Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Jakie ma kwalifikacje i ile zarabia?

2021-03-12 16:04
Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
Autor: M. Bykowski Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie pracuje z wieloma materiałami i technologiami

Monter zabudowy i robót wykończeniowych znajduje się na liście zawodów deficytowych w budownictwie, czyli nie ma problemu ze znalezieniem w nim zatrudnienia. Jaką wiedzę i umiejętności ma osoba, która kończy edukację zawodową z tytułem montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie? Jakie może uzyskać zarobki? Dane ze stycznia 2022.

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie ‒ charakterystyka zawodu

Na pierwszy plan w tej charakterystyce wysuwa się – wszechstronność, która zresztą towarzyszy wielu zawodom budowlanym. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie ma kwalifikacje do wykonywania różnych prac wykończeniowych w budynkach (nowych i remontowanych), pracuje z różnymi materiałami, wykorzystuje wiele narzędzi budowlanych. Potrafi wykonać roboty w systemie suchej zabudowy, znać różne techniki malarskie, tapeciarskie, tynkarskie i okładzinowe, posiadać kwalifikacje glazurnika i znać narzędzia do układania płytek i posadzkarza. A wszystko to musi być zgodne ze sztuką budowlaną.

Monter zabudowy i robót wykończeniowych – wymagania dla adeptów zawodu

Osoba, która chce wykonywać ten zawód przede wszystkim musi lubić się uczyć, i to uczyć permanentnie. Przemawia za tym wielość i różnorodność robót, które ma do wykonania, konieczność zastosowania wielu materiałów, narzędzi oraz technologii. Na budowach będzie: wykonywać roboty tynkarskie tradycyjne, cienkowarstwowe oraz suche tynki, pracować z płytami gipsowo-kartonowymi, stawiać ścianki działowe (również murowane), wykonywać prace glazurnicze, posadzkarskie oraz malarsko–tapeciarskie. Przyjdzie mu pracować z różnymi materiałami budowlanymi (wapno, cement, zaprawy klejowe, szpachle gipsowe, płyty, wykładziny podłogowe, glazura, gres, terakota, panele ścienne i podłogowe, farby, tapety) i różnymi technologiami robót wykończeniowych, powinien też znać np. sposoby na usuwanie starego silikonu w przypadku remontu. Aby uzyskać wysoką jakość w tym zawodzie ważny jest zmysł estetyczny, cierpliwość oraz rzetelność wykonania robót.

Jak zostać monterem zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie to stosunkowo nowy zawód, który został wprowadzony do klas pierwszych 3-letniej branżowej szkoły I stopnia w roku szkolnym 2017/2018. A zatem na rynku pracy pojawili się właśnie nowi adepci tego zawodu, którzy po zdaniu egzaminu z kwalifikacji BD.04. – wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych, otrzymali tytuł montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Absolwent szkoły branżowej kształcącej w tym zawodzie, po potwierdzeniu kwalifikacji, może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik robót wykończeniowych w budownictwie – po potwierdzeniu kwalifikacji BD.21 Organizacja, kontrola i sporządzanie kosztorysów robót budowlanych oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.

Od 2020 roku również osoby dorosłe mogą zdobywać kwalifikacje do wykonywania robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych na bezpłatnych kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Ofert takich kursów najlepiej szukać w Internecie. 

Zatrudnienie oraz zarobki montera zabudowy i robót wykończeniowych 

Taka specjalizacja, ze względu na szeroki zakres umiejętności jest bardzo poszukiwana przez pracodawców. A to z kolei przekłada się na coraz bardziej atrakcyjne zarobki. Monter zabudowy i robót wykończeniowych bez problemu znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach prowadzących kompleksowe usługi budowlane, małych i średnich firmach wykonujących usługi remontowo-budowlane i w zakładach rzemieślniczych. Zatrudnienie w firmie jest potrzebnym etapem w zdobyciu dalszych umiejętności i doświadczenia, daje dobre podwaliny do ewentualnego uruchomienia własnej działalności gospodarczej, prowadząc własną firmę remontowo-budowlaną lub jednoosobową firmę.

Na początek monter zabudowy i robót wykończeniowych nie zarobi mniej niż minimalna płaca i stawka godzinowa, która w roku 2021 wynosi 18,30 zł brutto lub 2800 zł w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. W zestawieniach placowych za rok 2021 (wynagrodzenia.pl) stawka średnia zarobków to 3590 zł (przy widełkach 2840-4980 zł).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej