Etapowe odbiory wydłużą czas budowy

2007-01-28 13:50
stan surowy dom jednorodzinny
Autor: A. Papliński Etapowy odbiór robót budowlanych

Z założeń nowej ustawy Prawo budowlane wynika, że w trakcie budowy inwestor będzie musiał przeprowadzić na swój koszt co najmniej dwa odbiory wykonanych prac. Kontrolę przeprowadzać będą niezależne podmioty, zarejestrowane w ministerstwie budownictwa. Zdaniem inwestorów wydłuży to czas prac i zwiększy koszt inwestycji.

Etapowe odbiory miałyby polegać na sprawdzeniu zgodności inwestycji z projektem, prawem i sztuką budowlaną. Będą ich dokonywać jednostki posiadające uprawnienia budowlane, zarejestrowane w ministerstwie, które za swoją działalność będą ponosiły odpowiedzialność cywilną oraz karną. Liczbę takich kontroli określi projektant - byłaby ona uzależniona od skomplikowania projektu.

Inwestor będzie mógł wybrać kontrolera i również on zapłaci za odbiór robót budowlanych. Resort nie określił jednak tej kwoty – szacuje, że koszt ten nie powinien przekroczyć około 200 zł za odbiór.

W tej sytuacji pojawia się pytanie o rolę inspektora nadzoru budowlanego. Według założeń nowej ustawy okręgowy inspektor nadzoru budowlanego dopuszczałby obiekt do użytkowania na podstawie odbiorów oraz oświadczeń uczestników procesu budowlanego o zgodności wykonania obiektu z dokumentacją. Nie musiałby zatem przeprowadzać wizji lokalnej, a jego rola ograniczyłaby się do rozpoznania w ciągu 30 dni zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych.

Zdaniem inwestorów, takie propozycje przyczynią się do wzrostu kosztów inwestycji i wydłużenia czasu budowy. Ministerstwo nie wskazało bowiem, jaki ma być termin przeprowadzenia odbioru. Z punktu prawnego natomiast istnieje obawa, że kontrolerzy mogą zatwierdzać prace wykonane niezgodne z Prawem budowlanym, co sprawi, że inspektorzy budowlani będą sprawdzać nie tylko inwestycję, lecz także kontrolujące podmioty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej