Tramwaj do Wilanowa - z Wilanowa do Śródmieścia pojedziemy tramwajem w 25 minut

2022-08-10 19:14
tramwaj do Wilanowa
Autor: UM Warszawa Tramwajem z Wilanowa do Śródmieścia pojedziemy w 25 minut

Szybki tramwaj do Wilanowa to najważniejsza inwestycja tramwajowa w Warszawie. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę 8-kilometrowej trasy tramwajowej z Budimeksem. Budowa ruszy jeszcze w sierpniu. Z Wilanowa do Śródmieścia dojedziemy tramwajem w 25 minut już w 2024 roku. Jaka jest dokładna trasa szybkiego tramwaju do Wilanowa?

Po wielu latach przygotowań rusza budowa linii łączącej stację metra Pole Mokotowskie z Miasteczkiem Wilanów. Przypomnijmy, że to część dużego projektu budowy połączenia tramwajowego stacji Dworzec Zachodni - Wilanów.

Tramwajarze zapowiadają, że czas przejazdu 8-kilometrową trasą tramwajową z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie - około 18 minut. Aktualnie w godzinach szczytu na pokonanie trasy Wilanów-Centrum kierowcy muszą rezerwować 50 min.

 

Spis treści

  1. Tramwaj do Wilanowa - dokładna trasa
  2. Technologia zielonych torów
  3. Szybki tramwaj do Wilanowa - terminy

Tramwaj do Wilanowa - dokładna trasa

Nowa trasa zacznie swój bieg na ul. Puławskiej przy ul. Goworka. Następnie linia będzie przebiegać ul. Spacerową, Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów.

Dla trasy zaplanowano dwie odnogi. Pierwsza z nich będzie biegła wzdłuż ulicy Gagarina aż do ulicy Czerniakowskiej. To oddzielny projekt, który Tramwaje Warszawskie prowadzą wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. W ramach umowy, która obejmie projektowanie i prace budowlane, powstaną tory zakończone terminalem długości około 1 km. Druga planowana odnoga, długości około 800 m, zostanie zbudowana wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego i poprowadzi aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów powstanie w ciągu alei Rzeczypospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego.

Tramwaj do Wilanowa
Autor: UM Warszawa Mapa z dokładną trasą tramwaju do Wilanowa Link: Kliknij i powiększ

Technologia zielonych torów

Podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa wykorzystana zostanie technologia zielonych torów. Nowe torowisko zostanie obsadzone rozchodnikiem – rośliną, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania. Aktualnie w Warszawie znajduje się już ponad 25 km zielonych torów.

Szybki tramwaj do Wilanowa - terminy

Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w wakacje, pod koniec sierpnia. Za realizację odpowiada firma Budimex. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r. Łączna wartość robót budowlanych tramwaju do Wilanowa to 685,424 mln zł.

Budowa trasy jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ 2014 – 2020. Oficjalna nazwa projektu to: Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą. Jego łączny koszt wynosi 1 mld 190 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 555 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej