Płytki ceramiczne. Cotto, płytki rektyfikowane, gres techniczny…

2013-08-30 13:51
Płytki klinkierowe
Autor: Andrzej Szandomirski Płytki klinkierowe

Płytki ceramiczne cotto, płytki rektyfikowane, gres techniczny, gres szkliwiony, klinkier – co wyróżnia poszczególne rodzaje płytek ceramicznych i jakie mają zastosowanie.

Cotto – płytki ceramiczne cotto formowane są ręcznie lub mechanicznie z masy klinkierowej, a następnie wypalane w tradycyjnych piecach (w temperaturze ponad 1100ºC). Nadają się do układania zarówno na podłogach, jak i ścianach. Dostępne są także jako mrozoodporne. Producenci oferują je w tradycyjnej wersji nieszkliwionej - porowate, mało odporne na wilgoć i zabrudzenia (dlatego zalecana jest ich impregnacja), ale także szkliwionej – nadają się do stosowania w kuchniach i łazienkach. Polecane zwłaszcza do wykańczania podłóg z ogrzewaniem podłogowym – płytki ceramiczne cotto mają zdolność akumulacji ciepła (podłoga nimi wyłożona działa podobnie jak piec kaflowy). Pytki cotto wyróżnia wygląd – są to zazwyczaj płytki małego formatu, czasem też wielokątne, o ciepłej pomarańczowo-brązowej barwie (naturalny kolor wypalanej gliny), nierównych brzegach i spękaniach. Płytki cotto występują też w wersji specjalnie postarzanej – uzyskują wówczas chropowatą, dziurkowaną powierzchnię (w dziurki zaciera się zaprawę do fugowania).

Patrz też: Jaka fuga do jakich płytek?

Płytki rektyfikowane – płytki ceramiczne pochodzące z jednej kolekcji, a nawet z tego samego opakowania nie są idealnie równe. Norma dopuszcza nawet 3-milimetrową różnicę wymiarową dla płytek w dużych formatach. Dopuszcza się także pewne odstępstwa w ich  grubości. Inaczej jest natomiast z płytkami rektyfikowanymi. Płytki rektyfikowane mają idealnie równe kąty proste, krawędzie ostre i równe długości boków (z dokładnością do 0,2 mm). Zachowują dokładność wymiarową dzięki dodatkowej obróbce - mechanicznej obróbce krawędzi i docinaniu. Płytki ceramiczne tego typu nadają się do układania z wąską fugą (szerokości nawet 1 mm) lub do układania bezspoinowego. Tworzą idealnie równe, jednolite posadzki.

Patrz też: Układanie płytek wielkoformatowych

Gres techniczny – wyróżnia się jednorodną masą w całym przekroju. Są to płytki gresowe o najwyższych wymaganiach technicznych i użytkowych. Najtwardsze ze wszystkich gresów, a także odporne na działanie chemikaliów, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Podłogi z nich ułożone są zatem wyjątkowo trwałe. A dzięki jednorodnej strukturze, ewentualny ubytek w płytce na skutek urazu mechanicznego nie jest widoczny. Gres techniczny jest niestety ubogi kolorystycznie i wzorniczo – najpopularniejsze kolory to szary i beżowy, a wzór – tzw. pieprz i sól (z widocznymi ziarenkami surowców użytych w procesie produkcji). Dostępny w wersji matowej (nieco chropowaty w dotyku) i polerowanej. Gres polerowany ma idealnie gładką powierzchnię, przez co wygląda ładniej od tego matowego, jednak ma gorsze parametry techniczne – jest mniej odporny na działanie wody, środków chemicznych i wszelkie zabrudzenia, a także zarysowania. Aby podwyższyć odporność gresu polerowanego na zaplamienie, stosuje się specjalne środki do jego impregnacji.
Gres techniczny stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest przede wszystkim odporne na ścieranie i obciążenia wykończenie podłogi, a kwestie estetyczne mogą być drugorzędne. W domach prywatnych stosuje się go przede wszystkim w garażach i pomieszczeniach gospodarczych. Niezastąpiony jest w obiektach publicznych o dużym natężeniu ruchu.

Gres szkliwiony – podstawą tego typu płytek gresowych jest jednolita masa, jak w przypadku gresu technicznego, ale jego powierzchnia pokryta jest dodatkowo szkliwem. Dzięki szkliwionej powierzchni, płytki są odporne na zabrudzenia, a ich wzornictwo urozmaicone. Płytki te charakteryzują się małą nasiąkliwością i wytrzymałością na zginanie. Są twarde oraz odporne na ścieranie (min. 4 klasa) i odpryski. Gres szkliwiony nadaje się na ściany i podłogi wewnątrz i na zewnątrz budynków, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej.

Gres porcelanowy – mocno sprasowany, dzięki czemu odznacza się małą porowatością, a to z kolei warunkuje małą nasiąkliwość (nawet 0,05%). Chętnie wybierany przez inwestorów ze względu na bogatą ofertę kolorów i wzorów (może nawet naśladować drewno czy kamień naturalny). Gres porcelanowy może różnić się sposobem formowania i wykończenia. Wyróżnia się gresy porcelanowe polerowane, półpolerowane, polerowane przed wypaleniem, szkliwione, barwione w masie, z podwójnego zasypu i strukturalne. Płytki polecane do układania w mieszkaniach prywatnych, jak i użyteczności publicznej, wewnątrz i na zewnątrz. Na ścianach, podłogach, elewacjach.

Płytki klinkierowe – produkowane z naturalnej, czystej gliny i prasowane na sucho. Są twarde, a dzięki małej nasiąkliwości wodnej, są odporne na warunki atmosferyczne i mrozoodporne. Klinkier nie jest podatny na korozję chemiczną i biologiczną (grzyby pleśniowe, mchy, porosty i glony). Płytki klinkierowe wykorzystywane są przede wszystkim na zewnątrz budynków: do wykańczania różnego typu cokołów, elewacji, a także ciągów komunikacyjnych i schodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej