Klejenie płytek. Kleje elastyczne klasy C2 do płytek z gresu, kamienia i mozaiki oraz na trudne podłoża

Tagi:
kleje do płytek,
kleje elastyczne,
klejenie glazury,
klejenie płytek,
zaprawa klejąca,
zaprawy klejowe

Do klejenia płytek należy używać specjalistycznych zapraw klejowych, zwłaszcza jeśli wykańczamy trudną powierzchnię trudnym materiałem. Stosuje się wtedy kleje elastyczne klasy C2 lub mocniejsze jego odmiany.

Z kursu dowiesz się:
  • do których materiałów należy używać klejów elastycznych
  • które podłoża wymagają zastosowania klejów elastycznych
  • o klasyfikacji zapraw klejowych wg normy

Gres, pocienione wielkoformatowe spieki kwarcowe, marmur czy szkło – materiały te coraz częściej wykorzystywane są do wykańczanie ścian i podłóg. Mają one specyficzne właściwości wymagające użycia do ich zamocowania specjalistycznych zapraw klejowych o wysokich parametrach. Istnieją także podłoża, na przykład drewno, do których trudno jest przykleić płytki ceramiczne, oraz miejsca, na przykład tarasy czy baseny, gdzie okładziny wykończeniowe będą narażone na szczególnie trudne warunki eksploatacji. W tych przypadkach także należy sięgnąć po zaprawy klejowe o lepszych właściwościach.
Klej do płytek musi mieć odpowiednie parametry właściwie dobrane do rodzaju zastosowanej okładziny i podłoża oraz warunków i obciążeń, w jakich będzie funkcjonowała. Kleje do zadań specjalnych -  tak nazywa się te kleje do płytek, które muszą sprostać wielu niestandardowym czynnikom. Mają one wyższe parametry. Specjalne przeznaczenie kleju do płytek może dotyczyć tylko jednego czynnika, na przykład trudnego do zamocowania materiału. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy występuje kilka czynników jednocześnie, na przykład trudny do zamocowania materiał na podłożu poddawanym dużym obciążeniom.

Do układania płytek gresowych wymagany jest specjalistyczny klej.
Do układania płytek gresowych wymagany jest specjalistyczny klej.
Fot.: Nowa Gala

Jakie kleje elastyczne do płytek gresowych, okładzin kwarcowych, szklanej mozaiki i kamienia?

Płytki gresowe. To najczęściej używany materiał ceramiczny wymagający stosowania specjalnych zapraw klejowych. Klejenie płytek jest trudne i wynika z ograniczonej nasiąkliwości (poniżej 1%) materiału. Gdy płytki są małego formatu, problem nie jest tak istotny. Jednak gres jest materiałem wręcz stworzonym do dużych formatów. Do mocowania tego typu okładzin należy stosować kleje elastyczne do płytek o podwyższonej przyczepności, co najmniej klasy C2 według PN-EN 12004.

Wielkoformatowe spieki kwarcowe. Ten materiał okładzinowy ma parametry, zwłaszcza nasiąkliwość, zbliżone do gresu. Płytki charakteryzuje bardzo mała grubość (zaledwie 3 mm). Mają one zazwyczaj duży format. Najczęściej spotykany to 100 x 100 cm, choć zdarzają się i 100 x 300 cm. W celu zwiększenia wytrzymałości płyta wzmocniona jest od spodu plecionką z włókna szklanego.
Przed przystąpieniem do klejenia płytek należy zadbać o równość podłoża, co ułatwi nakładanie zaprawy klejowej. Trzeba ją nałożyć jednolitą i cienką warstwą (szpachla o wysokości zęba 4 mm) na podłoże oraz na płytę. Po zamocowaniu płytę należy dobrze docisnąć do podłoża, tak aby nie było pod nią pustek powietrznych. Jest to szczególnie ważne przy klejeniu płytek na zewnątrz pomieszczeń. Zaprawa klejowa użyta do zamocowania tego typu materiału musi charakteryzować się wysoką przyczepnością, zdolnością do wytwarzania trwałych zespoleń z włóknem szklanym oraz budowania wiązań cementowych bez dostępu powietrza. Tego rodzaju kleje do płytek to elastyczne, odkształcalne zaprawy cementowe klasy C2 S1 (jednoskładnikowe – do mniejszych formatów) i C2 S2 (dwuskładnikowe – do największych formatów).

Czytaj dalej:
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
ZPR Media S.A.:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Architektura i budownictwo:
Zakupy:
Wideo:
Miesięcznik: