Kiedy koniec remontu Dworca Zachodniego? PKP PLK ujawnia, ile potrwa remont Warszawy Zachodniej

2024-04-16 7:58

Opóźniony remont Dworca Zachodniego w Warszawie wejdzie niebawem w kluczowy etap. Pasażerom zostaną udostępnione wszystkie nowe perony, co ułatwi podróże, ale część prac będzie trwała nadal. Kiedy zakończy się remont Warszawy Zachodniej? Zobacz zdjęcia z przebudowy.

Spis treści

  1. Kiedy koniec remontu Dworca Zachodniego w Warszawie?
  2. Przebudowa Warszawy Zachodniej. Peron 9 – jak dojść tam po zmianach?
  3. Utrudnienia na dworcu Warszawa Zachodnia. Zamknięte perony 1,2 i 3
  4. Pasażerowie WKD nie dojadą do centrum miasta. Wrócił za to ruch SKM i KM
  5. Podróżni niezadowoleni z kolejnego opóźnienia. Boją się także remontu średnicy

Kiedy koniec remontu Dworca Zachodniego w Warszawie?

Remont Warszawy Zachodniej łapał opóźnienie już kilkakrotnie. We wrześniu 2023 r. PKP PLK podpisało dwa aneksy z wykonawcą (firmą Budimex), które zwiększają jego wynagrodzenie i przesuwają terminy. Oficjalny termin zakończenia prac przy Dworcu Zachodnim to 28 grudnia 2024 r.

Pasażerowie odczują jednak zmianę sporo wcześniej. Jak informuje serwis rmf24.pl, wszystkie zmodernizowane perony zostaną udostępnione pasażerom „pod koniec wakacji” 2024 (pierwotnie miało to nastąpić w czerwcu 2024 r.). Oznacza to, że podróże staną się wygodniejsze, choć trzeba pamiętać, że roboty budowlane w innych częściach obiektu będą trwały nadal.

Zwiększenie kwoty wynagrodzenia dla wykonawcy przebudowy Warszawy Zachodniej wynika ze znacznego wzrostu kosztów budowy, który jest konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę oraz sankcji nałożonych na Rosję. Wartość kontraktu wzrosła z 1,942 mld zł netto do 2,111 mld zł netto (2,597 mld zł brutto).

Przebudowa Warszawy Zachodniej. Peron 9 – jak dojść tam po zmianach?

Z powodu remontu dworca Warszawa Zachodnia utrudnione jest dojście na peron 9 od strony Alej Jerozolimskich. Przypomnijmy, że znajduje się on na uboczu dworca, z dala od innych peronów. Żeby dojść na peron 9 Warszawy Zachodniej, pasażerowie muszą dotrzeć kładką na peron 8 i dopiero z niego przejść nowym chodnikiem na poziomie gruntu do peronu 9 (przez plac budowy). Wyznaczono bezpieczne przejście na poziomie torów. W razie wątpliwości można poprosić o pomoc pracowników informacji, którzy krążą po dworcu – pasażerowie mogą rozpoznać ich po żółtych kamizelkach.

Jednocześnie warto pamiętać, że dotarcie na peron 9 nadal trwa minimum 10 minut, co warto uwzględnić przy planowaniu podróży. Dobrze jest też na bieżąco sprawdzać informacje o utrudnieniach i zmianach.

Pogad@ne. Zbudowane #34 Wybieramy materiał na ściany

Utrudnienia na dworcu Warszawa Zachodnia. Zamknięte perony 1,2 i 3

Jedna z największych inwestycji publicznych w Polsce – przebudowa stacji Warszawa Zachodnia – łapie kolejne opóźnienia. Przypomnijmy, że pierwotnie prace miały się zakończyć w drugiej połowie 2023 r. Następnie mówiono o przełomie 2023 i 2024 r., a później oficjalnie ogłoszono, że prace przy dworcu potrwają do 28 grudnia 2024 r. Wiele osób wyraża w Internecie obawy, że i ten termin nie zostanie dotrzymany.

– Staramy się, żeby te najważniejsze prace zostały zakończone do połowy przyszłego roku. Mówimy o górze, czyli układzie torowym i wszystkich peronach – wyjaśnia w cytowany przez PAP dyrektor projektu w PKP PLK Marcin Kowalczyk.

Zobacz galerię: Remont Warszawy Zachodniej. Tak toczyły się prace w lutym 2024

Aktualnie zamknięte są perony 1, 2 i 3. Trwają prace przy ich przebudowie, m.in. montaż zadaszenia. Trwają prace przy torach, sieci trakcyjnej i urządzeniach sterowania ruchem kolejowym, a także roboty budowlane pod ziemią.

Dla osób korzystających z dworca duże utrudnienie nastąpiło 29 lipca 2023 r., kiedy to zamknięto przejście podziemne pod torami. Pozostanie ono zamknięte aż do zakończenia przebudowy, czyli do końca 2024 r. Do tego momentu pasażerowie muszą korzystać z kładki prowadzącej na perony. Nowy tunel podziemny został przebity w kwietniu 2024 r., ale dostępny dla pasażerów będzie dopiero w grudniu.

Pasażerowie WKD nie dojadą do centrum miasta. Wrócił za to ruch SKM i KM

W związku z remontem dworca Warszawa Zachodnia utrudnienia dotykają także pasażerów korzystających z Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Jak podano, od 3 września 2023 do lipca 2024 pociągi WKD będą dojeżdżać tylko do przystanku Reduta Ordona. Podróżni nie dotrą zatem do Warszawy Zachodniej ani Warszawy Śródmieście.

Podróżni niezadowoleni z kolejnego opóźnienia. Boją się także remontu średnicy

Nowy termin zakończenia remontu wzbudził wiele negatywnych komentarzy w Internecie. Podróżni złoszczą się nie tylko na zamknięcie przejścia podziemnego i opóźnienia, ale też m.in. głośne przypadki błędów w kierowaniu pociągami (kierowanie ich na błędne tory).

Warto dodać, że remont dworca jest też krytykowany przez podróżnych m.in. za częste zmiany rozkładów, które ich zdaniem nie zawsze są jasno komunikowane. Część osób wyraża także obawy, że ledwie zakończą się utrudnienia na kolei związane z remontem dworca Warszawa Zachodnia, to rozpoczną się kolejne, tym razem spowodowane planowanym remontem linii średnicowej, w ramach którego m.in. zostaną rozkopane Aleje Jerozolimskie. Remont ten miał rozpocząć się w 2025 r. i potrwać do 2030 r., jednak obecnie wiele wskazuje na to, że przesunie się na późniejszy, bliżej nieokreślony termin.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej