Usuwanie silikonu. Czym usunąć stary silikon? Praktyczne porady, instrukcja wideo

2021-05-20 9:52
Usuwanie silikonu
Autor: Murator silikon sanitarny

Jak zabrać się za usuwanie silikonu? Po latach użytkowania wanny, kabiny prysznicowej czy zlewozmywaka silikon ciemnieje, traci szczelność i zaczyna wyglądać bardzo nieestetycznie. Warto go wtedy wymienić. Jak i czym usunąć stary silikon sanitarny? W artykule praktyczne porady oraz film instruktażowy.

Spis treści

  1. Jak usunąć stary silikon. FILM instruktażowy
  2. Jak usunąć silikon - porady
  3. Czym usunąć silikon - wybrane środki
Jaki silikon do łazienki, do brodzika

Silikon sanitarny, zwłaszcza ten wykańczający i uszczelniający styk połączeń najbardziej narażonych na działanie wody po kilku latach niszczeje. Silikonowy uszczelniacz, zwłaszcza w tzw. miejscach mokrych, po pewnym czasie użytkowania traci swoje właściwości. Na silikonie pojawiają się czarne plamki i przebarwienia. Zabrudzenia te widać szczególnie na silikonie w jasnym kolorze, szczególnie białym, a właśnie taki używany jest najczęściej. To nic innego jak pleśń – nieestetyczna i niezdrowa, która opiera się dostępnym środkom czystości.

Jak usunąć stary silikon. FILM instruktażowy

Silikonowa fuga przestaje być szczelna - pęka i traci przyczepność do podłoża. Stary silikon trzeba usunąć, a w jego miejsce nałożyć nową warstwę. Usuwanie silikonu nie jest skomplikowane.

WAŻNE! Dowiedz się również, jaka farba do drewna na zewnątrz będzie najlepsza. Poznaj nasze wskazówki, które pomogą w zakupie preparatu.

Jak usunąć silikon - porady

Stary silikon usuwa się ostrym narzędziem, najlepiej szpiczastym nożykiem, takim np. do cięcia płyt gipsowych lub też odpowiednim rodzajem noża kuchennego. Zadanie to wymaga precyzji i uwagi – łatwo bowiem uszkodzić i zarysować powierzchnię ceramiczną płytek czy akrylową wanny. Najprawdopodobniej jednak nie uda nam się usunąć całości materiału i tutaj niezastąpione są środki chemiczne.

Można wypróbować tradycyjny rozpuszczalnik, jakim jest np. aceton, ale lepiej skorzystać z oferty producentów specjalnych preparatów do usuwania resztek silikonu sanitarnego. Mają one przeważnie konsystencję żelu i stanowią mieszaninę naturalnych rozpuszczalników i terpenów. Co ważne, nie śmierdzą, jak np. aceton, a wręcz przeciwnie, mają często nawet przyjemne zapachy. Mogą natomiast powodować matowienie powierzchni z tworzyw sztucznych, lepiej więc taką powierzchnię zabezpieczyć, np. wygodną do użycia taśmą malarską. Cienką warstwę preparatu nakłada się na resztki silikonu pędzelkiem. Po 10-15 minutach zmiękczone pozostałości silikonu łatwo zeskrobuje się szpachelką. W razie potrzeby czynność tę trzeba powtórzyć. Pędzelki i specjalne szpachelki dostępne są zazwyczaj w zestawie razem z preparatem. Oczyszczoną powierzchnię przemywa się ciepłą wodą z dodatkiem detergentu i osusza. Tak przygotowaną szczelinę można wypełniać nową warstwą silikonu.

Czym usunąć silikon - wybrane środki

Specjalne środki do usuwania silikonu można znaleźć w każdym markecie budowlanym. Zamieszczamy listę preparatów do usuwania silikonu znanych producentów chemii budowlanej. Kupując preparat do usuwania silikonu, warto się kierować nie tylko ceną. Dobrze jest sprawdzić, czy opakowanie zawiera narzędzie do nakładania preparatu i późniejszego usunięcia silikonu; po jakim czasie preparat zadziala, czy dołączona jest instrukcja i czy preparat nie ma drażniący zapachu.

  • Silicone Remover Soudal
  • Preparat do usuwania silikonu HG
  • Sili-Kill Den Braven
  • Środek do usuwania silikonu Knauf
  • Środek do usuwania silikonu Remover Tytan
  • Zmywacz do silikonu Lakma
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej