Dom z drewna. Jeśli dom z drewna, to jaki?

2018-06-28 16:03
dom z bali drewnianych
Autor: Andrzej T. Papliński Wśród osób deklarujących zamiar budowy domu z drewna większość zainteresowana jest technologią szkieletową

Budowę domu z drewna deklaruje 15% potencjalnych inwestorów. W jakiej technologii będzie on wzniesiony? O jakiej powierzchni? Czy będzie to dom z drewna zbudowany w oparciu o projekt gotowy, czy też indywidualny, zamówiony u architekta?

Jaki dom z drewna?

Wśród osób deklarujących zamiar budowy domu z drewna w ankiecie Oferteo.pl zdecydowana wiekszość zainteresowana jest technologią szkieletową. Co czwarty planujący budowę domu drewnianego użytkownik Oferteo.pl, serwisu łączącego w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z ich dostawcami, był natomiast zainteresowany wybudowaniem domu z bali.

dom drewniany technologia budowy
Autor: Oferteo.pl Dom z drewna - technologia budowy

Nieco ponad połowa respondentów wskazała, że chce wybudować dom z drewna według indywidualnie przygotowanego projektu, a blisko połowa, że skorzysta z projektu gotowego.

projet gotowy czy indywidualny
Autor: Oferteo.pl Dom z drewna - według projektu gotowego czy zamówiony u architekta

Osoby zainteresowane budową domu z drewna chciałyby, aby jego powierzchnia użytkowa wyniosła od 100 do 150 m² (44%), a 43% wskazało powierzchnię do 100 m². 6% badanych zamierza wybudować dom większy niż 200 m².

33% badanych wykazuje chęć budowy domu do stanu „pod klucz”, a 32% do stanu deweloperskiego. Stan surowy zamknięty wybrało 28% respondentów, a stan surowy otwarty – 7%.

Aż 90% przyszłych inwestorów chce, aby ich dom z drewna nie był podpiwniczony.

Najpopularniejszym pokryciem dachu domu z drewna jest blachodachówka, na którą wskazało 56% respondentów. Dachówkę ceramiczną wybrało 20% badanych, po 7% wskazało na dachówkę cementową i blachę, a po 4% – karpiówkę i gont.

Dodajmy, że budownictwo drewniane ma promować państwowa spółka Polskie Domy Drewniane. W Sejmie trwają prace nad ustawą w tej sprawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej