Domy z prefabrykatów nawet w 5 dni! Jak się buduje domy z prefabrykatów?

2020-09-10 13:48
Domy z prefabrykatów
Autor: Pekabex Budowa Osiedla Jasielska w Poznaniu przez Pekabex. Przypomnijmy, że Pekabex jest producentem domów z prefabrykatów betonowych. Sprzedaje domy z prefabrykatów głównie do Skandynawii

Budowa domów z prefabrykatów bije rekordy szybkości. Prefabrykacja daje możliwość budowy domów jednorodzinnych nawet w 5 dni. Błyskawicznie w tej technologii powstają także budynki wielorodzinne czy całe osiedla. Ale szybkość budowy z prefabrykatów nie jest jedyną zaletą tej technologii.

Spis treści

  1. Wielki powrót domów z prefabrykatów
  2. Dlaczego domy z prefabrykatów?
  3. Jak się buduje domy z prefabrykatów - przykład osiedla
  4. Budowa osiedla domów z prefabrykatów - zdjęcia
  5. Domy jednorodzinne z prefabrykatów w 5 dni

Wielki powrót domów z prefabrykatów

W ostatnich latach prefabrykaty ponownie zyskują popularność. Da się to zauważyć zwłaszcza w Polsce, gdzie po złych doświadczeniach z budynkami z tzw. wielkiej płyty na wiele lat tak naprawdę zrezygnowano z rozwoju tego typu budownictwa. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, względy ekonomiczne sprawiły ponowne zainteresowanie tą technologią budowy, zwłaszcza że prefabrykacja i budownictwo modułowe dają coraz większe możliwości konstrukcyjne i architektoniczne. Elementy prefabrykowane stosowane są obecnie w niemal każdym sektorze budownictwa.

osiedle Jasielska z prefabrykatów
Autor: Pekabex Poznańskie Osiedle Jasielska. Pekabex rozpoczął inwestycje w 2018. Jedno piętro budynku mieszkalnego powstawało w 8 dni

Dlaczego domy z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów buduje się bardzo szybko i to główna zaleta tego typu budownictwa. Ale nie tylko. Elementy, z których montuje się domy powstają w specjalistycznych zakładach, na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, przy pełnej kontroli parametrów użytkowych. Przy produkcji optymalizowane są zapotrzebowanie na energię i surowce. Ponieważ prefabrykaty przygotowywane są według konkretnych projektów, pod konkretne inwestycje, nie ma tu mowy o odpadach pobudowlanych. Montaż wyrobów prefabrykowanych jest łatwy i minimalizuje ryzyko popełnienia błędu w sztuce budowlanej.

Zgodnie z aktualnymi trendami przy budowie domów z prefabrykatów można wykorzystywać technologię kompozytów, materiały pochodzące z recyklingu czy surowców naturalnych. Dzięki temu ta metoda budowy jest mniejszym obciążeniem dla środowiska, a to obecnie bardzo ważna zaleta. Istotne też jest, że elementy prefabrykowane można odzyskać po zakończeniu użytkowania budynku, a następnie wykorzystać w innym obiekcie bez znacznych nakładów pracy i energii. Warto też wspomnieć, że obecnie produkowane domy z prefabrykatów, jedno- czy wielorodzinne, są ciekawe pod względem architektonicznym. Nowoczesna prefabrykacja daje architektom naprawdę duże możliwości projektowe. Na rynku jest coraz więcej doświadczonych firm, które zajmują się budową domów z prefabrykatów, mających na swoich kontach ciekawe realizacje i oferujących często kompleksową realizację inwestycji, od projektu do stanu pod klucz.

Wyraźnie widać, że rozwój budownictwa prefabrykowanego w Polsce przyspiesza, m.in. dzięki rozwojowi nowoczesnych zakładów prefabrykacji. Przykładem może być fabryka firmy STEICO w Czarnkowie z trzema liniami produkcyjnymi. Potencjał zakładu pozwala wyprodukować elementy prefabrykowane do skonstruowania około 350 domów rocznie o powierzchni użytkowej ok. 130 m².

Jak się buduje domy z prefabrykatów - przykład osiedla

Firmy specjalizujące się w budowie domów z prefabrykatów chwalą się, że w przypadku budynku wielorodzinnego piętro powstaje w 8 dni roboczych - 4 dni robocze zajmuje montaż elementów prefabrykowanych i 4 dni potrzeba do wykonania okablowania instalacji elektrycznej oraz dozbrojenie i wypełnienie spoin pomiędzy elementami. Takie możliwości daje właśnie prefabrykacja.

Przykładem realizacji jest osiedle domów z prefabrykatów Jasielska w Poznaniu, które budował  Pekabex - producent domów z prefabrykatów betonowych. Było to pierwsze przedsięwzięcie deweloperskie tego typu. Łącznie do użytku oddano 56 mieszkań o powierzchni ok. 2828 m². Firma sprzedaje bowiem domy z prefabrykatów głównie do Skandynawii. Rocznie oddaje tam do użytku ponad 1,2 tys. mieszkań.

W tej inwestycji z elementów prefabrykowanych zaprojektowano konstrukcję wraz z garażem podziemnym. Część podziemna to układ słupowo-belkowy ze ścianami wypełniającymi oraz stropami z płyt kanałowych. Część mieszkalna to mieszanka ścian jedno- oraz trójwarstwowych, stanowiących główny układ konstrukcyjny. Ściany zewnętrzne stanowią elementy trójwarstwowe z pełni wykończoną w fabryce domów warstwą elewacyjną. Elewację pokrywa farba silikatowa, a spoiny między częściami imitującymi drewno wypełnia silikon.

Gotowymi elementami, które przyjechały z fabryki na budowę osiedla domów z prefabrykatów b jeszcze płyty sprężone stanowiące stropy budynku, które także zostały wyposażone w puszki elektryczne. Wmontowane w nich haki, na których bezpośrednio można zawiesić lampy sprawiają, że aranżacja wnętrz nie wymagały dodatkowych prac w wykończonym mieszkaniu. Biegi schodowe oraz spoczniki to także elementy prefabrykowane. Wytłumienie drgań oraz ograniczenie hałasu w ciągach komunikacyjnych gwarantują podkłady bi-trapezowe użyte podczas montażu wspomnianych elementów.

Budowa osiedla domów z prefabrykatów - zdjęcia

Domy jednorodzinne z prefabrykatów w 5 dni

Okazuje się, że dzięki technologii prefabrykacji nieduży dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym można zbudować w 5 dni. Dokładnie 3 dni zajęła prefabrykacja elementów według projektu, a 2 dwa ich montaż na placu budowy. W tak rekordowym tempie powstał energooszczędny, ekologiczny i zdrowy dom z prefabrykatów Trzeba jeszcze dodać, że do montażu budynku montażu wystarczyły 3 osoby i dźwig.

dom z prefabrykatów
Autor: STEICO Pierwszy w Polsce dom z systemowych prefabrykatów STEICO

To pierwszy w Polsce dom z systemowych prefabrykatów STEICO. Dom jednorodzinny o powierzchni parteru 71 m² i z poddaszem użytkowym o powierzchni 50 m² jest wykonany w technologii szkieletu drewnianego w standardzie pasywnym. Do budowy domu użyto kompletnie sprefabrykowanych elementów ścian, stropu i dachu o łącznej powierzchni 480 m². Wykonane precyzyjnie i zgodnie ze specyfikacją, dzięki zautomatyzowanemu procesowi produkcji odbywającemu się pod stałym nadzorem, gotowe elementy zostały dostarczone na plac budowy, gdzie wystarczyło je tylko zmontować.

montaż domu z prefabrykatów
Autor: STEICO Montaż domu z prefabrykatów. Ściany to jednen z prefabrykowanych w fabryce elementów

Proces montażu prefabrykatów, na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej, trwał zaledwie 2 dni. Dzięki temu, że na plac budowy dostarczane są elementy w zaawansowanym stopniu wykończenia, można budować szybciej i wygodniej od tradycyjnej metody murowanej. Wiele prac zostaje uproszczonych, a cały proces inwestycyjny jest w dużym stopniu skrócony. Mechanizacja procesu produkcji gwarantuje wysoką jakość paneli ścian, stropów i dachów, zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych. 

Prefabrykaty, których użyto w tej inwestycji wyprodukowane z wytrzymałego forniru LVL, belek dwuteowych i płyt drewnopochodnych, z przegrodami wypełnionymi izolacją z włókien drzewnych. Konstrukcja pozwala w pełni wykorzystać naturalne walory i właściwości fizyczne drewna. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej