Ocieplenie domu. Co jest ważne przy ociepleniu nowego domu i termomodernizacji?

2019-07-31 10:33
ogrzewanie dom
Autor: Thinkstockphotos Ocieplenie domu ma wpływ na zużycie energii, koszty utrzymania budynków, a także obciążenie środowiska naturalnego

Właściwe ocieplenie domu redukuje koszty energii, a co istotne, zapewnia też optymalny klimat w jego wnętrzu, i to nie tylko zimą. Dobra izolacja pełni ważne funkcje też latem. Co trzeba wiedzieć o materiale izolacyjnym, zanim zabierzemy się za ocieplenie domu?

Ocieplenie domu

Zasadniczym zadaniem ocieplenia domu nowo budowanego czy termomodernizacji starego budynku jest ograniczenie ucieczki ciepła z budynku. To właściwości ocieplenia domu oraz jakość prac wykonawczych decydują o utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach i wysokości kosztów ogrzewania. Bardzo ważne jest zastosowanie materiału izolacyjnego wysokiej jakości i odpowiednie grubości.

Szacuje się, że przez niewłaściwie zaizolowaną ścianę tracone jest do 40% energii potrzebnej do ogrzania budynku. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest system ocieplenia domu, np. przy użyciu styropianu. W ten sposób można wyeliminować straty ciepła, tworząc jednocześnie we wnętrzu budynku zdrowy, komfortowy mikroklimat: ciepłe wnętrze w zimie oraz przyjemny chłód w lecie.

ocieplenie domu
Autor: Austrotherm Prawidłowe ocieplenie domu to nie tylko gwarancja utrzymania ciepła w domu zimą i oszczędność kosztów ogrzewanie. Dobrze zaizolowany budynek chroni też przed nadmiernym wzrostem temperatury w czasie upałów

Ocieplenie domu - uwaga na mostki termiczne!

Ocieplenie powinno nie tylko podwyższyć izolacyjność cieplną przegród, ale także wyeliminować lub ograniczyć mostki termiczne. Mostek termiczny to miejsce, w których występuje zwiększona „ucieczka” ciepła na skutek braku izolacji, jej nieciągłości lub złego wykonania. Należy też pamiętać, że im prostsza jest bryła domu, tym łatwiej jest dom ocieplić. Newralgiczne miejsca budynku, w których jest dużo ryzyko pojawienia się mostków termicznych to: tarasy, balkony, połączenie ścian domu z podłogą na gruncie; schody zewnętrzne; nadproża, ościeża, parapety; wieńce stropów; ścianka kolankowa, murłata, okno połaciowe, świetlik czy lukarna.

Wszystkie te detale mają ogromny wpływ na izolacyjność cieplną całego budynku. Ocieplenie domu termomodernizowanego polega zazwyczaj na wykonaniu dodatkowej warstwy izolacji lub zastąpieniu starej izolacji nową o dużo lepszych parametrach. Ocieplenie powoduje zmniejszenie ucieczki ciepła z budynku, a także podwyższenie temperatury na wewnętrznej powierzchni przegród, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania oraz eliminuje możliwość skraplania się pary wodnej i powstawania pleśni.

Drogi ucieczki ciepła w domu jednorodzinnym
Autor: Austrotherm Drogi ucieczki ciepła w domu jednorodzinnym

Współczynnik przenikania ciepła U - fakty i mity

Stopień izolowania cieplnego przegród charakteryzuje współczynnik przenikania ciepła U. Czym współczynnik mniejszy, tym mniejsza strata ciepła przez przegrodę. Na przykład ściany budynków zbudowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu charakteryzują się współczynnikiem U równym około 1,0 W/(m²K). Dzięki ociepleniu budynku zmniejszamy tę wartość do około 0,20 – 0,25 W/(m²K). Należy jednak pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła jest tylko jednym z parametrów oceny komfortu cieplnego. Do oceny trzeba uwzględnić zależności między elementami budowlanymi; infiltrację powietrza i wentylację; zyski wewnętrzne i pochodzące z energii słonecznej; osłony przeciwsłoneczne, itp. Najważniejszym parametrem jest przewodność cieplna materiału izolacyjnego. Powinna być ona jak najniższa. Przy wyborze materiałów izolacyjnych – kluczowymi parametrami są przewodność cieplna oraz grubość izolacji.

Jak ocieplać dom?

Ocieplenie domu można wykonać kilkoma metodami. Podstawowy podział tych metod to ocieplanie od zewnątrz i od wewnątrz. Ocieplenie domu od zewnątrz jest zdecydowanie skuteczniejsze i wygodniejsze w realizacji. O ile nie można określić zalecanej grubości izolacji dla wszystkich budynków, gdyż zależy to od tego jaka jest przegroda istniejąca i jaki zastosujemy materiał izolacyjny, możliwe jest podanie orientacyjnych grubości izolacji termicznej. W zależności od przegrody wynoszą one odpowiednio:

Rodzaj przegrody Grubość warstwy izolacji cieplnej
Ściany zewnętrzne 18 - 20 cm
Strop pod nieogrzewanym poddaszem 18 – 25 cm
Stropodach i dach 20 - 30 cm
Strop nad nieogrzewaną piwnicą lub podłoga na gruncie 8 - 14 cm

Zastosowanie zbyt małej grubości izolacji może pogorszyć efektywność ocieplenia. Ponowne docieplenie budynku już ocieplonego będzie dużo bardziej kosztowne niż nakłady poniesione na zwiększeniu grubości izolacji przy pierwszym ocieplaniu.

Ocieplenie domu - jaki materiał izolacyjny?

Każdy materiał izolacyjny charakteryzuje współczynnik przewodności ciepła (oznaczony Λ, podawany w jednostkach W/mK). Im niższa wartość λ, tym lepsze właściwości izolacyjne. Wyższa wartość przewodności może być wyrównana przez większą grubość warstwy izolacji. Stosowane powszechnie materiały (styropian, wełna mineralna, pianki poliuretanowe) mają współczynnik λ w przedziale 0,021 - 0,045 W/mK, a więc bardzo się różnią, a każdy z materiałów ma wiele odmian o różnych właściwościach.

Ocieplenie domu - gdzie, jaki styropian?

Producenci styropianu opracowali styropiany specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych zastosowań, izolacji np. ścian, podłogi czy dachu. Nie powinno więc być większych problemów z ich wyborem, jednak na parametry zawsze trzeba zwracać uwagę, aby wybrać materiał najlepszy i najbardziej skuteczny.

Styropian na ścianę - ważne λ i TR
Przy wyborze styropianu do ocieplania ścian trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ. Od niego zależy jaką grubość płyt styropianowych musimy zastosować, aby uzyskać zgodny z przepisami i zarazem najlepszy opór cieplny przegrody (U). Doskonale w tym zadaniu sprawdzi się  styropian grafitowy nowej generacji, jak np. Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM o lambdzie λD ≤ 0,031 [W/mK]. Jego użycie pozwala redukować grubość warstwy termoizolacji nawet o 40% w porównaniu z białym styropianem o λD = 0,045 [W/mK].

Przy ociepleniu ścian domu ścian ważny jest też parametr TR styropianu, który określa wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty. Jego wartość powinna być równa co najmniej 80 [kPa], a jeszcze lepiej 100 [kPa]. Często producenci systemów dociepleń nie gwarantują trwałości elewacji wykończonej tynkiem cienkowarstwowym, jeśli styropian nie spełnia tego parametru.

ocieplenie domu styropianem
Autor: Wiktor Greg Właściwości ocieplenia domu decydują o utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach i o wysokości kosztów ogrzewania, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie materiału izolacyjnego o wysokiej jakości i odpowiedniej grubości.

Styropian na podłogę – ważne CS i λ
W przypadku styropianu na podłogę liczą się: odporność na ściskanie oraz izolacyjność cieplna. Taki styropian powinien mieć jak największą gęstość. Już styropiany o parametrze CS(10) na poziomie 70 [kPa] są w stanie wytrzymać obciążenie w granicach 2 ton na metr kwadratowy. Kryteria te spełniają: klasyczny biały styropian Austrotherm EPS 038 DACH/PODŁOGA oraz szary Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM.

W przypadku stropów pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi ważna będzie nie tyle termoizolacja, lecz zdolność styropianu do tłumienia dźwięków uderzeniowych, dlatego warto rozważyć styropian Austrotherm STK EPS T, który sprawdza się właśnie jako izolacja akustyczna stropu od dźwięków uderzeniowych w układzie podłogi pływającej.

Styropian na dach - ważne CS i λ
Styropian sprawdza się w izolacji nakrokwiowej - układa się go na pełnym deskowaniu. Należy więc zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału na ściskanie CS(10), który powinien wynosić minimum 80 [kPa].

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej