w Fajansie Włocławskim

Modernizują skręcalnię i przewijalnię WIMY w Łodzi

Na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni, przewijalni oraz dawnej przędzalni „amerykańskiej”, gdzie przed laty przerabiano bawełnę z USA.

Zielonym sercem inwestycji będzie zrewitalizowany 100-letni park z fontanną.

Cała inwestycja ma stworzyć nowoczesną, zaawansowaną technologicznie przestrzeń do pracy, mieszkania i rekreacji z pełnym poszanowaniem historycznego dziedzictwa tego miejsca.

Taka jest koncepcja tej modernizacji.

Czytaj też: Stalowy szkielet ze szklanymi ścianami, czyli Ażurowa Kamienica w Łodzi

Tak będzie wyglądała Widzewska Manufaktura rewitalizowana przez Cavatinę

W projekcie architektonicznym zostały zachowane elementy zabudowy dawnej fabryki, takie jak na przykład ceglane mury ścian zewnętrznych oraz oryginalne żeliwne słupy na terenie parku. Estetyka bryły w części nadbudowywanej inspirowana jest układem nici przędzalnianych, co stanowi nie tylko efektowny zabieg wizualny, ale też ukłon w kierunku historii i pierwotnej funkcji tego budynku.

Rewitalizacja WIMY obejmie 4 zabytkowe budynki historyczne. Powstanie tam prawie 34 tys. m2 powierzchni biurowej i ponad 400 mieszkań na wynajem.

Historia Widzewskiej Manufaktury (WIMA)

Widzewska Manufaktura została założona przez Juliusza Kunitzera, który namówił do współpracy Juliusza Heinzla, tworząc w 1880 roku dom handlowy, a w 1889 „Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Heinzel i Kunitzer”. Później właściciele zmieniali się kilkukrotnie, a do najbardziej znanych należała rodzina Konów. Na przestrzeni lat firma objęła kilkadziesiąt nieruchomości w całej Łodzi, nie tylko na Widzewie.

W 2020 roku Widzewska Manufaktura w Łodzi trafiła w ręce nowego właściciela - Cavatina Holding. Inwestor i deweloper sfinalizował 31 sierpnia 2020 roku umowę kupna-sprzedaży dotyczącą nieruchomości o powierzchni ok. 4 ha wraz z historyczną zabudową.

Polecamy także: Famuły przy ulicy Ogrodowej w Łodzi przechodzą renowację. Będą tu mieszkania, restauracje i biura

Projekt Cavatiny w Łodzi w liczbach

  • Budynki historyczne: 4
  • Powierzchnia biurowa : 33 816 mkw.
  • Mieszkania na wynajem: 414
  • Powierzchnia parku: ok 9 000 mkw.
  • Miejsca parkingowe: 1 025
Termoizolacja - styropian czy wełna. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór termoizolacji. Co i w jakich sytuacjach wybrać, styropian czy wełnę? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej