Dom z drewna. Jeśli dom z drewna, to jaki?

2018-06-28 16:03
dom z bali drewnianych
Autor: Andrzej T. Papliński Wśród osób deklarujących zamiar budowy domu z drewna większość zainteresowana jest technologią szkieletową

Budowę domu z drewna deklaruje 15% potencjalnych inwestorów. W jakiej technologii będzie on wzniesiony? O jakiej powierzchni? Czy będzie to dom z drewna zbudowany w oparciu o projekt gotowy, czy też indywidualny, zamówiony u architekta?

Jaki dom z drewna?

Wśród osób deklarujących zamiar budowy domu z drewna w ankiecie Oferteo.pl zdecydowana wiekszość zainteresowana jest technologią szkieletową. Co czwarty planujący budowę domu drewnianego użytkownik Oferteo.pl, serwisu łączącego w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z ich dostawcami, był natomiast zainteresowany wybudowaniem domu z bali.

dom drewniany technologia budowy
Autor: Oferteo.pl Dom z drewna - technologia budowy

Nieco ponad połowa respondentów wskazała, że chce wybudować dom z drewna według indywidualnie przygotowanego projektu, a blisko połowa, że skorzysta z projektu gotowego.

projet gotowy czy indywidualny
Autor: Oferteo.pl Dom z drewna - według projektu gotowego czy zamówiony u architekta

Osoby zainteresowane budową domu z drewna chciałyby, aby jego powierzchnia użytkowa wyniosła od 100 do 150 m² (44%), a 43% wskazało powierzchnię do 100 m². 6% badanych zamierza wybudować dom większy niż 200 m².

33% badanych wykazuje chęć budowy domu do stanu „pod klucz”, a 32% do stanu deweloperskiego. Stan surowy zamknięty wybrało 28% respondentów, a stan surowy otwarty – 7%.

Aż 90% przyszłych inwestorów chce, aby ich dom z drewna nie był podpiwniczony.

Najpopularniejszym pokryciem dachu domu z drewna jest blachodachówka, na którą wskazało 56% respondentów. Dachówkę ceramiczną wybrało 20% badanych, po 7% wskazało na dachówkę cementową i blachę, a po 4% – karpiówkę i gont.

Dodajmy, że budownictwo drewniane ma promować państwowa spółka Polskie Domy Drewniane. W Sejmie trwają prace nad ustawą w tej sprawie.

Sonda
Czy państwowa spółka Polskie Domy Drewniane jest potrzebna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej