Domy modułowe robią furorę w Norwegii. Kiedy w domach modułowych zamieszkają Polacy?

2018-09-27 13:54
Unihouse w Norwegii
Autor: Unihouse Budynki modułowe firmy Unihouse na osiedlu Kaldnes Brygge w norweskim miasteczku Tønsberg.

Mieszkania w domach modułowych z drewna po 3 tys. zł za m² oferuje firma Unihouse z Bielska Podlaskiego. Do tej pory nie było na nie chętnych, bo deweloperom bardziej się opłacało budować mieszkania w technologii tradycyjnej. W tym roku sytuacja się zmieniła, bo poszły w górę ceny materiałów budowlanych i robocizny. Czy w budownictwie mieszkaniowym drewniane moduły zaczęły konkurować z cegłą i betonem komórkowym?

Szef rady nadzorczej spółki Unibep Jan Mikołuszko przekonuje, że tak. Oddział Unibepu - Unihouse jest jednym z największych producentów drewnianych wielorodzinnych domów modułowych. W maju 2018 r. firma uruchomiła w swojej Fabryce Domów Modułowych nową halę produkcyjną. Jednak dopiero teraz Unihouse zaczął promować je w kraju. Wcześniej firma tego nie robiła, bo – jak przyznaje prezes Mikołuszko – nie były one atrakcyjne cenowo dla polskich inwestorów.

Chętnie kupowano je natomiast w Norwegii, gdzie Unihouse ma już na swoim koncie przeszło 2,2 tys. mieszkań oddanych do użytkowania. W Polsce z modułów drewnianych Unihouse powstał jedynie hotel, ale firma liczy, że budownictwem modułowym zainteresują się nie tylko deweloperzy, ale i gminy budujące czynszówki w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”.

– Szczególnie teraz, gdy ceny usług budowlanych mocno wzrosły, uważamy, że nasze domy modułowe są już porównywalne cenowo do kosztów budowy w technologii tradycyjnej – mówi dyrektor Unihouse Roman Jakubowski. I dodaje, że dodatkową korzyścią jest o blisko połowę krótszy czas realizacji domów modułowych w porównaniu do budownictwa tradycyjnego, co wpływa znacząco na koszty finansowania i realizacji każdej inwestycji.

Dom modułowy na targach Building Industry Solutions

W podwarszawskim Nadarzynie Unihouse zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce swoje dwa moduły: pierwszy służy do budowy budynków wielorodzinnych, zaś drugi to moduł hotelowy, który może też służyć do budowy akademików.

Unibep - targi Building Industry Solutions
Autor: Unibep Firma Unibep pokazała na targach Building Industry Solutions swoje moduły mieszkalne.

Jan Mikołuszko poinformował w czasie zorganizowanej na targach konferencji, że firma przygotowała projekt domów modułowych, które spełniają wytyczne spółki BGK Nieruchomości dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych realizowanych w ramach programu „Mieszkanie Plus”.

Z prezentacji Unihouse wynika, że koszt realizacji tego domu modułowego w stanie deweloperskim wynosi ok. 3 tys. zł w przeliczeniu na m² powierzchni użytkowej mieszkań (plus VAT). W stanie wykończonym cena wynosi, w zależności od standardu wykończenia, od 3,3 tys. zł za metr (plus VAT).

Unihouse - budynek w programie Mieszkanie Plus
Autor: Unihouse Taki budynek firma Unihouse zgłosiła do konkursu BGK Nieruchomości na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej w programie "Mieszkanie Plus"..

Kalkulacja dotyczy budynku czterokondygnacyjnego o klasyfikacji ogniowej konstrukcji: R60. W budynku nie ma windy, piwnic i garażu podziemnego. Koszt nie obejmuje również ewentualnej wymiany gruntu i przyłączenia mediów z uwagi na nieznane lokalizacje inwestycji. Koszty transportu założono dla lokalizacji inwestycji w odległości do 450 km od Bielska Podlaskiego. Elewacja wykonana jest w technologii tzw. „lekkiej mokrej” z elementy ozdobnymi z drewna, metalu i innych materiałów.

W firmie zapewniają, że produkcja modułów mieszkalnych w technologii szkieletu drewnianego w większości przebiega w fabryce domów, jak nazywa się zakłady produkujące elementy prefabrykowane, z których składane są domy. Jeśli tylko projekt na to pozwala, to w całości wykończone moduły, wraz z parkietami, instalacjami, meblami, płytkami w łazienkach, wyposażeniem AGD itp., transportowane są na plac budowy. Tam montowany jest cały budynek. Po dokończeniu prac wykończeniowych oraz po scaleniu i testowaniu instalacji technicznych, budynek jest gotowy do zamieszkania. Zwykle trwa to od 3 do 6 miesięcy.

Domy modułowe według nowych standardów energetycznych

W czasie targowej konferencji Jakubowski pochwalił się, że w norweskim Miljobyen firma zdobywała doświadczenie w budowie pasywnych budynków.

Unihouse w Norwegii
Autor: Unihouse Budynki modułowe firmy Unihouse na osiedlu Miljøbyen w norweskim Trondheim mają standard domów pasywnych..

– Po 2020 r. wszystkie budowane budynki będą musiały być budynkami pasywnymi. A my będziemy na to gotowi, gdyż wiemy jak to robić – opowiada dyrektor Unihouse.

Ponadto ten producent domów modułowych buduje zeroenergetyczny budynek na potrzeby badawcze.

– Stanie niedaleko naszego biura. W tym budynku będziemy testować różne rozwiązania – dodaje Roman Jakubowski.

Dodajmy, że wchodząca w składy Grupy Unibep spółka deweloperska Unidevelopment buduje właśnie w Bielsku Podlaskim pierwsze w Polsce wielorodzinne domy prefabrykowane z drewna. Są to dwa czterokondygnacyjne bloki z modułów drewnianych, w których będzie 48 mieszkań.

Unidevelopment stawia budynki modułowe
Autor: Unidevelopment Unidevelopment z Grupy Unibep stawia na budynki modułowe z drewna. Pierwsze powstają w Bielsku Podlaskim.

– Każdy się będzie mógł przekonać, że domy modułowe są ładne i ekonomiczne. Musimy też obalić wszystkie mity związane z budownictwem drewnianym – mówi dyr. Jakubowski.

Unihouse obala mity dotyczące budynków modułowych z drewna

Kierownik działu badań i rozwoju w Unihouse Marta Nazarczuk przyznaje, że wokół budownictwa drewnianego narosło wiele nieprawdziwych mitów. Np. nie jest prawdą, że z drewna można zbudować jedynie domek jednorodzinny.

– Drewno jest bardzo dobrym materiałem konstrukcyjnym, z którego możemy zbudować kilkukondygnacyjne budynki wielorodzinne, przypominające bloki mieszkalne zrealizowane w technologii tradycyjnej – mówi Marta Nazarczuk. I dodaje, że jest to efekt ogromnego postępu technologicznego. Według tej specjalistki nieprawdziwy jest również mit, że budynki drewniane są łatwopalne, albo, że są kiepskie pod względem akustycznym czy podatne na pleśń i zawilgocenie.

Profesor Jarosław Szewczyk z wydziału architektury Politechniki Białostockiej potwierdza, że dzięki postępowi technologicznemu na świecie wróciła moda na budownictwo drewniane.

– Tę modę kreują najlepsi światowi architekci, zwłaszcza japońscy. Jej wyrazem są projekty drewnianych wysokościowców – opowiada prof. Szewczyk. Np. najwyższy budynek z drewna powstaje obecnie w Norwegii.

Według prof. Szewczyka, budownictwo prefabrykowane może stać się przyszłością budownictwa.

- Z modułów buduje armia amerykańska. Z modułów lub drewnianych prefabrykatów stawiana są sieciowe sklepy wielkopowierzchniowe. Na Zachodzie w technologiach modułowych budowane są domy spokojnej starości, akademiki, a coraz częściej także domy wielorodzinne. To o czymś świadczy – dodaje architekt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej