Najwyższy budynek z drewna powstaje w Norwegii. Najnowsze zdjęcia z budowy

2018-09-28 16:37
Wieżowiec z drewna Mjøstårnet w norweskim Brumunddal
Autor: Jens Haugen/Anti Dobiega końca budowa najwyższego budynku z drewna na świecie Mjøstårnetw norweskim Brumunddal. Wieżowiec, który ma 85,4 m wysokości, będzie gotowy na początku 2019 r.

Czy z drewna można budować wysokie budynki? Norweska firma Moelven Limtre, która jest producentem drewnianych elementów konstrukcyjnych chce udowodnić, że mogą to być nawet… drapacze chmur. Najwyższy budynek z drewna na świecie Mjøstårnet powstaje w małym norweskim miasteczku Brumunddal.

Norwescy budowniczowie chcą obalić mit, że drewno nie nadaje się do wysokich budynków. Rune Abrahamsen z Moelven Limtre twierdzi, że możliwe jest zbudowanie z drewna nawet 150-metrowego wieżowca. Dla porównania gdyńskie Sea Towers mają 142 metry. Problem w tym, jak przekonać inwestorów, że drewno ma nie tylko dobre właściwości nośne, ale też nie stanowi zagrożenia pożarowego. Powstający w Brumunddal wieżowiec Mjøstårnet (położony nad największym w Norwegii jeziorem Mjøsa) ma rozwiać tego typu obawy.

Wieżowiec z drewna Mjøstårnet
Autor: Moelven Limtre Najwyższy budynek z drewna na świecie Mjøstårnet ma być gotowy w marcu 2019 r.

Zaprojektowany przez pracownię Voll Arkitekter 18-kondyngnacyjny budynek pierwotnie miał mieć 81 metrów wysokości. Jednak w trakcie budowy "dołożono" jeszcze ponad 4 metry. W efekcie budynek mierzy 85,4 metra. Rune Abrahamsen opowiada, że podwyższona została konstrukcja pergoli. Aby to osiągnąć belki zaokrąglono, aby zmniejszyć obciążenie wiatrem. Pierwotnie miały być prostokątne.

Jak twierdzą w Moelven Limtre, która dostarczy m.in. belki z drewna klejonego,  Mjøstårnet będzie najwyższym budynkiem z drewna ma świecie. Inwestor – AB Invest – umieści w nim apartamenty, hotel, biura, restauracje i pomieszczenia ogólnodostępne. Ponadto będzie tu hala pływacka.

Najwyższy budynek z drewna wytrzyma wiatr i ogień

Rune Abrahamsen zwraca uwagę, że po zakończeniu budowy w marcu 2019 r. Mjøstårnet spełni bardzo surowe wymagania dotyczące kołysania się konstrukcji. A dodajmy, że wysokie drewniane budynki kołyszą się nieco bardziej niż ze stali i betonu ze względu na znacznie mniejszą wagę.

– Dotyczy to w szczególności wąskiego budynku, takiego jak Mjøstårnet o szerokości zaledwie 16 metrów. Z tego powodu stosujemy płyty betonowe na najwyższe siedem pięter. Kołysanie przy silnym wietrze zostało obliczone na ok. 14 centymetrów na górze. Większa waga w kierunku góry sprawi, że kołysanie będzie wolniejsze, co zapobiegnie „chorobie morskiej” wśród mieszkańców – wyjaśnia Abrahamsen.

Wieżowiec z drewna Mjøstårnet
Autor: Moelven Limtre W Moelven Limtre zapewniają, że drewno ma nie tylko dobre właściwości nośne, ale też nie stanowi zagrożenia pożarowego.

– Doświadczenie kołysania jest indywidualne. Międzynarodowy standard kołysania w budynkach zaleca jednak, aby tylko 2% zauważyło ruch w przypadku burzy – dodaje Magne Aanstad Bjertnæs z firmy konsultingowej Sweco, która wykonała dla Moelven projekt konstrukcji nośnej. Bjertnæs przyznaje, że bezpieczeństwo przeciwpożarowe tradycyjnie było głównym zarzutem wobec wieżowców z drewna, ale i ten problem został rozwiązany, co wykazała próba ogniowa.

Norwegia bedzie miała najwyższy budynek z drewna na świecie?

Abrahamsen opowiada, że Mjøstårnet zdetronizuje 51-metrowy budynek mieszkalny „Treet” w Bergen, który – jak twierdzi – jest obecnie najwyższym na świecie budynkiem z drewna. Jednak nie tylko Norwegowie dostrzegli zalety drewna jako materiału konstrukcyjnego. Wieżowce z wykorzystaniem drewna budują także Austriacy (24-piętrowa HoHo Tower w Wiedniu ma mieć 84 metry) oraz Kanadyjczycy (otwarty w 2017 r. akademik Brock Commons w Vancouver ma 53 metry). Rune Abrahamsen liczy, że jeszcze w 2018 r. pojawi się definicji budynku z drewna, która nie obejmie obu tych budynków, bo do ich budowy wykorzystano także beton. HoHo Tower i Brock Commons znalazłyby się wtedy w grupie drewnianych budynków hybrydowych.

– Oba te projekty są jednak znakomitymi przykładami tego, w jaki sposób można osiągnąć znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez łączenie materiałów – dodaje Abrahamsen.

Dodajmy, że w Polsce budownictwo drewniane ma rozwijać spółka Polskie Domy Drewniane. Sejm już pracuje nad ustawą w tej sprawie. Spółka ma nie tylko zajmować się budową domów drewnianych, ale także uruchomieć nowoczesną linię technologicznej produkcji drewna konstrukcyjnego.

Sonda
Czy państwowa spółka Polskie Domy Drewniane jest potrzebna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej