Dwukilometrowy tunel czeka, ale na S19 powstają estakady i wiadukty

2024-04-03 8:13

Odcinek drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica jest szczególny. To tu ma powstać dwukilometrowy tunel. We fliszu karpackim w którym mam być drążony wykryto jednak metan. Tunel czeka na ekspertyzy i dozbrojenie maszyny TBM, Tymczasem na budowie innych obiektów inżynierskich praca wre. Powstanie 6 estakad i 10 km nowej trasy.

Spis treści

  1. Droga ekspresowa S19
  2. Tunel na S19 Babica - Rzeszów Południe
  3. Sześć estakad na S19 Rzeszów Południe - Babica
  4. Centrum Zarządzania Tunelem na S19
  5. Kiedy koniec budowy S19 Rzeszów Południe - Babica?

Droga ekspresowa S19

Droga ekspresowa S19 na Podkarpaciu będzie jego drogowym kręgosłupem. To nowoczesna dwupasmowa ekspresówka budowana we wschodniej części kraju pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Jej łączna długość jest szacowana na około 570 km. Trasa, poza odcinkiem Kuźnica Białostocka-Białystok jest częścią szlaku Via Carpatia.

Tunel na S19 Babica - Rzeszów Południe

Inwestycję podzielono na kilka odcinków. Jednym z nich, w budowie jest odcinek S19 Rzeszów Południe – Babica. To szczególny odcinek, na którym powstanie sześć estakad i dwukilometrowy tunel. Tunel będzie drążyła maszyna TBM, sprowadzona do Polski na tę budowę z Hiszpanii. Jednak na budowie wykryto metan, dlatego też drążenie tunelu jest opóźnione. Powstaje specjalna ekspertyza naukowców związana z bezpiecznym drążeniem w środowisku zagrożenia metanowego oraz trwa dozbrajanie maszyny TBM w specjalne czujniki umożliwiające bezpieczną prace urządzenia w zagrożeniu metanowym.

Prof. M. Cała z AGH: Dobrze że metan wykryto zanim zaczęto drążyć tunel na S19

Sześć estakad na S19 Rzeszów Południe - Babica

O ile prace przy budowie tunelu na razie mocno zwolniły, to przyspieszają prace związane z budową pozostałej części S19. Trwają prace mostowe, w tym m.in. przy budowie estakad w Mogielnicy, Lutoryżu i Racławówce. W zakładzie prefabrykacji kontynuowana jest produkcja prefabrykowanych segmentów obudowy tunelu.    

W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica (typu trąbka) zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988.

Zakres prac obejmuje także budowę obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ponad 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19.

Każda budowa tunelu drogowego czy kolejowego podlega od września pod prawo górnicze

Centrum Zarządzania Tunelem na S19

W ramach umowy wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem. Inwestycja obejmuje także budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP): MOP Lutoryż (kierunek Rzeszów i  Barwinek) oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (na MOP Lutoryż w kierunku Rzeszowa i przy Centrum Zarządzania Tunelem). 

Kiedy koniec budowy S19 Rzeszów Południe - Babica?

Odcinek S19 od węzła Rzeszów Południe do Babicy realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Wartość kontraktu to 2 230 165 684,48 zł.

Odcinek ma być gotowy w 2026 roku.

Czytaj też:

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej