Polskie Domy Drewniane. Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji pierwszego w Polsce osiedla z drewna

2021-09-23 15:12
Polskie Domy Drewniane
Autor: Chmielewski + Partners Osiedle Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej będzie pierwszym tej skali założeniem w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego zrealizowanym w Polsce

Spółka Polskie Domy Drewniane to spółka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (99% akcji) i Banku Ochrony Środowiska (1%). Jej zadaniem jest m.in. komercyjna budowa domów drewnianych, ale również w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła właśnie wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Kto zwyciężył?

Spis treści

 1. Wyniki konkursu architektonicznego na budowę osiedla z drewna
 2. Polskie Domy Drewniane - w Łodzi ruszyła budowa
 3. Polskie Domy Drewniane kupiły grunt w Pułtusku
 4. Polskie Domy Drewniane - inwestycja w Choroszczy
 5. Polskie Domy Drewniane inwestują w Środzie Śląskiej
 6. Polskie Domy Drewniane w ustawie
 7. Dlaczego budownictwo drewniane?
 8. Technologie budowy domów z wykorzystaniem konstrukcji drewnianych
 9. Najważniejsze zalety technologii drewnianych
 10. Czy Polskie Domy Drewniane znajdą chętnych?
 11. Czy w Polsce rozwinie się budownictwo drewniane? Weź udział w sondzie

Przypomnijmy, że sierpniu 2020 roku Polskie Domy Drewniane rozpoczęły poszukiwania generalnych wykonawców dwóch osiedli mieszkaniowych w formule „zaprojektuj i buduj”. Każda z inwestycji zakłada budowę maksymalnie 11 budynków o powierzchni 120-240 m² z sieciami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz terenami zewnętrznymi. Termin wykonania to 12 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę do oddania lokali w standardzie deweloperskim.

Konserwujemy dom z drewna. Jakie preparaty?

Wyniki konkursu architektonicznego na budowę osiedla z drewna

17 maja 2021 wystartował konkurs dla pracowni architektonicznych na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Zadaniem uczestników było opracowanie projektu w oparciu o drewno, z uwzględnieniem aspektów ekologii, zrównoważonej energii oraz użyteczności i wygody mieszkańców.

Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners. Jak czytamy w informacji prasowej -  "Projekt biura Chmielewski + Partners spełniał wszystkie założenia konkursowe, oddawał ideę nowoczesnego, zrównoważonego i ekologicznego osiedla oraz w optymalny sposób wykorzystywał przewagę technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Dodatkowo, cechował się integracją środowiska naturalnego z zabudową tkanki miejskiej, tworząc rekreacyjny bulwar nad okresowym ciekiem wodnym oraz zielone kwartały."

Architekci zaprojektowali 51 budynków z mieszkaniami o powierzchni od 30 do 90 m². Poszczególne domy będą spięte łącznikami, w których zaplanowano sklepy i zjazdy do garaży podziemnych. Zaplanowano również dwa miejskie place, skatepark, siłownię dla osób starszych, amfiteatr i sad.

Osiedle Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej dysponować będzie też trzema rodzajami parkingów: zewnętrznymi – ulokowanymi wzdłuż ulic, podziemnymi – pod budynkami mieszkalnymi oraz wolno stojącymi, zaprojektowanymi przy budynkach punktowo rozmieszczonych na terenie inwestycji. Wszystkie pomieścić mają blisko 2000 samochodów. Do budowy obiektów zaproponowano wykorzystanie systemu modułowej konstrukcji drewnianej z elementami żelbetowymi i stalowymi. Elewacje mają być tynkowane, ale loggie wykończone zostaną sosnowymi deskami. 

Polskie Domy Drewniane
Autor: Chmielewski + Partners
Polskie Domy Drewniane
Autor: Chmielewski + Partners Wizualizacja osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej

Polskie Domy Drewniane - w Łodzi ruszyła budowa

9 grudnia 2020 ruszyła budowa domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, których  generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm RISER i RISER.domy.

Aktualnie trwa montaż budynków w technologii Wood Core House, czyli opatentowanym systemie budowania modułowych, drewnianych konstrukcji szkieletowych, stworzony dla nowoczesnego i ekologicznego budownictwa. System został najpierw skrupulatnie przeliczony, zaprojektowany a następnie poddany badaniom i testom pod okiem dr inż. Janusza Brola w Katedrze Inżynierii Budownictwa na Politechnice Śląskiej. Wyniki potwierdzają trwałość i wytrzymałość technologii.

Osiedle zaprojektowane jest z wykorzystaniem materiałów ekologicznych. Konstrukcja budynków jest drewniana, wykonana ze ścian w technologii panelowej, wypełnionych wełną mineralną. W lokalach mieszkalnych zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Domy zaprojektowane są zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które obowiązują od 2021 roku. Zastosowanie takich rozwiązań daje gwarancję na to, że przyszli mieszkańcy będą żyć w zdrowych, bezpiecznych i trwałych budynkach na miarę XXI wieku.

W Łodzi w zabudowie jednorodzinnej powstanie 11 lokali z 14 miejscami parkingowymi. Wyzwaniem dla wykonawcy jest krótki termin realizacji tej inwestycji – pół roku na wybudowanie osiedla w stanie deweloperskim wraz z całą infrastrukturą. Konstrukcje drewniane dostarczy Wood Core House – polska firma zajmująca się produkcją konstrukcji szkieletowych w autorskiej i zgłoszonej do opatentowania technologii, którą rozwija dzięki środkom z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zakończenie prac w Łodzi planowane jest na ostatni kwartał 2021.

Symboliczne wbicie łopaty to dla nas ważny moment. Oficjalnie rozpoczynamy naszą pierwszą inwestycję i to z przekonaniem, że jest ona w rękach profesjonalistów. Technologia, na którą stawiamy, czyli modułowy system producenta Wood Core House to gwarancja trwałych, bezpiecznych i energooszczędnych domów. Zgodnie z harmonogramem budowa zastanie zakończona w ostatnim kwartale 2021 roku i mam nadzieję, że również wtedy klucze trafią do rąk pierwszych mieszkańców. Już w niedługim czasie planujemy rozpoczęcie kolejnych inwestycji. Stale też powiększamy nasz bank ziemi – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Polskie Domy Drewniane kupiły grunt w Pułtusku

Inwestycja powstanie przy ul. Granicznej na działce o łącznej powierzchni 23 109 m². Powstanie tam ok. 72 lokali mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej. Wszystkie budynki w tych inwestycjach powstaną w oparciu o prefabrykowane konstrukcje drewniane, dzięki czemu będą ekologiczne, przyjazne dla mieszkańców i tańsze w eksploatacji.

Polskie Domy Drewniane - inwestycja w Choroszczy

Przedstawiciele Polskich Domów Drewnianych oraz generalnego wykonawcy Unihouse 3 marca 2021 symbolicznie wbili szpadel na inwestycji w Choroszczy przy ul. Rybackiej. Aktualnie na terenie budowy trwają prace przygotowawcze pod płyty fundamentowe. Następnie w fabryce, generalny wykonawca zajmie się budową domów w technologii szkieletu drewnianego. Dzięki zastosowaniu prefabrykacji czas budowy skróci się o połowę. Zakończenie budowy planowane jest w czwartym kwartale 2021 roku.

W mieście ma powstać 10 budynków dwukondygnacyjnych w zabudowie jednorodzinnej bliźniaczej oraz jeden budynek usługowy, również dwukondygnacyjny. Budynki w Choroszczy, o podwyższonym standardzie energetycznym obowiązującym od ‪01 stycznia 2021 będą wyposażone m.in. w rekuperatory z odzyskiem ciepła.

Polskie Domy Drewniane inwestują w Środzie Śląskiej

Polskie Domy Drewniane zakupiły też grunt w Środzie Śląskiej o powierzchni 157 tys. m2 przy ul. Gen. W. Sikorskiego. Powstanie tam osiedle mieszkaniowe w zabudowie wielorodzinnej. To początek tworzenia, zgodnie z planami władz miasta, nowej dzielnicy, w której mieszkania znajdą zarówno mieszkańcy Środy Śląskiej, jak również osoby z Wrocławia, szukające przyjaznego miejsca do życia.

Zgodnie z planem na zakupionym terenie powstanie osiedle składające się z ok. 27 budynków 4-kondygnacjach, z ok. 800 lokalami mieszkalnymi (ok. 40 tys. m² pow. użytkowej). Mieszkania będą miały różną wielkość, o tym zadecyduje wcześniejsza analiza potrzeb lokalnej społeczności. Budynki mieszkalne, jak i zaplanowane punkty usługowe, zostaną zaprojektowane i wykonane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego (80% prac związanych z powstawaniem budynku będzie wykonana w kontrolowanych warunkach w wyspecjalizowanych fabrykach).

Jak podaje spółka Polskie Domy Drewniane, naturalne właściwości drewna pozwalają w perspektywie długoterminowej zyskać na niższych kosztach eksploatacyjnych, w tym kosztach ogrzewania, na poziomie ok. 10% w porównaniu do tradycyjnej technologii. Montaż pierwszych budynków w Środzie Śląskiej planowany jest na pierwszą połowę 2022 roku. 

Polskie Domy Drewniane w ustawie

Polskie Domy Drewniane Spółka Akcyjna – tak nazywa się nowy rozdział w Prawie ochrony środowiska, którego nowelizacja weszła w życie 11 września 2018. Według ustawy spółka ma promować domy drewniane i pełnić funkcję inwestora rozwijającego budownictwo drewniane.

Kapitał zakładowy spółki Polskie Domy Drewniane – co najmniej 50 mln zł – będzie pokrywany zarówno poprzez wniesienie wkładów pieniężnych jak i niepieniężnych. Spółka może nabywać grunty pod drewniane budownictwo mieszkaniowe (NFOŚiGW ma włożyć w to przedsięwzięcie w najbliższych 6 latach przeszło 1,7 mld zł).

W ustawie zapisano znacznie szerszy zakres działalności państwowej spółki Polskie Domy Drewniane. Ma też „przeprowadzać remonty lub przebudowę budynków mieszkalnych, pozyskiwać lub tworzyć nowe rozwiązania technologiczne w zakresie przetwarzania drewna, nabywać i przetwarzać surowiec drzewny, a także nabywać i sprzedawać produkty drzewne, prowadzić inną działalność związaną z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą".

W NFOŚiGW dowiedzieliśmy się, że jedną z pierwszych inwestycji spółki Polskie Domy Drewniane ma być uruchomienie nowoczesnej linii technologicznej produkcji drewna konstrukcyjnego. Dzięki temu miałyby spaść koszty budowy domów drewnianych, a w efekcie – ich ceny.

Jednak podstawowym przedmiotem działalności spółki jest „energooszczędne budownictwo drewniane obejmujące budowę budynków mieszkalnych, zarządzanie tymi budynkami oraz wynajmowanie budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych z możliwością ich sprzedaży”.

Dlaczego budownictwo drewniane?

Ministerstwo Środowiska przekonuje, że budynki o konstrukcji drewnianej mają wiele zalet. Resort wymienia m.in. krótki czas budowy (domu wielorodzinnego – 4,5-5 miesięcy, domu jednorodzinnego – 3 miesiące), energooszczędność (zużycie energii cieplnej – 35%-40%, a przy maksymalnym wykorzystaniu OZE – możliwość osiągnięcia parametrów 18-20% zużycia energii cieplnej), niskie koszty zużycia energii, mały ciężar konstrukcji (w stosunku do tradycyjnego budownictwa murowanego budynki są lżejsze o 60 %), co umożliwia budowanie na gruntach słabonośnych.

To dlatego założycielami spółki będą NFOŚiGW i BOŚ. Jednym z ich statutowych zadań jest bowiem wspieranie finansowe przedsięwzięć proekologicznych i energooszczędnych. Najprawdopodobniej BOŚ będzie kredytował inwestycje, a dzięki dopłacie z NFOŚiGW, finansowanie będzie tańsze od komercyjnego.

Ministerstwo Środowiska zwraca też uwagę, że w Europie Zachodniej rośnie odsetek domów drewnianych w stosunku do tradycyjnego budownictwa murowanego. Np. w Wielkiej Brytanii co czwarty nowy dom ma konstrukcję drewnianą. Udział prefabrykowanych domów w niemieckim i austriackim rynku wynosi już odpowiednio ok. 20% i 35%.

Technologie budowy domów z wykorzystaniem konstrukcji drewnianych

Budynki drewniane mogą być budowane w różnych konstrukcjach. Dzisiaj najbardziej popularną i opłacalną technologią do wznoszenia budynków wielokondygnacyjnych są konstrukcje szkieletowe, prefabrykowane.  

 1. Konstrukcja szkieletowa

Drewniane budownictwo szkieletowe polega na zbudowaniu drewnianego szkieletu pełniącego rolę konstrukcyjną. Przygotowywany jest on z drewna litego lub modyfikowanego. Prawidłowo przygotowany szkielet pozwala na zachowanie odpowiedniej sztywności konstrukcji, tak aby była ona w stanie przenosić obciążenia np. dachu czy kolejnej kondygnacji. Następnie szkielet może zostać wypełniony materiałami tj. paroizolacją, izolacją cieplną oraz wiatroizolacją. Odpowiednio przygotowana przegroda cechuje się wysoką ognioodpornością, dźwiękochłonnością i odpowiednią przewodnością cieplną, która wpływa m.in. energooszczędność budynku.

      2. Budynki prefabrykowane

Dzisiejsze budownictwo drewniane wykorzystuje bardzo zaawansowane technologie, które umożliwiają zbudowanie budynku w stanie surowym, nawet w ciągu kilku dni. W tym celu stosuje się prefabrykację. To znaczy, że przygotowywane w fabryce gotowe elementy ścienne i stropowe w formie pojedynczych paneli wyposażonych w okna i drzwi zewnętrzne są dowożone na plac budowy i tam składane. Budownictwo modułowe jest to wyższy stopień prefabrykacji. Gotowe budynki lub ich części zwożone są na budowę, dzięki czemu czas budowy skracany jest do minimum.

Najważniejsze zalety technologii drewnianych

 • Energooszczędność – doskonała izolacyjność cieplna, uzyskana niskim kosztem, niższe rachunki za energię.
 • Krótki czas budowy – budowa domu z uprzednio przygotowanych elementów prefabrykowanych może trwać kilka dni.
 • Brak sezonowości – proces budowy domu drewnianego można realizować niezależnie od pory roku, także zimą.
 • Mały ciężar konstrukcji – dom można wybudować w trudnych warunkach gruntowych i hydrologicznych.
 • Niewielka grubość ścian zewnętrznych – pozwala zwiększyć powierzchnię użytkową budynku o około 10% w porównaniu do budynku murowanego, o tej samej powierzchni zabudowy.
 • Łatwość przebudowy i modernizacji – konstrukcja umożliwia łatwą i szybką przebudowę, rozbudowę czy modernizację budynku.
 • Zdrowy mikroklimat – drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności powietrza wewnątrz domu, a tym samym stwarza wyjątkowy, przyjazny człowiekowi mikroklimat.
 • Trwałość i wytrzymałość konstrukcji – użyte do budowy drewno konstrukcyjne jest niezwykle wytrzymałe, a poddane odpowiedniej obróbce mechanicznej i chemicznej zyskuje dobrą odporność ogniową i długo opiera się procesom starzenia.
 • Izolacyjność akustyczna/cisza – przegrody zewnętrzne budynku wypełnione odpowiednim materiałem izolacyjnym posiadają doskonałą izolacyjność akustyczną.

Czy Polskie Domy Drewniane znajdą chętnych?

Problem w tym, że w naszym kraju powstają obecnie niemal wyłącznie domy murowane.

Technologie budowy domów najczęściej wybierane przez Polaków*
tradycyjna udoskonalona domy drewniane
2013 70 213 340
2014 65 201 405
2015 67 779 338
2016 66 090 362
2017 69 246 450
*domy oddane do użytku przez inwestorów indywidualnych
Źródło: GUS

Ministerstwo Środowiska twierdzi jednak, że budownictwo drewniane ma przyszłość. W wykonanym w 2017 r. na zlecenie resortu badaniu świadomości ekologicznej Polaków („Budownictwo drewniane”) aż 54% respondentów planujących zakup lub budowę domu bądź mieszkania zadeklarowało chęć zamieszkania w całorocznym domu z drewna. Tymczasem z naszej sondy wynika, że technologię drewnianą preferuje 36% naszych czytelników. Mimo to przeszło połowa z nich uważa, że w Polsce budownictwo drewniane ma przyszłość. Co ciekawe, 6 na 10 czytelników uznało, że spółka Polskie Domy Drewniane nie jest potrzebna.   

Czy w Polsce rozwinie się budownictwo drewniane? Weź udział w sondzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej