Układanie mozaiki − jak uniknąć błędów podczas układania mozaiki

2019-07-31 10:52
Mozaika szklana
Autor: ThinkstockPhotos Dekoracyjna mozaika szklana

Mozaika to chętnie wybierany materiał wykończeniowy, zwłaszcza do łazienki. Jej atutem jest dekoracyjność oraz możliwość łatwego wykańczania powierzchni profilowanych. Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy układaniu mozaiki? Jakie poleca się zaprawy klejowe do układania oraz spoinowania mozaiki?

Układanie mozaiki - mozaika szklana, mozaika ceramiczna...

Mozaika może być wykonana z różnych materiałów. Jest mozaika szklana, ceramiczna czy z kamienia naturalnego. Poszczególne, niewielkich wymiarów płytki, tworzą wzory i ornamenty umieszczone na siatce, folii lub specjalnym papierze, co znacznie ułatwia ich układanie. Mozaika na siatce przeznaczona jest do pomieszczeń zarówno suchych, jak i wilgotnych. Z kolei mozaikę na folii lub papierze naklejonym z góry można stosować w pomieszczeniach mokrych, na basenach, a nawet na zewnątrz.

Mozaika w łazience
Autor: ThinkstockPhotos Odpowiedni wybór zaprawy klejowej, fugi oraz dokładność prac - te trzy elementy warunkują estetyczne i trwałe wykończenie powierzchni
Mozaika z kamienia naturalnego
Autor: ThinkstockPhotos Mozaika kamienna

Układanie mozaiki - dobór zaprawy klejowej do rodzaju mozaiki

Kluczowym zagadnieniem, gwarantującym właściwe ułożenie mozaiki jest równe, gładkie podłoże i dobór odpowiednich produktów chemii budowlanej: zaprawy klejowej oraz fugi. Do przyklejania mozaiki ceramicznej na typowych podłożach mineralnych, takich jak tradycyjne tynki cementowe, można zastosować uelastycznioną zaprawę klejową. W przypadku bardziej wymagających materiałów – np. mozaiki z kamienia naturalnego, konieczne jest zastosowanie zaprawy klejowej na bazie białego cementu, ponieważ nie powoduje ona przebarwień okładziny. Do układania transparentnej mozaiki szklanej poleca się zaprawę klejową białą lub srebrno-szarą o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Dużym ułatwieniem jest zastosowanie produktu, który umożliwia jednoczesne klejenie i fugowanie - są to cementowe, wysokoelastyczne zaprawy klejowe, cienkowarstwowe, wzbogacone tworzywem sztucznym. Zaprawy te zostały opracowane specjalnie do układania mozaiki ceramicznej czy tej z kamienia.

W przypadku mozaiki szklanej w pomieszczeniach mokrych polecane są do klejenia i fugowania specjalistyczne zaprawy dwuskładnikowe, często dostępne w wielu kolorach. Zaprawy te można również stosować w przypadku mozaiki szklanej z efektem lustra.

Układanie mozaiki krok po kroku

Mozaika układana jest na cienkiej warstwie kleju, którą należy rozprowadzić grzebieniem o drobnych zębach (ich maksymalna grubość nie powinna przekraczać 5 mm). Zbyt gruba warstwa zaprawy klejowej może spowodować zapadanie się kostek mozaiki i wypływanie zaprawy ze szczelin. Naniesioną na klej mozaikę dociskamy gumową pacą tak, aby wszystkie elementy równo i dokładnie przylegały do kleju. Przed spoinowaniem nadmiar kleju ze szczelin powinien zostać usunięty.
W trakcie układania mozaiki zwracajmy uwagę na równe ułożenie kolejnych jej arkuszy, sprawdzając ich pozycję poziomicą. Przy łączeniu dwóch płatów mozaiki możemy posłużyć się krzyżykami dystansowymi, w celu zachowania równych odstępów między kostkami.

Układanie mozaiki krok po kroku
Autor: ThinkstockPhotos Przy łączeniu dwóch płatów mozaiki warto posłużyć się krzyżykami dystansowymi, aby zachować równe odstępy

Fugowanie mozaiki

Po zawiązaniu, a następnie wyschnięciu zaprawy klejowej można przystąpić do spoinowania. Zaprawę fugową należy nanieść na powierzchnię mozaiki za pomocą gumowej pacy do fugowania, dociskając tak, aby dokładnie wypełniła przekrój szczeliny. Po lekkim związaniu fugi jej nadmiar usuwamy z mozaiki wilgotną gąbką, po przekątnej względem siatki spoin, uważając, aby nie wymyć fugi ze szczelin.

Jaka fuga do mozaiki?

Do wykończenia dekoracyjnej mozaiki fachowcy polecają fugi dekoracyjne, oferowane nawet w kilkudziesięciu kolorach, w tym srebrnym i złotym z brokatem. Decydując się na kolorową fugę, trzeba pamiętać, że podobnie jak zaprawa klejowa, wpływa ona na trwałość okładziny. Fuga jest najsłabszym ogniwem konstrukcji całej okładziny i najbardziej narażona jest na uszkodzenia. Do najczęstszych zalicza się pękanie, utratę koloru, rozwój pleśni. W mozaice, ze względu na małe wymiary elementów, udział spoin jest duży, dlatego ważny jest wybór zaprawy do spoinowania dobrej jakości.

Na rynku dostępne są produkty, w których wykorzystano zaawansowane technologie, dzięki czemu zapewniają długotrwały, estetyczny wygląd fug. Np. cementowe, elastyczne, szybkowiążące zaprawy fugowe o trwałych kolorach i wysokiej wytrzymałości oraz odporności na przenikanie wody i zabrudzenia.

Wybierając fugę do mozaiki, jak również innych okładzin ceramicznych, powinno się zwrócić uwagę, aby producent deklarował trwałość koloru i zabezpieczenie przed tworzeniem osadów wapiennych. Fuga powinna mieć także zwiększoną ochroną przed rozwojem pleśni i mikroorganizmów, zwłaszcza ta, która będzie narażona na działanie wilgoci.

Mozaika ceramiczna
Autor: ThinkstockPhotos Mozaika to idealny materiał wykończeniowy w przypadku profilowanych powierzchni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej