Brodzik posadzkowy. Zasady budowy brodzika posadzkowego. Jakie warunki muszą być spełnione?

2020-07-31 14:29
brodzik posadzkowy w łazience
Autor: gettyimages Woda lejąca się wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience

Brodzik posadzkowy wygląda w łazience bardzo efektownie. Przy budowie brodzika posadzkowego trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Nie chcemy przecież, żeby brodzik w posadzce zaczął szybko przeciekać. A to może być poważny problem.

Zalety brodzika posadzkowego

Coraz częściej tradycyjną kabinę prysznicową zastępuje się posadzką
z gresu i ścianami z glazury. To rozwiązanie jest wybierane zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych. Taki fragment posadzki łatwo jest utrzymać w czystości. Można też wtedy swobodnie decydować, gdzie zrobić natrysk, by jak najlepiej dopasować go do kształtu łazienki, i na przykład umieścić go we wnęce o nietypowych wymiarach. Łazienka z brodzikiem posadzkowym wydaje się większa i przestronniejsza niż ta z brodzikiem tradycyjnym. Poza tym ułatwia korzystanie z prysznica osobom niepełnosprawnym, dla których próg jest często barierą trudną do pokonania. Wcześniej trzeba jednak sprawdzić, czy są spełnione warunki pozwalające na jego budowę. Tylko prawidłowy montaż umożliwi bezawaryjne użytkowanie brodzika posadzkowego.

brodzik posadzkowy
Autor: gettyimages Dzięku zastosowaniu takiej samej posadzki pod natryskiem i w pozostałej części łazienki pomieszczenie wydaje się większe

Brodzik posadzkowy - miejsce na instalację odpływową

Budowa brodzika posadzkowego uda się wtedy, gdy instalacja odpływowa będzie umieszczona na tyle nisko, aby woda swobodnie odpływała z posadzki. W warstwach podłogowych musi się zmieścić wpust z syfonem, w stronę którego po posadzce ułożonej z 2-procentowym spadkiem będzie spływała woda. Taki zestaw ma co najmniej 70–90 mm wysokości. Wpust jest połączony z rurą odpływową (o średnicy 50 lub 75 mm) prowadzącą do pionu kanalizacyjnego. Rura odprowadzająca wodę musi mieć 1,5-procentowy spadek. Jeżeli brodzik będzie za bardzo oddalony od pionu, może się okazać, że aby odpowiednio ułożyć rurę, potrzebne będzie kolejne kilka centymetrów wysokości. Dlatego w nowo budowanych domach najlepiej jest wcześniej ustalić lokalizację podejścia kanalizacyjnego, czyli miejsca, gdzie będzie wyprowadzona rura odpływowa łącząca brodzik z pionem kanalizacyjnym. Powinno się to zrobić już na etapie budowania stropu bądź podłogi na gruncie. Rurę układa się wówczas w stropie lub jeśli jest cienki, a pod nim znajduje się pomieszczenie niemieszkalne – prowadzi się ją pod stropem.

W remontowanych łazienkach, aby zmieścić wpust z rurą odpływową,
trzeba czasami wkuć instalację w konstrukcję stropu. Przed taką ingerencją najlepiej zasięgnąć opinii konstruktora, który sprawdzi, czy nie spowoduje to osłabienia konstrukcji. Przed budową brodzika należy się też upewnić, czy w posadzce nie znajduje się ogrzewanie podłogowe. Jeżeli tam jest, jego układ trzeba będzie zmienić.

brodzik posadzkowy z odływem ściennym
Autor: Kessel Odpływ ścienny można łatwo wyczyścić. Chowa się go za przedścianką, za którą ukrywa się też pozostałe instalacje

Jak wybrać odpływ i syfon do brodzika posadzkowego?

Zalecana w normie minimalna wysokość potrzebna do zabudowania syfonu posadzkowego wynosi 5 cm. Wynika ona z tego, że musi być zapewnione zamknięcie słupa wody w syfonie. W przeciwnym razie gromadzona w nim woda będzie za szybko odparowywać i z kanalizacji będzie się wydobywać nieprzyjemny zapach. Zbyt płytki syfon na pewno będzie się też dużo częściej zapychał. Rodzaj baterii prysznicowej, deszczownicy lub panelu z hydromasażem ma wpływ na wymaganą przepustowość syfonu. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiedni odbiór wody zapobiegnie zalewaniu łazienki.
Im większa przepustowość syfonu, tym lepiej. Niestety, podczas użytkowania brodzika mydliny i włosy zmniejszają przepływ wody. Lepiej więc wybrać model o dużej przepustowości, który można łatwo oczyścić. Najpewniejszy będzie taki o przepustowości 0,8–1,0 l/s.

niski odpływ liniowy
Autor: Viega Przykład niskiego odpływu liniowego (wysokość korpusu od 67 mm)

Rynek oferuje wiele syfonów posadzkowych. Dobrze jest wybierać te
znanych i cenionych marek. Szczególnie warte polecenia są te mające w zestawie mankiety uszczelniające, dopasowane do ich kształtu. Ze względu na różną rozszerzalność cieplną stali nierdzewnej, z której jest zrobiona kratka ściekowa, oraz betonu stanowiącego podstawę brodzika montaż takiego kołnierza jest konieczny. Zrekompensuje on te naprężenia i prawidłowo uszczelni ich połączenie. Dostępne są również syfony bez kołnierza. Trzeba go wtedy dokupić lub wypełnić to połączenie matą uszczelniającą.

To, co widać na wierzchu posadzki to odpływ. Na rynku jest wiele modeli odpływów: liniowe, punktowe, w kształcie litery L oraz przyścienne. Liniowe mogą mieć różną długość, co w praktyce ma znaczenie bardziej estetyczne niż funkcjonalne. Za sprawny odbiór wody i tak odpowiada syfon. Dobrym rozwiązaniem jest takie dobranie długości listwy odpływowej, aby była o 10 cm krótsza od brodzika.

Ważne

Do syfonów montowanych w posadzce jest ograniczony dostęp – można je czyścić tylko od góry. W większości przypadków robi się to, wyciągając kratkę ściekową oraz rurkę zanurzoną w syfonie, usuwając z nich osadzone resztki, a następnie wypłukując kratkę i rurkę. Jeśli to nie pomoże, warto użyć środków czyszczących, które są dostępne w sklepach.Trzeba tylko zwrócić uwagę na to, aby nie były zbyt agresywne dla gumowych uszczelek syfonu.

Brodzik posadzkowy w nowym mieszkaniu

W nowo budowanych domach wielorodzinnych zazwyczaj na kilkunastocentymetrowej żelbetowej konstrukcji stropu znajduje się 5-centymetrowa warstwa styropianu, pełniącego funkcję izolacji akustycznej, oraz 5 cm wylewki betonowej. Najczęściej jest to zbyt mało, aby zmieścił się tam syfon o zalecanych wymiarach słupa wody. Nie zawsze też odpływ znajduje się w miejscu, w którym planujemy brodzik. Zwykle, aby zainstalować syfon z odpływem, potrzebna jest wysokość 12–15 cm, więc trzeba nieco podkuć strop.

Na rynku są też dostępne niższe syfony, jednak ich zastosowanie nie gwarantuje, że woda nie będzie się wylewać na podłogę. Najłatwiej jest zbudować brodzik posadzkowy w mieszkaniu na parterze. Podłoga ma tam grubszą warstwę styropianu i można swobodnie wstawić odpowiedni syfon.

brodzik posadzkowy
Autor: R. Kaflowski Wygląd brodzika w dużej mierze zależy od estetycznego obrobienia okolic wpustu. Tutaj spadek jest ukształtowany w kopertę, a wpust liniowy został zamaskowany fragmentem gresu naklejonego na ruszt za pomocą silikonu

Przygotowanie podłoża pod brodzik posadzkowy

Aby zamontować syfon do brodzika w wyznaczonym miejscu, wycina
się warstwy posadzkowe na odpowiednią wielkość. Następnie montuje
się wpust z syfonem. Osadza się go na głębokości uwzględniającej
konieczność zachowania 2-procentowego spadku w kierunku odpływu.
Oznacza to, że jeżeli brzeg wpustu jest w odległości 1 m od najdalszej
krawędzi posadzki, to musi być w stosunku do niej obniżony o 2 cm.
W zależności od tego, jak jest zbudowana kratka odpływowa, w obliczeniach czasami należy jeszcze uwzględnić grubość okładziny z płytek ceramicznych oraz kleju.

Jeżeli kratka ma rant, trzeba te wartości dodać, aby po wykończeniu
całość znajdowała się w jednej płaszczyźnie. Wpusty mają regulowane
nóżki, dzięki którym łatwo ustawia się je na odpowiednim poziomie.
Wokół syfonu, w usuniętej wcześniej części posadzki, uzupełnia się
styropian (należy użyć twardego styropianu przeznaczonego na posadzki i dachy), układa przekładkę technologiczną i zalewa to miejsce zaprawą, kształtując odpowiedni spadek. Najlepiej skorzystać z gotowej zaprawy posadzkowej – szybkosprawnej, bo zależy nam na czasie. Dzięki temu dalsze prace można prowadzić już po trzech dniach. Jeśli użyjemy tradycyjnego betonu, na wyschnięcie wylewki trzeba będzie czekać cztery tygodnie.

Spadki prawie zawsze kształtuje się w kopertę, by woda z całej płaszczyzny była jak najszybciej kierowana do odpływu. Tylko we wnękach, w których syfon liniowy jest montowany przy samej ścianie i jego szerokość jest równa szerokości wnęki, koperta nie jest potrzebna, wystarczy spadek w kierunku syfonu. Taki spadek w jednym kierunku trzeba wówczas uwzględnić również na płytkach ściennych najniższego rzędu, które na styku z podłogą muszą być przycięte pod kątem. Jeżeli spadek jest w kopertę, płytek ściennych nie musimy przycinać, gdyż znajdują się na tym samym poziomie. Z tak ukształtowanej powierzchni woda spływa szybciej niż z brodzika o spadku w jednym kierunku.

Brodzik posadzkowy - ważna hydroizolacja!

Po całkowitym wyschnięciu zaprawy trzeba starannie uszczelnić całą podłogę oraz ściany brodzika. Ze względu na ciągły kontakt tych miejsc z wodą najlepiej jest używać izolacji dwuskładnikowych. W taki sposób należy zabezpieczać ścianę i podłogę na szerokość co najmniej 50 cm od krawędzi brodzika oraz najlepiej do samego sufitu. Izolowanie rozpoczyna się od wklejenia kołnierza przy odpływie i taśm uszczelniających. Najpierw należy zamocować taśmę na styku posadzki oraz ściany, a następnie na wewnętrznych stykach ścian. W podobny sposób uszczelnia się baterię.

Następnie powierzchnię trzeba pokryć pierwszą warstwą hydroizolacji. Do jej nakładania należy użyć pędzla. Za pomocą tego narzędzia dokładnie wciera się hydroizolację w każde wgłębienie. Izolację trzeba nakładać ruchami okrężnymi. Gdy pierwsza warstwa jest już zupełnie sucha (czas schnięcia podaje producent, najczęściej wynosi kilka godzin), nanosi się drugą warstwę izolacji. Można to zrobić wałkiem. Niektórzy producenci izolacji płynnych oferują je w dwóch kolorach, co ułatwia pracę. Po położeniu drugiej warstwy wyraźnie widać, czy pierwsza została pokryta w 100%. Pozostałą część podłogi w łazience można uszczelnić jednoskładnikową folią w płynie.

brodzik posadzkowy wykończony mozaiką
Autor: R. Kuflowski Wpust w posadzce dobrze wygląda w otoczeniu okładziny z małych elementów. W miejscach, gdzie przecinają się płaszczyzny ze spadkiem, nie trzeba jej docinać
montaż syfonu w brodziku
Autor: R. Kaflowski W warstwie styropianu montuje się syfon, potem układa się warstwę zaprawy
Element brodzika (z XPS-u) z wyprofilowanym spadkiem
Autor: R. Kaflowski Element brodzika (z XPS-u) z wyprofilowanym spadkiem przykleja się do wyschniętego podłoża
hydroizolacja łazienki
Autor: R. Kaflowski Ściany łazienki uszczelnia się płynną hydroizilacją, na stykach gotowego brodzika z podłogą i ścianami przykleja się taśmę izolacyjną

Wykończenie brodzika posadzkowego

Na tak przygotowaną powierzchnię układa się płytki ceramiczne. Te w miejscu brodzika powinny się charakteryzować niską nasiąkliwością (mniej więcej 3%). Łatwość formowania spadków zależy od kształtu i wymiaru płytek. Spadki najłatwiej zrobić, układając mozaikę, bo nie trzeba jej docinać. Przy większych formatach należy utworzyć tzw. kopertę. Ostatni rząd płytek ściennych wkleja się po ułożeniu podłogi. Płytki ścienne powinny zachodzić na podłogowe. Mocuje się je do podłoża elastycznym klejem dobranym do rodzaju okładziny. Do fugowania okładzin ceramicznych w brodziku dobrze nadaje się fuga epoksydowa, odporna na zawilgocenie oraz bakterie i grzyby, a także fuga cementowa z molekułami srebra. Do powierzchni wykończonych mozaiką, z dużą liczbą spoin, lepiej jednak wybrać fugę epoksydową, ponieważ jest całkowicie szczelna. Niezwykle ważnym etapem pracy jest również uszczelnienie silikonem wewnętrznych krawędzi między posadzką a ścianą oraz przestrzeni wokół wpustu i baterii.

Zestaw brodzikowy posadzkowy

Na rynku są także dostępne gotowe elementy do budowy brodzików posadzkowych, które w znacznym stopniu ułatwiają montaż. Są wykonane z płyty budowlanej (XPS) wyprofilowanej w odpowiednie spadki oraz mają fabrycznie zamocowany syfon, co daje gwarancję szczelności układu.

Taki zestaw montuje się we wcześniej wybranej części posadzki, licując górną krawędź brodzika z poziomem podłogi. Następnie uszczelnia się krawędzie brodzika taśmą dołączoną do zestawu. Dalsze etapy, czyli zrobienie hydroizolacji oraz wykończenie posadzki, wykonuje się tak samo jak podczas tradycyjnego formowania brodzika. Gotowe brodziki posadzkowe mogą mieć różne kształty i wymiary. Oferowane są zestawy zarówno z odpływem liniowym, jak i punktowym.

brodzik posadzkowy wykończony płytkami
Autor: R. Kaflowski Na posadzce i ścianach układa się okładzinę ceramiczną, kształtując spadek z kopertą w kierunku odpływu liniowego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej