Czym jest sztuka budowlana? Ważne pojęcie przy realizacji każdej inwestycji

2021-02-16 16:50
budownictwo ludzie sztuka budowlana
Autor: GettyImages

„Sztuka budowlana” to pojęcie często pojawiające się w rozmowach i opracowaniach o budownictwie. Co oznacza „sztuka budowlana"? Czy pojęcie to jest zdefiniowane i osadzone w prawie?

Pojęcie „sztuki budowlanej” jest w powszechnym użyciu, od razu wiadomo o co chodzi, chociaż w tzw. literaturze przedmiotu czy aktach prawnych nie znajdziemy jej definicji.

Sztuka budowlana, czyli pojęcie bez granic dla profesjonalizmu

Sztukę budowlaną najlepiej określi termin „sztuka” z zasobem treści nadanym mu już w starożytności. Sztuką nazywano wówczas umiejętności wynikające ze znajomości określonych reguł i postępowanie zgodnie z nimi. Najwięcej z nich wcale nie dotyczyło malarstwa i rzeźby, ale przede wszystkim wielu zawodów rzemieślniczych, do których obok krawców czy garncarzy zaliczano także budowniczych. Wiadomo, zasób reguł i umiejętności oznaczających sztukę zmieniał się i zmienia do dzisiaj.

Chociaż termin „sztuka budowlana” nie ma urzędowej czy prawnej definicji, często występuje w opiniach rzeczoznawców sądowych (np. „materiał dowodowy wskazuje na wykonanie robót budowlanych zgodnie z przepisami i sztuką budowlaną”) i w umowach o roboty budowlane (np. „wykonawca zobowiązuje się do wykonania robót zgodnie ze sztuką budowlaną”).

„Sztuka budowlana” w obecnym rozumieniu to wszelkie roboty budowlane i czynności wykonywane na budowie zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi normami i warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać obiekty, zasadami wiedzy technicznej stosowanymi w budownictwie.

Reasumując – pojęcie „sztuka budowlana” jest kwintesencją szeroko pojętego profesjonalizmu w budownictwie, zamyka w dwóch słowach ogromy zasób wiedzy i doświadczenia potrzebnego w procesie inwestycyjnym obiektu budowlanego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej