Płytki ceramiczne. Cotto, płytki rektyfikowane, gres techniczny…

2013-08-30 13:51
Płytki klinkierowe
Autor: Andrzej Szandomirski Płytki klinkierowe

Płytki ceramiczne cotto, płytki rektyfikowane, gres techniczny, gres szkliwiony, klinkier – co wyróżnia poszczególne rodzaje płytek ceramicznych i jakie mają zastosowanie.

Cotto – płytki ceramiczne cotto formowane są ręcznie lub mechanicznie z masy klinkierowej, a następnie wypalane w tradycyjnych piecach (w temperaturze ponad 1100ºC). Nadają się do układania zarówno na podłogach, jak i ścianach. Dostępne są także jako mrozoodporne. Producenci oferują je w tradycyjnej wersji nieszkliwionej - porowate, mało odporne na wilgoć i zabrudzenia (dlatego zalecana jest ich impregnacja), ale także szkliwionej – nadają się do stosowania w kuchniach i łazienkach. Polecane zwłaszcza do wykańczania podłóg z ogrzewaniem podłogowym – płytki ceramiczne cotto mają zdolność akumulacji ciepła (podłoga nimi wyłożona działa podobnie jak piec kaflowy). Pytki cotto wyróżnia wygląd – są to zazwyczaj płytki małego formatu, czasem też wielokątne, o ciepłej pomarańczowo-brązowej barwie (naturalny kolor wypalanej gliny), nierównych brzegach i spękaniach. Płytki cotto występują też w wersji specjalnie postarzanej – uzyskują wówczas chropowatą, dziurkowaną powierzchnię (w dziurki zaciera się zaprawę do fugowania).

Patrz też: Jaka fuga do jakich płytek?

Płytki rektyfikowane – płytki ceramiczne pochodzące z jednej kolekcji, a nawet z tego samego opakowania nie są idealnie równe. Norma dopuszcza nawet 3-milimetrową różnicę wymiarową dla płytek w dużych formatach. Dopuszcza się także pewne odstępstwa w ich  grubości. Inaczej jest natomiast z płytkami rektyfikowanymi. Płytki rektyfikowane mają idealnie równe kąty proste, krawędzie ostre i równe długości boków (z dokładnością do 0,2 mm). Zachowują dokładność wymiarową dzięki dodatkowej obróbce - mechanicznej obróbce krawędzi i docinaniu. Płytki ceramiczne tego typu nadają się do układania z wąską fugą (szerokości nawet 1 mm) lub do układania bezspoinowego. Tworzą idealnie równe, jednolite posadzki.

Patrz też: Układanie płytek wielkoformatowych

Gres techniczny – wyróżnia się jednorodną masą w całym przekroju. Są to płytki gresowe o najwyższych wymaganiach technicznych i użytkowych. Najtwardsze ze wszystkich gresów, a także odporne na działanie chemikaliów, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Podłogi z nich ułożone są zatem wyjątkowo trwałe. A dzięki jednorodnej strukturze, ewentualny ubytek w płytce na skutek urazu mechanicznego nie jest widoczny. Gres techniczny jest niestety ubogi kolorystycznie i wzorniczo – najpopularniejsze kolory to szary i beżowy, a wzór – tzw. pieprz i sól (z widocznymi ziarenkami surowców użytych w procesie produkcji). Dostępny w wersji matowej (nieco chropowaty w dotyku) i polerowanej. Gres polerowany ma idealnie gładką powierzchnię, przez co wygląda ładniej od tego matowego, jednak ma gorsze parametry techniczne – jest mniej odporny na działanie wody, środków chemicznych i wszelkie zabrudzenia, a także zarysowania. Aby podwyższyć odporność gresu polerowanego na zaplamienie, stosuje się specjalne środki do jego impregnacji.
Gres techniczny stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest przede wszystkim odporne na ścieranie i obciążenia wykończenie podłogi, a kwestie estetyczne mogą być drugorzędne. W domach prywatnych stosuje się go przede wszystkim w garażach i pomieszczeniach gospodarczych. Niezastąpiony jest w obiektach publicznych o dużym natężeniu ruchu.

Gres szkliwiony – podstawą tego typu płytek gresowych jest jednolita masa, jak w przypadku gresu technicznego, ale jego powierzchnia pokryta jest dodatkowo szkliwem. Dzięki szkliwionej powierzchni, płytki są odporne na zabrudzenia, a ich wzornictwo urozmaicone. Płytki te charakteryzują się małą nasiąkliwością i wytrzymałością na zginanie. Są twarde oraz odporne na ścieranie (min. 4 klasa) i odpryski. Gres szkliwiony nadaje się na ściany i podłogi wewnątrz i na zewnątrz budynków, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej.

Gres porcelanowy – mocno sprasowany, dzięki czemu odznacza się małą porowatością, a to z kolei warunkuje małą nasiąkliwość (nawet 0,05%). Chętnie wybierany przez inwestorów ze względu na bogatą ofertę kolorów i wzorów (może nawet naśladować drewno czy kamień naturalny). Gres porcelanowy może różnić się sposobem formowania i wykończenia. Wyróżnia się gresy porcelanowe polerowane, półpolerowane, polerowane przed wypaleniem, szkliwione, barwione w masie, z podwójnego zasypu i strukturalne. Płytki polecane do układania w mieszkaniach prywatnych, jak i użyteczności publicznej, wewnątrz i na zewnątrz. Na ścianach, podłogach, elewacjach.

Płytki klinkierowe – produkowane z naturalnej, czystej gliny i prasowane na sucho. Są twarde, a dzięki małej nasiąkliwości wodnej, są odporne na warunki atmosferyczne i mrozoodporne. Klinkier nie jest podatny na korozję chemiczną i biologiczną (grzyby pleśniowe, mchy, porosty i glony). Płytki klinkierowe wykorzystywane są przede wszystkim na zewnątrz budynków: do wykańczania różnego typu cokołów, elewacji, a także ciągów komunikacyjnych i schodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej