Stalowy szkielet ze szklanymi ścianami, czyli Ażurowa Kamienica w Łodzi

2024-04-03 10:56

Innowacyjna konstrukcja imitująca kamienicę na narożniku ulicy Piotrkowskiej i pasażu Schillera ma stanąć w Łodzi. To tzw. Ażurowa Kamienica, która zastąpi wyburzony dawno temu budynek kawiarni Hort Cafe. Pod koniec marca miasto ogłosiło przetarg na budowę tej innowacyjnej budowli.

Spis treści

  1. Przetarg na budowę Ażurowej Kamienicy w Łodzi
  2. Metalowa konstrukcja budynku ze szklanymi ścianami w Łodzi
  3. Kiedy zaczną budować Ażurową Kamienicę w Łodzi?
  4. Kamienica przy Kwietniewskiego w Bytomiu, ściana frontowa podparta metalową konstrukcją

Przetarg na budowę Ażurowej Kamienicy w Łodzi

Zarząd Inwestycji miejskich w Łodzi ogłosił przetarg na budowę Ażurowej Kamienicy. To bardzo ciekawa konstrukcja na rogu ulicy Piotrkowskiej i pasażu Schillera. Jednocześnie to także obiekt, który budzi sporo emocji, zarówno wśród łodzian jak i architektów. Metalowa konstrukcja z przeszklonymi ścianami kamienicy będzie naprawdę ciekawa i wyjątkowa. Same wizualizacje przyciągają wzrok. W konstrukcji na parterze ma się mieścić lokal użytkowy, w którym może funkcjonować np. kawiarnia. Na wyższych kondygnacjach także znajdą się lokale np. do dyspozycji restauratorów.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie

Metalowa konstrukcja budynku ze szklanymi ścianami w Łodzi

Koncepcję i projekt konstrukcji zabudowy narożnika wyburzonej kawiarni Horteksu stworzyło biuro architektoniczne BAM Architektura Maciej Balcerek. Jednak podstawą ich projektu była wstępna koncepcja ażurowej kamienicy  architekta miasta Marka Janiaka.

Koncepcja zakłada stworzenie szklano-metalowej, lekkiej konstrukcji, która odwołuje się do XIX-wiecznej zabudowy ulicy Piotrkowskiej. Z wnętrz Ażurowej Kamienicy będzie można oglądać pasaż i ulice przez szklane ściany. Będzie to konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy. "Szklana kamienica" będzie  wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zielone przestrzenie urządzone piętrze. Z  tarasów widokowych będzie widok na pasaż Schillera i ulicę Piotrkowską.

Kiedy zaczną budować Ażurową Kamienicę w Łodzi?

Według przedstawicieli Urzędu Miasta w Łodzi budowa Ażurowej Kamienicy może się rozpocząć jeszcze nawet w pierwszej połowie 2024 roku. Magistrat, a raczej jego jednostka – Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi właśnie ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy tego projektu.

Kamienica przy Kwietniewskiego w Bytomiu, ściana frontowa podparta metalową konstrukcją

Podobnie innowacyjny, co w Łodzi, projekt zrealizowano w ubiegłym roku w Bytomiu. Tam w centrum miasta miała miejsce "rewitalizacja" jednej z zabytkowych kamienic przy ulicy Kwietniewskiego w Bytomiu. Kamienicy jednak nie odbudowano i odrestaurowano w całości. W przestrzenni miejskiej pozostawiono jedynie jej odrestaurowaną frontową ścianę.

Właśnie ta ściana, podparta nowoczesnymi stalowymi konstrukcjami, sąsiadująca ze szklaną ścianą oddzielającą ruch drogowy od jej zaplecza, jest od niedawna symbolem nowoczesnej architektury zachowującej historyczne elementy obiektów. Takiej konstrukcji nie zobaczycie w żadnym innym mieście.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej